TÜ avab värkvõrgu labori

Uudis

9. märtsil avatakse aadressil Ülikooli 17 Eestis ja Baltimaades ainulaadne värkvõrgu ehk internet of things labor, et arendada arvutiteaduse instituudi tudengite õppekeskkonda ja -võimalusi ning soodustada teadus- ja arendustööle toetuvate uute äriideede loomist.

Tegu on näitliku nutika kodu ja nutika kontori keskkonnaga, mis sündis Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi ja Telia Eesti koostöös. Laboris kasutatakse seadmete võrku, mis sisaldavad elektroonikat, tarkvara, sensoreid ja võrgu ühendust. Seadmed koguvad ja vahetavad omavahel andmeid, mis võimaldab olukorra, kus seadmed oskavad ise teatud olukorras käituda ehk olla nutikad.

«Kui seni on internet peamiselt arvutite ja mobiilseadmete ühendamiseks, et võimaldada inimeste omavahelist suhtlust ja e-teenuseid, siis üha enam hakkavad interneti kaudu liidestuma ka asjad. Nutikad seadmed, mida võib kontrollida üle veebi, nagu näiteks valgustus, turvaseadmed, köögiseadmed jne,» selgitas internet of things olemust arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo.

Vilo sõnul on internet of things valdkonnal mitmeid uurimissuundi. Praegu eeldab see nutika keskkonna loomist, kõiki standardeid ja programmeeritavaid liideseid ning üha enam puudutab see ka turvalisust. Lisaks on tekkimas võimalused ja vajadus nii majandusliku kokkuhoiu kui ka tõhusate teenuste loomiseks.

Niinimetatud asjade internet võimaldab luua targa keskkonna kodus ja töökohal läbi seadmete, mis teavad ise, kuidas käituda ning mida saab kontrollida keskselt üle võrgu. Laborisse paigaldatud tehnikaga hakkavad tööle mobiili- ja pilvearvutuste laboratooriumi teadlased. Lisaks avaneb arvutiteaduse instituudi tudengitele võimalus katsetada ja luua uusi lahendusi asjade interneti valdkonnas.

Nutikate seadmete keskkondadega tegelemiseks sõlmiti aasta alguses koostööleping aktsiaseltsiga Eesti Telekom, mis sisustab arvutiteaduse instituudi õppehoonesse näitlikud nutika kodu ja nutika kontori, kuhu paigaldatava tehnikaga hakkavad tööle nii uurimisrühmad kui ka tudengid.

Eesti Telekomi arendusjuht Urmo Lehtsalu ütles, et Eesti Telekom näeb suurt sünergiat teaduskoostöös Tartu ülikooli ja SmartEnCity targa linna projekti vahel.

«Kui koostöös ülikooliga saab panna suurt rõhku erinevate asjade koostoimimise ja turvalisuse süvauuringutele, siis targa linna projekti raames saame selle tipptehnoloogilise lahenduse rakendada kohe tööle inimeste hüvanguks päris elukeskkonnas. Selliselt suudame pakkuda kõige suuremat koondväärtust just tavalistele inimestele, olles kindlad, et pakume tõestatult head lahendust,» rääkis Lehtsalu.

Vaata nüüd ka UTTV videosalvestust värkvõrgu labori avamisest:

Jaga artiklit

Märksõnad

IT