Anneli Ohvril tutvustamas Sorteri toimimispõhimõtteid.
FOTO: Startup Lab

Kaleidoskoobi parimad keskenduvad elukeskkonna parendamisele

Uudis

21. mail toimunud noorte äriideede võistluse Kaleidoskoop finaalis võidutsesid keskkonnahoidliku mõtteviisiga tiimid.

Sel aastal veebi teel korraldatud võistlusel valiti Starteri äriarendusprogrammi parimaks meeskond Sorter, kes töötab välja rakendust, mis aitab inimestel jäätmeid vöötkoodi abil õigesti sorteerida.

Juba praegu palju positiivset vastukaja saanud idee kasvas välja murest, et pakendeid on keeruline sorteerida, sest puudub selge arusaam, kuidas seda teha. Rakenduse vastu tunnevad paljude teiste seas huvi ka prügifirmad, sest nende jäätmevoog muutub tänu sellele puhtamaks. Rakenduse väljatöötamisse on kaasatud juba kaks ettevõtet, kelle rahalise abiga liigutakse jõudsalt lahenduse poole.

Sorter on peamiselt TÜ üliõpilastest koosnev meeskond: Lilian Ariva ja Anneli Ohvril õpivad muutuste juhtimist ühiskonnas, Andrzej Lippa on informaatikat õppiv vahetustudeng Poolast. Peale nende kuulub meeskonda Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilane Mihkel Martin Kasterpalu.

Sorter võitis pääsme üle-eestilisele Starteri finaalvõistlusele ja pälvis Tartu Linnavalitsuse rahalise preemia. Meeskonna eestvedaja Anneli Ohvril kommenteeris, et tiimi eesmärk on hoida keskkonda ja rakendusega soovivad nad sellele kaasa aidata. „Meil on hea meel, et meie ideed märgati ja tunnustati Tartu linna rahalise preemiaga. See näitab, et ka Tartule on keskkond väga oluline ja et meil on, kellega koostööd teha.“

Parimaks tervishoiuvaldkonna tiimiks valitud SoulCare koosneb niisamuti TÜ-ga seotud liikmetest. Arstiteaduse üliõpilane Karl Oliver Tomson ja arvutiteaduse instituudi doktorant Mubashar Iqbal loovad koos platvormi, mis ühendab abivajajad vaimse tervise ekspertidega.

Kaleidoskoobil noppis peavõidu – piletid Latitude59 festivalile – tahkeid šampoonikuubikuid tootev meeskond S-Kub. EBS-is õppivate tudengite sõnul aitab nende idee kokku hoida miljardeid liitreid vett ja miljoneid plastpudeleid. Nüüdseks on valminud juba esimesed tooted ja tegeletakse aktiivselt nende ettevalmistamisega müügiks.

Veel tunnustati restoranidele kontaktivaba tellimissüsteemi loovat meeskonda Where’s the Food ning tuubi pakendatud tervislikke vahepalasid pakkuvat õpilasfirmat SNÆKK.

TÜ Startup Labi turundus- ja kommunikatsioonijuht Andres Vaher märkis, et paljude tänavuse võistluse ideede puhul oli näha, et ettevõtlusega alustajad on hakanud mõtlema peale raha teenimise ka keskkonnale.

„Esitatud ideede seast parimaid valida ei olnud lihtne ülesanne, sest kõik finalistid olid esitluse väga hästi ette valmistanud ja soovisid veenda žüriid oma toote või teenuse vajalikkuses. Žüriil kulus omavahelisel arutelul pikalt aega, enne kui jõuti otsusele,“ ütles Vaher.

Kokku osales Kaleidoskoobi veebipõhises finaalis kümme meeskonda. Igaüks neist sai oma idee tutvustamiseks kolm minutit. Pärast seda oli aega veel kolm minutit, et vastata žürii küsimustele. Žüriisse kuulusid Tartu Linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakonna juhataja Alo Lilles, Delta keskuse turundusjuht Ott Pärna ja ettevõtte Nevercode kaasasutaja Triin Kask.

Võistluse otsepilti sai jälgida Startup Labi Facebooki lehel. Sealsamas on võimalik seda ka järelvaadata.

Jaga artiklit