Vega fondi stipendiaat arendab vererõhu mõõtmist 3D-piltide abil
Sel sügisel jagas Tartu ülikooli ja SEB Vega fond teadusmahukate ideede arendamiseks neljale töörühmale 20 100 eurot.
Vega fondi konkursi lõppvoorus osales kümme ideed, millest valiti rahastamiseks välja neli kõige suurema ärilise võimekusega projekti, keda tunnustati 18. novembril. Vega fondi žürii esimehe, Tartu ülikooli arendusprorektori Erik Puura sõnul olid väljavalitud projektid kõik eri arengujärgus.
«Kes alles alustab tegevust ja kes vajab toote lõplikuks arendamiseks vahendeid. Vega fondi ülesanne on anda õiges kohas tõuge ning loota, et antud toetuse eest saab maksimaalse tulemuse,» ütles Puura.
Vega fondi neljanda vooru suurima toetuse, 8500 eurot, sai tööstus- ja kosmosetehnoloogiaettevõtetele suunatud projekt CrystalSpace, mille meeskond arendab eriotstarbelisi kaameraid, mida saab kasutatada satelliitidel või muudes ekstreemsetes oludes, näiteks vaakumis. Kaamera disain põhineb Eesti esimesel tudengisatelliidil ESTCube-1 kasutatud lahendusel.
4000 euroga toetati meeskonda 3D Filament. Töörühm arendab kõige vastupidavamat ning tugevamat polümeermaterjali 3D-printerites kasutamiseks. Konkurentidest eristab toodet näiteks madalam hind ja kaal, sest 3D-printimiseks kulub vähem materjali.
4000 eurot sai ka meeskond Bloodflow, kelle arendatav sensor pakub lihtsat ja automaatset ülemise ja alumise vererõhu mõõtmise süsteemi reaalajas. Meetod põhineb veresoonte 3D-kujutamisel.
Kuigi Bloodflow on oma ideega alles algusjärgus, olid nad osalejatest kõige paremini hinnanud oma turu ja äri suurust. Žürii loodab, et fondi toetus annab neile vajaliku tõuke, et arengusuutlik projekt käima lükata.
3600 euroga toetati projekti OpenID, mille eesmärk on muuta inimeste sisenemine hoonesse automaatseks, turvaliseks ja mugavaks. Selleks tuleb meeskonnal arendada välja turvasüsteem, mis vabastab võtmete ja uksekaartide kasutamisest.
Vega fond on SEB panga ja Tartu ülikooli ideelabori loodud esimene teadmismahukatele ideedele mõeldud rahastusfond. Toetusfondi kaudu rahastab SEB pank uudsete lahenduste igapäevasesse kasutusse toomist kolme aasta jooksul 150 000 euroga.
Lisa kommentaar