Pulbitsev tudengielu kutsub härjal sarvist haarama
„Mäletan oma ülikooliaja algust siiani hästi. Juba esimestel nädalatel avanes mulle senitundmatu maailm,“ kirjutab Petrik Saks, kes innustab tudengeid Tartu-aastatest parimat võtma.
Alustasin Tartu Ülikooli ajaloo bakalaureuseõppes 2019. aasta sügisel paljudele praegustelegi rebastele tuttavas teadmatuses, ärevuses ja elevuses. Kodukandist Saaremaalt polnud mul varem olnud põhjust Taaralinna reisi ette võtta, seega alustasin elu võõras linnas ja täiesti puhtalt lehelt, ilma sõprade ja tuttavateta.
Enamik mu klassikaaslasi suundus Tallinna kõrgkoolidesse, mind aga kutsusid Emajõe Ateenasse just tudengilinna maine ja müstiline Tartu vaim, millest olin ammu kuulnud. Lisaks maailmatasemel haridusele lootsin kogeda tõelist tudengipõlve, ehkki tol ajal puudus mul veel arusaam, mis sõnade tudengilinn ja tudengipõlv taga tegelikult peitub.
Mäletan oma ülikooliaja algust siiani hästi. Juba esimestel nädalatel avanes mulle senitundmatu maailm. Iga aasta septembris toimub Tartus meeletu hulk tudengitele mõeldud üritusi – ole ainult mees ja kõnni kohale!
Ohtralt võimalusi elada tegusat elu
Võrgustiku „Ole rohkem“ tudengimessilt ja veebilehelt saab infot kõikvõimalike üliõpilasorganisatsioonide kohta, kes ootavad uusi liikmeid. Ülikoolis korraldatakse arvukalt rebastele mõeldud infoõhtuid; väga menukas on Tartu Tudengipäevade sügisfestival. Teavet ürituste ja võimaluste kohta on külluses. Esmakursuslasena rabas kogu see mitmekesisus mind jalust.
Suuremate õppekavade juurest võib leida erialaseltsi, kuhu kuuludes saab populariseerida oma eriala, täiendada teadmisi või lihtsalt leida sarnaste huvidega tuttavaid. Mina astusin tänu kursusekaaslastele ülikooli ajalooringi, mis korraldab oma liikmetele väljasõite, mälumänge, salongiõhtuid õppejõududega, saunaõhtuid jmt. Nii hakkasin Tartu tudengielu väärtustest järk-järgult aru saama.
Tõeliselt elumuutvaks osutus aga liitumine tudengiorganisatsiooniga AIESEC Tartu. Kuigi olin sellest kuulnud juba septembris tudengimessil, otsustasin infoõhtule minna alles kevadsemestri alguses. Võrreldes ajalooringiga pakuti ühingus võimalust tutvuda teiste õppekavade tudengitega. Kuna AIESEC Tartu on rahvusvahelise organisatsiooni haru, meelitas ühtlasi võimalus praktiseerida inglise keelt ja tutvuda välistudengitega. Sain aru, et olin leidnud oma inimesed.
Julgem tunne sukelduda tundmatusse
Rahvusvahelisi praktika- ja vabatahtlike vahetuse programme korraldav üliõpilasorganisatsioon AIESEC ootab oma liikmetelt aktiivset meeskonnatöös osalemist. Minu esimesed ülesanded olid müügitiimis: pakkusime Eesti ettevõtetele võimalust leida erialase kogemusega praktikante välisriikidest.
Mõistagi oli võõrastele helistamine ja koosolekute korraldamine 19-aastasele esmakursuslasele algul üsna ebamugav, ent katsetamine ja ka põrumine karastasid ning andsid hea kogemuse. Võimaluse end proovile panna leiab hakkaja üliõpilane pea igas tudengiorganisatsioonis.
2020. aasta mais kutsus minu tiimijuht mind liituma organisatsiooni juhatusega. Alguses olin kõhklev, sest mul puudus juhtimiskogemus. Lõpuks otsustasin kandideerida – see oli lihtsalt liiga hea arenguvõimalus, et loobuda.
Nüüdseks olen ligi viis aastat olnud mitmes organisatsioonis juhtrollides; praegu olen tegevjuht Tartu tudengiorganisatsioone koondavas Üliõpilaskonna Sihtasutuses.
Niisiis sain lisaks bakalaureusekraadile ajaloos kolme aasta jooksul ka suure hulga kogemusi meeskonna juhtimises, eelarvete, projektide ja arengukavade kirjutamises, sponsorite otsimises, avalikus esinemises, ajaplaneerimises, turunduses ja konfliktide lahendamises.
Ent see pole loomulikult kõik: olen neist organisatsioonidest leidnud oma parimad sõbrad. Saadud kogemused ajendasid mind edasi õppima – valisin muutuste juhtimise magistriõppekava. Kokkuvõttes, tänu aktiivsele tudengielule leidsin sõbrad, uue eriala, rohkesti kasulikke töiseid tutvusi ja ka esimese päris töökoha.
Tartu kui ühtaegu väike ja suur ülikoolilinn
Pärast viit aastat ülikoolis võin öelda, et Tartu teevad eriliseks tudengid ja üliõpilasorganisatsioonid, mida on siin kokku üle 60. Pikkade traditsioonide ja kirevate värvidega akadeemiliste organisatsioonide kõrval pakuvad rohkesti võimalusi ka erialaseltsid ja huvipõhised noorteorganisatsioonid.
Tartu kompaktsus ja suur tudengite osakaal soodustavad uute tutvuste loomist. Ainuüksi Tartu Ülikoolis on ligikaudu 15 000 üliõpilast. Linn on tudengitest tulvil ja neile korraldatakse rohkesti üritusi. Suhtlemisvõimalusi ning noorele täiskasvanule mõeldud organisatsioone ja programme peaks jaguma igaühele.
Julgustan kõiki rebaseid, aga ka juba mõnda aega ülikoolis õppinud noori võtma oma tudengipõlvest parimat. Väärt haridus on väga oluline, ent vilistlasena jääte tudengiajast kõige helgemalt mäletama seda, mille leiate pärast loenguid: hoolivat sõpruskonda, arendavaid ettevõtmisi ja kõikvõimalikke oskusi, mis aitavad pärast õpingute lõppu eristuda ja tööturul silma paista.
Ülevaate Tartus tegutsevatest üliõpilasorganisatsioonidest leiad võrgustiku „Ole rohkem“ veebilehelt.
Petrik Saks
Üliõpilaskonna Sihtasutuse tegevjuht, TÜ vilistlane (muutuste juhtimine ühiskonnas, MA 2024)
Lisa kommentaar