Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadlased (vasakult) Piret Ehin, Maili Vilson ja Urmas Hõbepappel näitasid saunaarutelufestivalil, kuidas on võimalik poliitika üle arutleda rahu, huvi ja lugupidamisega.
FOTO: Kristel Vits

Kuumad teemad saunalaval

Uudis

Mai teisel nädalavahetusel püstitati Emajõe linnaujulasse 12 sauna, kus anti kuuma nii keristele kui ka mõttevahetustele.

Kahepäevasel arutelufestivalil „Alasti tõde“ peeti kõik jutuajamised saunalaval. Igas saunas oli arutelujuht, kelle ülesanne oli pooletunniste voorude kaupa vestlust ülal hoida, järgides Soomes välja töötatud dialoogimeetodit „Erätauko“ („Aeg maha“).

Tartu Ülikooli esindasid arutelujuhtidena võrdleva poliitika professor Piret Ehin, Johan Skytte poliitikauuringute instituudi asejuhataja õppetöö alal Maili Vilson, Aasia keskuse analüütik Urmas Hõbepappel ja eetikakeskuse projektijuht Triinu Laan.

Eesmärk oli mõtiskleda poliitika üle rahumeelselt, huvitavalt ja vastastikuse lugupidamisega. Esimesel päeval tehti juttu Hiinast, poliitilisest kultuurist ja sellest, mida saunakultuurist poliitikasse kaasa võiks võtta. Teine päev, mis veedeti saunalaeva Signild pardal, oli pühendatud Euroopa Liidule: Eestil täitus hiljuti 20 aastat liidu liikmesust ja juuni algul on Euroopa Parlamendi valimised.

Piret Ehin leidis, et uus aruteluformaat toimis üldiselt väga hästi. „Kahe päeva jooksul osales meie poliitikasaunades umbes 85 inimest. Kõige eredamalt jäi mulle meelde üks arutelu, kus noored, keskealised ja eakamad inimesed rääkisid Eesti poliitilise kultuuri ja põlvkondlike erinevuste üle. Ühel korral kiskus arutelu ka pisut ägedamaks, aga siis saigi harjutada oskust taluda erinevaid arvamusi.“

Triinu Laan koges arutelujuhina samuti osalejate heatahtlikkust. „Võrokese ja suitsusauna omanikuna tean saunavestluste mõju ja usun sellesse. Alasti tõe kogemusele lisas vürtsi ka mitmekeelsus: minu juhitud aruteludes kasutati nii võro, eesti, inglise kui ka soome keelt,“ ütles Laan.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit