Tühjaks ostetud poed ja paanika. Filmi vaadates tekib paralleel praeguse päriseluga.
FOTO: kaader filmist

„Nakkus“. Ennustus minevikust

Kultuurinurk

Ligi kümme aastat tagasi valminud film näitlikustab, kui lihtsalt võib üks viirus kontrolli alt väljuda.

2011. aastal linastunud film ,,Nakkus“ (ingl ,,Contagion“) viib meid maailma, kus inimesi on tabanud uus viirus nimega MEV-1. Haigustekitaja töö on laastav ning nõuab teadlaste, tervishoiutöötajate ja riigiametnike kiiret reageerimist. Filmi vaadates ei jää märkamata, kuivõrd ettenägelik ja täpne on ekraniseering sündmuste suhtes, mis on nüüd, üheksa aastat hiljem, ühel või teisel viisil teoks saanud. 

Põnevusfilmile omaselt on MEV-1 praegusest COVID-19-st mõnevõrra ohtlikum, olles surmav koguni 25–30%-le nakatunutest. Väljamõeldud MEV-1 põhineb nahkhiire Nipah’ viirusel, mille tekitatud haiguspuhang tõi 1990. aastate lõpus kaasa arvukalt kopsu- ja ajukahjustusi. Filmis väljendub viirushaigus seevastu neelamisraskuste, palaviku ja rabandusena, hävitades oma peremeesorganismi mõne päeva jooksul. Sellega erineb viirus teistest, pärismaailmas esinevatest surmavatest viirustest, mille inkubatsiooniaeg võib ulatuda koguni kahe nädalani.  

Tervikliku sisu annab filmile ka hea näitlejatöö. Esiplaanil Jude Law. FOTO: kaader filmist

Film ,,Nakkus“ on sisukas, informatiivne ja praeguste sündmuste valguses päris realistlik. Ehkki stsenaariumis on mõningaid lahknevaid süžeekäike, on ekraniseeringus üsna palju sarnast sellega, mis toimub praegu, olgu selleks desinfitseerimisvahendite kuhjamine ostukorvi, sotsiaalne distantseerumine või karmid karantiinipiirangud. Kiired kaadrivahetused üksikutest köhatustest, ukselinkide katsumisest, baarilaudadel vedelevatest pähklitopsidest ja põgusatest käepigistustest annavad võrdlemisi selge sõnumi ning ülevaate sellest, kui lihtsalt võib üks viirus levida ja kontrolli alt väljuda. 

Filmis on kajastatud mitme inimese elu ja vaateid. Sellega on antud kogu ekraniseeringule eripalgeline ilme, mille taga on aga üks ühtne eesmärk leida MEV-1 ravi. Kõiki tegelasi mõjutab viirus ühel või teisel viisil ja igaüks püüab pandeemiaga võidelda omal moel, tehes teadustööd, levitades infot muu hulgas alternatiivravimeetodite kohta või püsides kodus. 

Linateos on saanud teadlastelt rohkelt positiivset vastukaja, sest selle tegevus on võrdlemisi realistlik ja teadusmaailmale omane. On värskendav näha, kuivõrd teadlikult ja oskuslikult esitatakse filmstseenides teaduspõhist infot ning selgitatakse viiruse molekulaarseid omadusi. Mainimata ei saa jätta ka head näitlejatööd, mis omakorda annab ekraniseeringule tervikliku sisu. Kui tahta aga nuriseda, siis tuleb öelda, et filmi lõpp ja lahendus saabusid pisut liiga kiiresti ja lihtsalt, jättes õhku nii mõnegi lõpetamata süžeekäigu ning mõjudes kohati liialt hollywoodilikult. 

Kindlasti oleks huvitav olnud vaadata filmi enne ja pärast COVID-19 puhkemist. Praegu oli palju sellist, mille suhtes mul oli juba teatav ootus ja teadmine, ning sestap oskasin ka jälgida hoolikamalt detaile, millele muidu ehk nii suurt tähelepanu poleks pööranud. Seetõttu jäin grammi võrra vaesemaks filmielamusest endast ja süžee pakutavast narratiivist. 

Iga tegelane võitleb pandeemiaga omal moel. FOTO: kaader filmist

Leian, et „Nakkus“ on huvitav ja kindlasti vajalik film, sest selles lähenetakse asjade käigule tõepäraselt ja loogiliselt. Selles on teadusmaailma telgitaguseid kujutatud mõnevõrra edukamalt kui nii mõneski teises samalaadses ekraniseeringus. Vaataja saab intrigeeriva, realistliku ja mõtlemapaneva elamuse. Võiks väita, et ,,Nakkus“ on omamoodi hoiatus, mis sai 2020. aastal osaliselt tõeks.


,,Nakkus“ (,,Contagion“) on 2011. aastal linastunud USA põnevusfilm, mille režissöör on Steven Soderbergh. Filmis osalesid tuntud ja tunnustatud näitlejad Marion Cotillard, Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet jt. 

 

Anna-Grete Juchnewitsch

biomeditsiini magistriõppe üliõpilane

Jaga artiklit