Seljakotis maailm jõuab Tartusse
27. novembril jõuab ülikooli loodusmuuseumisse tagasi muuseumi oma näitus «Maailm seljakotis. 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone», mida on alates aprillist saanud vaadata Tallinna loomaaias.
Rahvusülikooli juubelile pühendatud näituse moto on president Lennart Meri sõnad «Maailm on väärt, et teda enam kui kord avastatakse». Nii annabki see ülevaate Eesti loodusteaduste arengusuundadest viimase saja aasta jooksul korraldatud ekspeditsioonide kaudu.
Näitusele valitud lugudest selgub, kuidas kujunevad loodusteaduslikel retkedel kogutud materjalide ja teadmiste abil ideed liigirikkuse ja looduskeskkonna säilitamise kohta.
TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktori Urmas Kõljala sõnul on Tartu teadlased avastanud ligikaudu 900 liiki. Näitusele üles pandud ekraanil tutvustatakse neid koos leiukohtadega, andes hea pildi sellest, et uurimistöö on viinud meie teadlasi ekspeditsioonidele üle kogu maailma.
«Keskendume näitusel geoloogia, zooloogia, botaanika ja mükoloogia valdkonnale, mille ekspeditsioonidelt kaasa toodud materjal talletatakse edasiseks uurimiseks teaduslikes kollektsioonides,» rääkis Kõljalg.
Eri ajajärkude vaimsuse toovad näitusekülastaja silme ette arhiivikaadrid ja ajaloolised fotod. Välja on pandud reisidelt pärit esemed, millel on teaduslik väärtus, aga millega käivad kaasas ka põnevad lood. Tegevust jagub väikestelegi loodushuvilistele, kes saavad ronida telki ja proovida järele, kui raske on teadlase seljakott.
Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Andro Truuverk ning kujundajad Silver Vahtre ja Margot Sakson. Multimeedialahendused on teostanud Allan Zirk, Marko Peterson ja Timo Piirmann. Ekspertidena osalesid näituse koostamisel Mare Isakar, Urmas Kõljalg, Kadri Põldmaa, Ülle Reier, Villu Soon, Ave Suija ja Kai Vellak.
Lisa kommentaar