Mullu tuli Tartusse aastakonverentsile üle 200 Venemaa ja Ida-Euroopa uuringute asjatundja.
FOTO: Andres Tennus

Kogukonnad muutuste keerises

Uudis

Neljas rahvusvaheline Venemaa ja Ida-Euroopa uuringute aastakonverents toob Tartusse identiteedi ja suveräänsuse asjatundjad.

9.–11. juunini peetav konverents kannab alapealkirja «Kogukonnad muutuste keerises. Identiteet ja suveräänsus teisenevas maailmas».

Ajakava

9. juuni

17.00  registreerimise algus (TÜ peahoone)

18.00  avamine ja professor Gerard Toali loeng (TÜ peahoone aula)

20.15  vastuvõtt

 

10. juuni

8.30     registreerimine (Lossi 36)

9.00     esimesed temaatilised töörühmad (Lossi 36)

10.45  kohvipaus

11.15  teised temaatilised töörühmad (Lossi 36)

13.00  lõuna

14.30  kolmandad temaatilised töörühmad (Lossi 36)

16.30  professor Nancy Condee loeng (TÜ peahoone aula)

18.00  vastuvõtt

 

11. juuni

8.30     registreerimine

9.00     neljandad temaatilised töörühmad (Lossi 36)

10.45  kohvipaus

11.15  viiendad temaatilised töörühmad (Lossi 36)

13.00  lõuna

14.30  kuuendad temaatilised töörühmad (Lossi 36)

Moraalse ja poliitilise, kultuurilise ja kodaniku-, rahvusliku, kohaliku, piirkondliku ja üleilmse kogukonna küsimused tekitavad nüüdisajal palju kõneainet. Sageli keskenduvad need arutelud riikide suveräänsusele ning muu hulgas kerkivad esile sellised teemad nagu riiklik iseseisvus, kontroll, vastastikune sõltuvus, vähemused ja sisseränne.

Maailm on üha killustatum ning poliitiline polariseerumine ja nn kultuurisõjad õõnestavad riiklikku ühtekuuluvust. Ida-Euroopas on sellised vastuolud sama tähtsad kui mujal tänapäeva maailmas.

Viimastel aastakümnetel on postsovetlikku piirkonda mõjutanud arvukad üleilmsed muutused. See on paljudes kohtades põhjustanud olukorra, kus justkui tuleks traditsiooni ja muutuse alusel pool valida. Selline käitumine võib põhjustada kriisi nii väikestes kohalikes kogukondades kui ka tervetes rahvustes.

Tänavuse konverentsi avab 9. juunil Virginia osariigi ülikooli Virginia Techi professor Gerard Toal loenguga «Atlanticism and Empire». Professor Toal on kirjutanud territoriaalkonfliktidest, USA välispoliitikast, kriitilisest geopoliitikast üle 75 artikli ja 23 raamatupeatükki. Tema värskeim raamat on uurimus Venemaa invasioonist Georgiasse ja Ukrainasse ning neid puudutavatest asjaoludest. Toal uurib praegu tänu teadusgrandile Venemaa kaheksa naabri geopoliitilisi hoiakuid.

Teine konverentsi peaesineja on Pittsburghi Ülikooli professor Nancy Condee, kes juhib sealset Venemaa, Ida-Euroopa ja Euraasia uuringute keskust. Condee räägib 10. juunil suveräänsuse lõpust postkommunismi kolmandal kümnendil.

Mõlema peaesineja loengud toimuvad ülikooli peahoone aulas. Konverentsi delegaatide ettekandeid peetakse temaatilistes töörühmades 10. ja 11. juunil. Kõik töörühmade aruteluringid toimuvad sotsiaalteaduste valdkonna õppehoones Lossi 36.

Peaesinejaid on oodatud kuulama kõik huvilised. Töörühmade aruteluringid ja teised kõrvalüritused on mõeldud ennekõike konverentsil osalejatele ja külalistele.

Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli Euroopa Liidu ja Venemaa uuringute keskus CEURUS koostöös Uppsala Ülikooli Venemaa ja Euraasia uuringute instituudi ning Kenti Ülikooli üleilmse Euroopa keskusega.

Lisateave: https://sisu.ut.ee/tartuconference/avaleht.

Jaga artiklit