Geenifoorum pakub teadustihedat programmi

Uudis

13. ja 14. juunil toimub Dorpati konverentsikeskuses 14. rahvusvaheline geenifoorum «Oomikapõhine Genoomika», mis toob kuulajateni ettekanded epigenoomikast, glükoomikast, metaboloomikast, metagenoomikast ning proteoomikast. Konverentsi üks eesmärk on kirjeldada antud meetodite rolli geneetiliste regulatsioonimehhanismide täpsustamisel ning tuvastada täpsemaid biomarkereid terviseriskide ennustamiseks.

Geenifoorumi teaduskomitee esimehe ja Tartu ülikooli Eesti geenivaramu asedirektor teaduse alal Tõnu Esko kinnitusel lähtus programmikommitee alateema valikul valdkonnast, mis on viimase aasta jooksul pälvinud geeniteadustes kõige rohkem vastukaja.

Konverentsi alapealkiri «Oomikapõhine Genoomika» viitab paradigma muutusele genoomikas. «Oleme jõudnud ajajärku, kus kuue miljardi nukleotiidi täisjärjestuse määramise (inimese genoomi pikkus, kõik 46 kromosoomi) maksumus on väiksem kui uuritava indiviidi (nii haige kui ka tervisest pakatava) fenotüübiandmete kogumine. Ning see võimaldab küsida sootuks erinevaid küsimusi biomeditsiini, molekulaarbioloogia ja populatsioonigeneetika valdkonnas,» ütles Esko. Lisaks sellele on nüüdisgenoomika põhirõhk nihkunud haiguste uurimiselt rakuliste parameetrite analüüsile, kuna just viimased peegeldavad täpsemalt muutusi molekulaarsetes signaalradades ja aitavad paremini mõista haiguse tekke patofüsioloogiat.

Tartusse tulevad konverentsiks kohale 19 juhtivat eksperti Euroopast ja Põhja-Ameerikast. Interdistsiplinaarne programm toob kuulajateni ettekanded kuue peamise kõrgtihedusega molekulaarse analüüsiplatvormi osas: epigenoomika, glükoomika, metaboloomika, metagenoomika, proteoomika ning transkriptoomika. Geenifoorumi eesmärgiks on esitleda genoomikateadust kogu selle mitmekesisuses. Tänavu tutvustatakse kahte uut ja kiiresti arenevat valdkonda, milleks on genoökonoomikat ning metagenoomikat.

Kahe teadustiheda päeva jooksul käsitletakse täiendavalt juba traditsioonilisi geenifoorumi teemavaldkondi nagu evolutsiooniline- ning populatsioonigeneetika, süsteemide bioloogia, genoomsed järjestusvariatsioonid ja statistiline geneetika.

Geenifoorumi peaesinejad on mõlemad tänavu Ameerika Ühendriikidest: doktor Geoffrey Ginsburg Duke genoomiteaduste instuudist ja doktor Mark Daly Broad instituudist.

Tutvu programmiga leheküljel http://www.geneforum.ee/GF2014/index.est.php?inc=programm.

Jaga artiklit

Märksõnad

geenifoorum