Krooniline parodontiit – kas ainult suuga piirnev probleem?

Inauguratsioon

TÜ suu- ja hambahaiguste professor Mare Saag peab inauguratsiooniloengu teemal «Krooniline parodontiit – kas ainult suuga piirnev probleem?»

Krooniline parodontiit on hambakaariese järel kõige sagedamini esinev haigus suuõõnes, mille korral on põletikust haaratud hamba kinnitus- ja tugikoed. Esmaseks kaebuseks on igemepõletik, mida iseloomustavad turse, punetus, veritsus ja valu. Haigestumine kulgeb episoodidena, vahelduvad põletiku ägestumise ja taandumise perioodid.

Haigestumise põhjuseks on spetsiifilised bakterid, haiguse kulg erineb indiviiditi. Kui ravi ei järgne, levib põletik igemest allolevatele kudedele, mis viib lõpuks hammaste kaotamiseni. Haavandunud igemetasku on infektsioonile väratiks vereringesse ja sealt teistesse organitesse.

Parodontiidi eripära on, et kliiniliselt väljenduv kinnituskudede kaotus on organismi kaitsereaktsioon, mida mõjutavad mitmed seesmised ja välised riskitegurid. Tuvastatud riskitegurid on bakterid, geneetilised faktorid, suitsetamine, perekondlik anamnees, teatud süsteemsed seisundid ja haigused.

Palju on uuritud parodondi haiguste seost diabeedi, insuldi, enneaegse sünnituse, hingamisteede haiguste ja südame-veresoonkonna haigustega. Parodontiidi diagnoosiga patsient jääb jälgimisele kogu eluks. Komplikatsioonide ennetamiseks on oluline haiguse varane diagnostika ja kompleksne ravi.

Professor Mare Saag on sündinud 17. juunil 1952. aastal Põltsamaal. Lõpetanud Miina Härma nimelise Tartu II keskkooli, astus ta Tartu ülikooli arstiteaduskonna stomatoloogia osakonda, mille lõpetas 1975. aastal.

Tema tegevus jätkus TÜ stomatoloogia kateedris vanemlaborandina aastatel 1976–1977, seejärel assistendina 1977–1994, vanemassistendina 1994–1997 ja dotsendina 1998–2013. Meditsiinikandidaadi väitekirja teemal «Parodondi seisund noortel» kaitses ta Leningradi I meditsiiniinstituudis 1991. aastal. Alates 2003. aastast on Mare Saag TÜ stomatoloogia kliiniku juhataja ja tänavusest aastast suu- ja hambahaiguste professor.

Mare Saag on oma erialal tunnustatud spetsialist, kuuludes ühtlasi Eesti vabariigi sotsiaalministeeriumi suu- ja hambahaiguste erialakomisjoni. Viimase kahekümne aasta jooksul on teda korduvalt kutsutud loenguid pidama näiteks Karolinska instituuti, Helsingi ülikooli, Riia Stradinsi nimelisse ülikooli, Tbilisi ülikooli, Voroneži ülikooli ja mujale.

Saagi juhendamisel on kaitstud kaks doktoritööd, üks magistritöö, praegu on ta kuue doktorandi juhendaja. Koostöös kolleegidega Turu ülikoolist, TÜ kliinikumi ühendlaborist, TÜ mikrobioloogia-, biokeemia- ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudist on ta ETF-i ja välisprojektide raames käsitlenud streptococcus mutans’i osa kaariese patogeneesis, polüoolide toimet suuõõne mikrofloorale, parodontiidi mikrofloora ja ravi efektiivsuse hindamist, suulõhede geneetilist etioloogiat, juveniilse idiopaatilise artriidi geneetilist tausta alalõualiigese kaasahaaratuse korral jne.

Mare Saag on olnud valitud mitmete erialaorganisatsioonide juhtkonda ja on mitmete ajakirjade toimetuskolleegiumi liige.

Jaga artiklit