Oktoober 2018, nr 9
FOTO: projektitaotluse materjalid
Tartu toomkirik 2016. aastal toimunud Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali ajal.
Märksõnad: 

Kõik vähemalt 16-aastased tartlased saavad 10. oktoobrini osaleda Tartu kaasava eelarve hääletusel. Lõpphääletusele jõudnud ideede seas on ka TÜ muuseumi projekt, millega soovitakse rajada toomkirikule väärikas valgustuslahendus.

Kavandatava lahenduse inspiratsiooniallikas on 2016. aastal Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali ajal sündinud valgusinstallatsioon. Uue valgusmängu loojad on tollased valgusinstallatsiooni töötoa juhendajad, valgusdisainerid Johan Moritz ja Tina Wikström.

September 2018, nr 8
Märksõnad: 

Suvel jõudis ülikooli muuseumi kogusse 19. sajandi esimesest poolest pärinev tudengite kingitus õppejõule.

See on hõbekarikas, mille tudengid on kinkinud keiserliku Tartu ülikooli keemia- ja farmaatsiaprofessorile Gottfried Osannile 1828. aastal. Karikale on graveeritud ladinakeelne tekst «Kõige haritumale mehele, äärmiselt tänulikud õpilased õpetajale austamiseks» ning kinkimise aeg ja koht. Jalusel on Tartu kullassepa Reinhold H. Eckerti meistrimärk ja Tartu linnamärk.

Veebruar 2017, nr 2
FOTO: Andres Tennus
Kogu kamber on täis seinamaalinguid, mis kajastavad põhjalikult surmajärgseid rituaale.

Tartu ülikooli kunstimuuseumis avatakse Egiptuse hauakambrist inspireeritud mänguline püsinäituse laiendus, kus esitletakse kõiki kunstimuuseumi ehtsaid Egiptuse muumiaid. 

Tartu ülikooli kunstimuuseumi juhataja ja kuraator Jaanika Anderson rääkis, et nad leidsid kunsti­muuseumist ühe ruumi, mis on suurepärane koht näitamaks muumiaid, mis on ülikoolil olnud juba pea 200 aastat. 

Juuni 2016, nr 6
FOTO: Andres Tennus
Ülikooli muuseumi näitusel «Maailma mõõtmine» on rohkesti avastada nii suurtel kui ka väikestel.
Märksõnad: 

Kotzebue, Wrangell, Middendorff, Bunge, Hindrey, Kreem. Mis seob neid eri ajastute mehi? Maadeavastamine, mida saab avastada ülikooli muuseumi näitusel «Maailma mõõtmine».

«Kuningas võõrustab meid oma õlepalees, mille sees ilutsevad aga üllatuslikult euroopalikud toolid ja mahagonlaud – kontrast on ehmatavalt maitsetu. Kõhutäiteks pakutakse maas küpsetatud siga.»

Mai 2016, nr 5
Märksõnad: 

Ülikooli muuseum rõõmustab tänavu külastajaid kolme aastanäitusega, mis tutvustavad meid ümbritseva maailma tundmaõppimise lugu.

Mai alguses avati pärast pikka remonti ülikooli muuseumi peahoone Toomemäel Hullu Teadlase sünnipäeva ja suure aastanäitusega «Maailma mõõtmine». Näitus seab keskmesse Eestist pärit maadeavastajate panuse ja rolli mõtestamise uudsete vaadete ning nüüdisaegsete väljapanekutehnikate kaudu.

November 2015, nr 10
FOTO: TÜ muuseum
Tartu ülikooli evakueerimine. Õnnistamine Tartu raudteejaamas
Märksõnad: 

18. novembril tähistatakse Euroopa akadeemilise pärandi võrgustiku Universeum algatusel akadeemilise pärandi päeva, mil toimub mitmesuguseid teemakohaseid sündmusi ja tegevusi üle Euroopa.

Sel aastal möödub sada aastat TÜ varade evakueerimisest Venemaale I maailmasõja ajal. Seepärast ongi tänavune akadeemilise pärandi päev Tartus pühendatud sellele, mis seondub tolle evakueerimisega.

September 2014, nr 8
FOTO: Andres Tennus
Muuseumi direktor Mariann Raisma vaatab, millega üllatas Hull Teadlane näituste «Looduse mõistmise kunst» ja «Valmistatud Tartus» avamisel 33. rahvusvahelisel teadusinstrumentide sümpoosionil augusti lõpus.
Märksõnad: 

Kuidas on muutustega kohanenud TÜ muuseum ja millised on selle tulevikuplaanid, räägib direktoriks tagasi valitud Mariann Raisma.

September 2014, nr 8
Märksõnad: 

Juulis ilmus esimene raamat Tartu ülikooli muuseumist, mis koosneb kahest suuremast peatükist, «Muusade mägi» ja «Kogumise võlu».

Esimene peatükk räägib Toomemäest, toomkirikust, vanast anatoomikumist, tähetornist ja kunstimuuseumist. Teine osa loob lugejale pildi teadustööst ja haruldastest leidudest. Samuti saab raamatust lugeda ka põnevaid legende Toomemäe hoonete kohta.

September 2014, nr 8
Märksõnad: 

25.–30. augustil toimus Tartus 33. teadusinstrumentide komisjoni sümpoosion. TÜ muuseumi eestvedamisel korraldatud üritusel osales kokku enam kui 60 teadusajaloo eksperti üle maailma. Käsitletavad teemad ulatusid keskajast kosmoseajastuni ning paljud ettekanded olid seotud Tartuga.

Mai 2014, nr 5
Märksõnad: 

29. mail avatakse Tartu ülikooli kunstimuuseumis näitus «Peaasi on iluasi?», mis tutvustab antiikkunsti kaudu ilu ja inetuse temaatikat.

Lehed

Telli voog RSS - muuseum
Telli voog RSS - muuseum