Peaasi on iluasi?

Uudis

29. mail avatakse Tartu ülikooli kunstimuuseumis näitus «Peaasi on iluasi?», mis tutvustab antiikkunsti kaudu ilu ja inetuse temaatikat.

Nii nagu ilma varjuta pole valgust, pole ka ilu ilma vastaspooluseta. Kunstimuuseumis avatav näitus ärgitab esteetika teemal kaasa rääkima ning selle üle mõtisklema antiikkunsti vahendusel.

Näitusel eksponeeritakse mitmeid antiikaja tuntumaid teoseid. Teiste hulgas saab näha näiteks filosoof Sokratese, keisrinna Faustina ja luuletaja Sappho portreesid.

Ka tänapäeval otsivad inimesed universaalsetele küsimustele vastuseid kunstiteoseid mõtestades. Kunstimuuseumi näitus «Peaasi on iluasi?» esitab muu hulgas külastajale küsimuse, kas välimus määrab ka tänapäeval inimeste võimalused ja olemuse või on olulisem siiski vaimne võimekus.

Antiikaja portreed olid pikka aega maailma iluetalonid. On need aga elutruud või on ka ilustamist või moonutusi? Neid vaadates võib arutleda ka ilu, võimu ja vaimu vahekorra üle. Arusaamine ideaalsest naisest ja rolliootused on aktuaalsed igal ajal. Seda, kas antiigis tähtsaks peetud detailid on olulised ka tänapäeval ning kas ilu ja inetuse mõisted on praegu samad või muutunud, otsustab iga külastaja ise.

Näitusel esitletud portreede konteksti aitab mõista temaatiline graafika. «Peaasi on iluasi?» jääb TÜ kunstimuuseumis avatuks kuni 31. oktoobrini.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum, näitus