Tähetorni muuseum saab viieaastaseks

Uudis

Tartu tähetorn tähistab 27. aprillil viie aasta möödumist muuseumiks saamisest. Sel puhul toimuvad kella kolmeni päeval tasuta töötoad, programmid ja palju muud huvitavat.

Tartu tähetorni juhataja Janet Laidla ütles, et tähetorni sünnipäevaprogrammist on oodatud osa võtma nii rühmad kui üksikkülastajad. Juhataja soovitab rühmadel aga töötubadesse ette registreerida, sest ruumid seavad oma piirangud.

Samal päeval kell 16 avatakse näitus «Maailmaruumi mõõtmine: Tartust Universumi äärde». «Peale näituse kergitame ka pisut saladuseloori Vanemuise suvelavastuselt «Julie ja tähed», mis lavastub augustis tähetorni kõrval asuva nn Struve maja õuel,» rääkis Laidla. Lavastuses olev Julie on baltisaksa naiskunstnik Julie Hagen-Schwarz, kes oli maja perenaine ajal, mil tema abikaasa Ludwig Schwarz oli tähetorni juhataja.

Tähetorn on varemgi muuseum olnud, sest kui enamik teadlasi kolis Tõraverre Tartu uude observatooriumi, tegutses tähetornis Tartu linnamuuseumi filiaal. «Idasaalis näidati siis meie vanimaid ja olulisemaid teleskoope. Praegune muuseum on aga hoopis midagi muud – kaasaegne interaktiivne väljapanek, restaureeritud teadusriistad ja tihe muuseumiprogramm,» ütles Laidla.

Ta lisas, et Johann Wilhelm Krause projekteeritud hoone oma kõrgete uste ja suurte akendega on võrratu keskkond, kus näidata TÜ maailmatasemel teadusinstrumentide kogu ja tutvustada astronoomia uuemaid uudiseid. «Muuseumi osaks olemine tähendab ka teaduslooalast uurimistööd, suhtlemist teiste sarnaste asutustega ning ulatuslikku teaduse populariseerimise programmi.»

Laidla peab tähistatava viie aasta olulisemaks saavutuseks haridustegevuse käimalükkamist. «Muidugi tegeleti tähetornis õpilaste ja laiema avalikkuse harimisega juba algusaegadest peale, kuid praegune haridustöö on süstemaatiline, pidevas arengus ja peab silmas pea kõiki hariduse vallas toimuvaid arenguid, sh uusi õppemeetodeid ja kaasaegseid vahendeid,» rääkis Laidla. Tähetorn pakub programme astronoomia, füüsika, matemaatika ja loodusgeograafia teemadel kõikidele kooliastmetele ja ka lasteaialastele.

Tulevikku vaadates peab Laidla oluliseks, et tähetorni jõuaks aina enam ülikoolipere liikmeid. «Üliõpilased võiksid tulla tutvuma teaduslooga või praktikale ja ülikooli töötajad võiksid leida üha enam võimalusi siin sündmusi korraldada ning aega veeta,» ütles Laidla. Näituste osas vajab viis aastat tagasi avatud püsiväljapanek värskenduskuuri ning valmistutakse ka Eesti ja ülikooli suurteks juubeliteks. «Samuti ootame elevusega uut lipuväljakut,» lisas Laidla.

Kuna tähetorn peab erilise tähelepanuga silmas astronoomilisi sündmusi, siis on märgatud ka sel aastal toimuvat haruldast taevanähtust. «Nimelt liigub 9. mail planeet Merkuur üle päikeseketta. Kui ilm on selge, siis on seda võimalik Tartu tähetornist vastavate teleskoopidega vaadelda. Erinevalt päikesevarjutusest on seda koduste abivahenditega keerulisem jälgida, sest Merkuur on üsna tilluke,» kirjeldas Laidla.

Jaga artiklit

Märksõnad

tähetorn