Maailma tippteadlased arutlevad töötoas viljakusmeditsiini teemadel

Uudis

21. ja 22. mail koondab «Happy Pregnancy» töötuba kokku naiste ja meeste reproduktiivtervise valdkonna eksperdid teadusasutustest, kliinikutest ja rakenduslikult poolelt.

2012. aasta septembris alguse saanud uuring «Inimese viljakuse ja raseduse kuluga seotud mitte-invasiivsete biomarkerite arendamine» on tänaseks jõudnud poole peale. Igal aastal võetakse kokku seni tehtud töö ja korraldatakse töötuba, kus loenguid peavad maailma juhtivad reproduktiivmeditsiini eksperdid. Sel aastal on kahepäevase töötoa raames võimalik kuulata kümne rahvusvahelise ja kuue Eesti eksperdi ettekandeid ning osaleda diskussioonis.

Molekulaar- ja rakubioloogia instituudi projektijuht Teele Eensaar kinnitas, et tegu on väga suurejoonelise üritusega. «Nii palju eri välislektoreid reproduktiivmeditsiini vallas pole Tartus ammu olnud. See, et korraldajate kutse võtsid vastu maailmas niivõrd tuntud arstid ja teadlased, näitab Eesti teadlaste kõrget taset ning ka seda, et oleme väärilised koostööpartnerid,» ütles ta.

Kuna uuringusse on kaasatud mitme eriala esindajad, on ka töötoa teemad mitmekesised. Eensaar rõhutas, et just selline interdistsiplinaarsus teebki töötoa atraktiivseks. Eelmisel aastal tekkis pärast ettekandeid elav arutelu lektorite ja kuulajate vahel ning sama on  oodata ka tänavu.

Töötoa esimesel päeval, 21. mail käsitletavad  teemad on rohkem kliinilise suunaga, keskendudes rasedustüsistustele, androloogiale ja reproduktiivsüsteemi kasvajatele. Esinejateks on professor Helle Karro (TÜ), professor Christopher Redman (Oxfordi ülikool), professor Ole B. Christiansen (Kopenhaageni riigihaigla, Aarhusi ülikooli haigla), doktor Margus Punab (TÜ), professor Jorma Toppari (Turu ülikool), professor Trine Berit Haugen (Oslo ja Akershusi ülikooli rakenduslike uuringute kolledž), doktor Niels Jørgensen (Juliane Marie keskus, Kopenhaageni riigihaigla) ja Riin Ehin (Vähiuuringute tehnoloogia arenduskeskus).  

22. mail toimuvad ettekanded on rohkem baasteadusuuringute kesksed: platsenta funktsioon, molekulaarsed ja «oomika» uuringute rakendamine  reproduktiivmeditsiini valdkonnas, retrospektiivsete ja prospektiivsete uuringute läbiviimine reproduktiivmeditsiinis. Esinevad professor Berthold Huppertz (Grazi meditsiiniülikool), professor Yoel Sadovsky (Pittsburghi ülikool), doktor Miguel Constância (Cambridge’i ülikool), professor Andres Salumets (TÜ), professor Rafael Oliva Virgili (Barcelona ülikool), professor Ilpo T. Huhtaniemi (Londoni Imperial kolledž), doktor Piret Veerus (Tervise arengu instituut ja Pelgulinna sünnitusmaja) ja professor Maris Laan (TÜ).

Välisesinejate ja –kuulajate tõttu toimub töötuba tänavu inglise keeles.

Juba esimestel nädalatel on töötoal osalemiseks end registreerunud mitukümmend huvilist Lätist, Leedust ja Soomest. «Oleme arvestanud, et saame Riia 23 saali statsionaarsele 200 kohale juurde lisada umbes 20 kohta, kuid see on ka piir,» ütles Eensaar ja soovitas kiiresti oma osalussoovist teada anda kodulehel.

Tänavune «Happy Pregnancy» töötuba toimub TÜ geeni- ja biotehnoloogia keskuses Omicum (Riia 23b-105). Töötuppa saab registreeruda kuni 15. maini uuringu kodulehel www.happypregnancy.ut.ee. 

Jaga artiklit