Endale sobiva testi saab koju tellida veebilehelt invisiblemi.eu, kust leiab rohkem teavet ka proovi võtmise ja saatmise ning vastuste saamise kohta.
FOTO: InvisibleMi

Tartu teadlastel valmis intiimtervist hindav kodutest

Uudis

Tartu Ülikooli ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teadlased on töötanud välja mikrobioomi testi InvisibleMi, millega saab sugutraktis elavaid baktereid ja intiimtervise seisukorda kontrollida kodunt lahkumata.

Testi väljatöötamisel võeti aluseks naiste ja meeste sugutraktis elavate mikroobide viimaste aastate uuringud. Uurimisrühma, kuhu kuuluvad teadlased Merli Saare, Karita Särekannu ja Kadi Tilk, ajendas patsiendile mugavat testi looma soov rakendada teadustöö tulemusi naiste tervise hüvanguks. Testi kohandasid nad aga sobivaks ka meestele ning rasedust planeerivatele ja viljatusravi läbivatele paaridele.

Suure tõenäosusega on enamik günekoloogi vastuvõtul käinud naisi kokku puutunud tupe mikrofloora hindamise testidega. Need aga annavad hinnangu vaid konkreetse mikroobi olemasolu või puudumise kohta, mistõttu teised haigusseisundid võivad jääda tuvastamata.

Mikrobioomi uuringute eestvedaja, Tartu Ülikooli reproduktiivmeditsiini teaduri Merli Saare sõnul on mikrobioomi ehk kogu mikroobikoosluse DNA analüüsi eelis selle võimalus hinnata korraga kõiki tupes olevaid mikroobe ja nende tasakaalu. See aitab tuvastada bakterite tasakaalu võimalikke häireid, mis võivad põhjustada günekoloogilisi haigusi või nende sümptomite kujunemist.

Testi soovitatakse naistele, kellel on korduvad tupeinfektsioonid ning väikese vaagna ja suguteede põletikulised haigused, kellel on rasedus korduvalt katkenud või kes on jõudnud menopausi.

Meestele mõeldud InvisibleMi annab tagasisidet seemnevedeliku tervise kohta. Teadusrühma kuuluv Tartu Ülikooli arstiteaduse üliõpilane Karita Särekannu tõdes, et mehed ei käi nii aktiivselt ja regulaarselt androloogi ja uroloogi juures kui naised günekoloogi juures.

„Tegime meeste jaoks elu lihtsamaks, sest koju tellitava testiga saavad nad oma seemnevedeliku mikroobikooslust hinnata diskreetselt endale sobival ajal ja sobivas kohas. Mehed võiksid testimist vajada siis, kui sugutraktis on ebamäärased kaebused või kui partneril on korduvad ja ravile halvasti alluvad tupepõletikud,“ ütles Särekannu.

Muu hulgas tuvastab test sugulisel teel levivate haigustekitajate DNA-d nagu gonorröa, klamüüdia, ureaplasma või mükoplasma, mis vajavad arsti poole pöördumist.

Mikroobidel on suur osatähtsus ka paari viljakusnäitajates. Nimelt loovad hästi tasakaalus mikroobide koostis ja hulk naise tupes ja emakas ning mehe seemnevedelikus eeldused edukaks raseduseks, sh viljatusravis.

Kodutestimiseks mõeldud mikroobitestid on esimesed omataolised Eestis. Need teevad diskreetsetele probleemidele jälile jõudmise lihtsamaks ja aitavad vältida pika aja jooksul kuhjuvaid tervisehädasid.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit