Ülikooli raamatukogu pakub raamatute risttagastuse võimalust
TÜ raamatukogu pakub alates 27. jaanuarist võimalust tagastada laenutatud raamatud ükskõik millisesse ülikooli raamatukogu võrgustikus olevasse raamatukokku. Prooviprojektis osalevad lisaks pearaamatukogule kõik Tartus asuvad ülikooli erialaraamatukogud.
Raamatukogu direktor Krista Aru märkis, et teenused peavad aja jooksul arenema. Uus projekt võimaldab ülikooli raamatukogul lugejatele veelgi lähemale jõuda.
„Hakkasime nn risttagastuse mõtet põhjalikult arutama oktoobris ning tänu suurepärasele koostööle erialakogude ja ülikooli kantseleiga saime lugejale mugavama raamatute tagastusega alustada juba uue aasta alguses,“ rääkis Aru.
Seni oli raamatuid võimalik tagastada üldjuhul samasse kogusse, kust need olid laenutatud. Teenindusosakonna juhataja Olga Einasto sõnul oli aga näha, et lugejad käsitavad ülikooli raamatukoguvõrku ühtse raamatukoguna, ning seetõttu sooviti sageli tagastada erialakogust võetud raamatuid peakokku ja vastupidi.
Raamatu tagastamisel läheb see kohe lugeja arvelt maha ja trükis toimetatakse raamatukokku, kus see tavapäraselt asub. Sõltuvalt ülikooli siseposti liikumisest jõuavad tagastatud raamatud koduraamatukokku tagasi kahe päeva jooksul.
Prooviprojekt kestab juuni lõpuni. Selle aja jooksul jälgitakse raamatute tagastuse statistikat ja küsitakse nii lugejate kui ka raamatukogutöötajate tagasisidet.
„Seejärel otsustame, kui elujõuline teenus on ja kas on mõtet laiendada seda ka Tartust väljapoole. Me ise loodame, et lugejad on uue teenusega igati rahul, sest see on mugav, hoiab kokku nende aega ja aitab vältida viiviseid,“ ütles Einasto.
Esimesed projekti käigus tagastud raamatud liikusid oma õigesse asukohta tagasi juba 28. jaanuaril.
Eriteenused õppejõule
Ülikooli raamatukogu pakub akadeemilistele töötajatele õppetööks kasulikke personaalseid teenuseid.
Õppejõulaenutus ehk semestrilaenutus – akadeemilistel töötajatel on võimalik kasutada õppetöö eesmärgil semestrilaenutust, mis võimaldab erialakirjandust laenutada kuni kuueks kuuks. Vahepeal ei ole vaja pikendamise ega viiviste pärast muretseda. Raamatule võib raamatukokku ise järele tulla või anda oma soovist teada referendile, kes saadab raamatu sisepostiga otse töötaja töökohale.
Pärnu kolledži direktor Garri Raagmaa kiitis õppejõulaenutust ja üleüldse raamatukogu pakutavat kirjanduse hankimise teenust.
„Asjad saavad kiiresti aetud – kui vaja, saab raamatu kohe. Raamatukogu töötajad on väga kiired ja meeldivad suhtlejad. Õpikuid või muid raamatuid, mida on vaja tihti kasutada, on väga mugav enda riiulis hoida. Ja kui keegi teine neid vajab, saab need mõne päevaga uuele lugejale toimetada,“ ütles Raagmaa.
Ainepakettide koostamine – ainepakett on õppejõu soovil konkreetse kursuse jaoks koostatud vajaliku kirjanduse komplekt. Ainepaketid teevad üliõpilaste elu lihtsamaks, sest kõik kursusel vajalikud materjalid on kättesaadavad ühel riiulil. Neid on lihtne leida kursuse nime, ainekoodi või õppejõu nime järgi nii lugemissaalist kui ka e-kataloogist ESTER. Paketti kuuluvad raamatud on ainult raamatukogus kasutamiseks, neid välja ei laenutata. Kui õppejõud soovib oma kursuse jaoks ainepaketti, tuleks sellest teada anda referendile.
Vene kirjanduse professor Ljubov Kisseljova hakkas ainepakettide koostamise teenust kasutama kohe, kui raamatukogu seda pakkus. Tema meelest on see mugav võimalus tagada, et kogu üliõpilasele vajalik kirjandus on ühel riiulil ja hästi kättesaadav.
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Anti Selart peab samuti ainepakette väga tähtsaks.
„Esiteks saab sel teel teha üliõpilastele kättesaadavaks vähestes eksemplarides teose ilma autoriõiguse nõudeid rikkumata ning teiseks suunata üliõpilasi rohkem raamatuid lugema: otsitud teose lähedusest leiab ta raamaturiiulilt kindlasti ka teise ja kolmanda, ehk veelgi huvitavama raamatu,“ rääkis Selart.
Lisa kommentaar