FOTO: «Võta kraanist!»

Ülikoolis avatakse uued veekraanid

Uudis

18. detsembril tähistab Tartu ülikooli ja keskkonnainvesteeringute keskuse abiga sel kevadel käima tõmmatud tudengite energiasäästu projekt «Võta kraanist!» ettevõtmise esimeste eesmärkide täitmist Tartu ülikoolis.

Projektiga on tänaseks jagatud üle kahe tuhande korduvkasutatava veepudeli ja Tartu ülikooli hoonetesse on paigaldatud 34 veekraani, millest tudengid saavad oma pudeleid täita. 18. detsembril kell 14 avatakse Tartu ülikooli peahoones viimane paigaldatud veekraan. See tähistab eesmärkide saavutamist ülikoolis, kuid sellega «Võta kraanist!» veel ei lõpeta.

«Juba praegu oleme teinud koostööd mitmete asutuste ja ettevõtetega, kes on ideega liitumiseks meiega ise ühendust võtnud,» rõõmustab projektijuht Kristjan-Julius Laak Laak. Tema sõnul aitab «Võta kraanist!» kõikidel soovijatel trükiste ja nõuga propageerida oma töökohas kraanivee joomist. 

Avamisel ütleb tervitussõnad TÜ rektor professor Volli Kalm ja kõigil on võimalus vahetada oma vana veepudel uue vastu. Tartu ülikooli teadlaste võetud veeproovid kinnitavad, et Tartu kraanivesi on keemiliselt koostiselt väga sarnane maailmakuulsate pudeliveebrändidega. «Tartu ülikooli töötajad ja üliõpilased on kraanivee joomise idee suurepäraselt vastu võtnud,» märkis Kalm.

Lihtsate arvutuste järgi on kraanivesi 600 korda energiasäästlikum kui pudelivesi. Kevadel Tartu ülikoolis tehtud arvutuste järgi säästetakse iga liitri kraaniveega 1kg põlevkivi jagu taastumatut energiat. Terve projektiga säästetakse aastas 2,4 GWh energiat, mis on võrdne pooleteise kuu Tartu linna elektrikuluga.

«Võta kraanist!» on keskkonnainvesteeringute keskuse eelmise aasta üks võidutöödest konkursil Negavatt. Keskuse juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul seisneb projekti geniaalsus selle lihtsuses. «Joogivesi on ju inimõigus ja Negavati konkursist võrsunud projekt tuletab meelde, et inimesed, kasutage seda õigust,» lisas Tammiste.

Jaga artiklit