Hea Tartu Ülikooli lõpetaja!
Soovin Sulle õnne ülikooli lõpetamise puhul, edu tööelus ja rõõmu isiklikus elus!
Kas ülikooli lõpetamine on tänapäeval saavutus, mida suurelt tähistada ja mille üle uhkust tunda? Doktorid on saanud kindlasti hakkama suure saavutusega, magistrid võivad olla enda üle väga uhked ning bakalaureuse- ja rakenduskõrgharidusõppe lõpetajad (NB! Meil pole isegi sõna teie jaoks!) on lihtsalt tublid, eriti kui arvestada, et ainult iga teine esimesele kõrgharidustasemele õppima asujast lõpetab ülikooli.
Kuigi eestlased on üldiselt haridususku, küsitakse mõnikord ikkagi, kas kõrgharidusel on tänapäeval üldse mingit väärtust või mida annab see, kui inimesel on lisaks bakalaureusele veel magistri- või doktorikraad.
Tartu Ülikoolis on üle 160 õppekava ja seepärast ei oska ma sellele küsimusele vastata erialast lähtuvalt. Ometi paistab silma, et kõrgharidusega inimesed pole enamasti mitte ainult nutikamad, vaid neid iseloomustavad ka sellised isikuomadused nagu sihikindlus, kohanemisvõime, stressi- ja kriitikataluvus, suhtlusoskus, loovus jne.
Kui neil vähemalt mõnda neist omadustest juba ülikooli astudes poleks olnud, ei oleks nad suutnud oma õpinguid lõpetada. Aga ka vastupidi: pühendumine oma erialale arendab sihikindlust, iseseisva töö oskust ja stressitaluvust ning neist omadustest on edaspidises elus palju kasu.
Ülikooliõpingute kõige tähtsam eesmärk on saada mingil alal eksperdiks või spetsialistiks. Kuid kõrgharidus tähendab sedagi, et inimene pole mitte ainult ühe eriala asjatundja, vaid tal on ka lai silmaring (nn helikopterivaade kõrgemalt) ja väärtuslikke ülekantavaid oskusi. Kõrgharidusega inimene võiks kõigele lisaks olla vastutustundlik ja uuendusmeelne kodanik.
Nii palju ootame meie, õppejõud, teilt kui vilistlastelt!
Loodan, et olete endasse hinganud Tartu Ülikooli teadmistest ja vaimsusest küllastatud õhku ning kasutanud õpinguaega mõislikult nii teadmiste ja oskuste omandamiseks kui ka akadeemilise tutvusringkonna loomiseks. Loodan, et olete õnnelikud ja rahul. Loodan, et tulete oma akadeemilisse koju ikka vahel käima.
Anneli Saro
õppeprorektor
Lisa kommentaar