Ilmus eestikeelne kõrgkooliõpik farmatseutilisest tehnoloogiast

Uudis

Märtsi algul ilmus enam kui 900-leheküljeline meditsiiniõpik „Aultoni ravimiarendus. Ravimpreparaatide disain ja tootmine“. Viimati oli selleteemaline õpik välja antud 58 aastat tagasi.

Viimastel aastakümnetel on farmatseutiline tehnoloogia koos kaasnevate distsipliinidega nagu füüsikaline farmaatsia, biofarmaatsia ja farmatseutiline nanotehnoloogia väga kiiresti arenenud ning vajadus eestikeelse õppekirjanduse järele on olnud suur.

Äsja eesti keeles ilmunud ülimahukas teos on tõlge maailmakuulsa ingliskeelse õpiku „Aulton’s Pharmaceutics – The Design and Manufacture of Medicines“ viiendast väljaandest. Õpikus käsitletakse seda, kuidas raviainetest saavad meditsiinis kasutatavad tõhusad, ohutud, kvaliteetsed ning patsiendile sobivad ravimpreparaadid. Erilist tähelepanu pööratakse ravimvormide ja uudsete ravimkandursüsteemide disainile ja valmistamisele.

Raamat on mõeldud proviisori- ja farmatseudiõppe üliõpilastele ning farmaatsia eriala doktorantidele, kuid see sobib kasutamiseks nii praktiseerivatele proviisoritele ja farmatseutidele kui ka farmaatsia-, toiduaine- ja kosmeetikatööstuse asjatundjatele. Kuna farmaatsia on erialadeülene, saavad õpikust teadmisi ka muude alusteaduste ja meditsiinivaldkonna teadlased, kes oma uurimistöös keskenduvad ravimiarendusele.

Eelmise eestikeelse farmatseutilise tehnoloogia õpiku „Ravimite tehnoloogia põhijooned. Õpik ülikooli arstiteaduskonnale“ kirjutas professor Nikolai Veiderpass ning andis välja Eesti Riiklik Kirjastus 1964. aastal. See õpik pole tänapäeval enam kasutusel. Ligi 60 aasta jooksul on oluliselt muutunud erialane terminoloogia, millega vastilmunud õpiku toimetajad on põhjalikult tegelenud.

Õpiku toimetajad on farmaatsia eriala professorid ja tunnustatud teadlased Michael E. Aulton ja Kevin M. G. Taylor. Eestikeelse versiooni toimetasid TÜ farmaatsia instituudi teadlased professor Jyrki Tapio Heinämäki, professor Karin Kogermann, kaasprofessor Urve Paaver, kaasprofessor Ivo Laidmäe ja doktorant Laura Viidik.

Õpiku andis välja Tartu Ülikooli Kirjastus, väljaandmist toetasid programmi „Eestikeelsed kõrgkooliõpikud 2013–2017“ raames Haridus- ja Teadusministeerium ja SA Archimedes, TÜ kirjastamiskolleegium, meditsiiniteaduste valdkond, farmaatsia instituut, Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts, Soome farmaatsia ühing ja Soome apteeker dr Tapani Niskanen.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit