Kriisist sünnib uus maailm
Nädal pärast eriolukorra kehtestamist oli „Aktuaalses kaameras“ ilmateade ainus uudis, mis ei olnud seotud koroonaviirusega. Nüüd on veel tükk aega möödunud, kuid olukord ei lähe eriti paremaks. Peale haigusega seotud terviseriskide räägitakse üha enam sellest, milline on viirusest põhjustatud kriisi mõju majandusele ja kogu ühiskonnale.
Viirusest ja Vabariigi Valitsuse kehtestatud eriolukorrast räägitakse ja kirjutatakse väga palju. See on täiesti arusaadav, sest nõnda äkilist elu pahupidi pööramist ei ole enamik meist varem näinud. Olukorda on võrreldud isegi sõjaajaga või aastatel 1918–1920 maailmas levinud ohvriterohke Hispaania gripiga, aga tänapäeva inimesele on need võrdlused võõrad.
Hoopis hirmutavam tundub võrdlus 2008. aastal alguse saanud ülemaailmse majanduskriisiga, mida kõik, olgu era- või avaliku sektori töötajad, omal nahal tunda said. Nii puudutab kriis kõiki ka praegu. Hirmu lisavad veelgi ennustused, et praegusest eriolukorrast tulenev majanduskriis on lõpuks hullema mõjuga kui viimane suur majanduskrahh.
Tundub, et midagi roosilist kogu selle tohuvabohu juures pole.
Kuid 25. märtsi „Pealtnägijas“ ütles majandusekspert Kristjan Lepik lootustandvad sõnad: „Aeg on selline paratamatu asi, et ta lihtsalt läheb. Ühel hetkel on kriis läbi, ka majanduslikus mõttes, ja algab uus tõusulaine.“
Lootus on võimas jõud ja nagu öeldakse: lootus sureb viimasena. Mulle näib, et maailmas ei sure lootus iialgi, sest igas halvas on killuke head. Mõtted võiksid olla positiivsed ja targad, et sel keerulisel ajal vastu pidada.
Laenates taas Lepiku sõnu: me ei ela enam samasuguses maailmas, kus elasime aasta alguses või isegi kaks-kolm nädalat tagasi. Ilmselt jõudsime sel aastal peale uue kümnendi päriselt ka uude ajastusse. Iga kriisiga lüüakse võnkuma mingi süsteemi alustalad, nii et need võivad isegi puruneda. Kaua on räägitud sellest, et meie maailm ja mõttelaad vajavad muutust; et Maa ei suuda peagi enam vastu pidada inimese põhjustatud kliimamuutustele või laialdasele reostusele.
Väidetavalt on juba selle lühikese aja jooksul, mil koroonaviirus on sundinud suuri reostusallikaid suletuna hoidma, veekogud ja õhk puhtamaks muutunud. Sestap võib loota, et sellest õudsest kriisist tärkavad uued mõtted ja uus süsteem – parem maailm – ning me ei naase vana ja hävitava eluviisi juurde.
Mari Eesmaa
UT toimetaja
mari.eesmaa [at] ut.ee
Kommentaarid
Just artikli pealkirja tõenäolisuse pärast olen üsnagi veendunud, et viirus on sünteetilist päritolu ning justnimelt keskkonna aktivistide ning mõningate maailmamajanduse ümbersuunamise huviliste ühisleiutis. Viiruse omadustest joonistuvad välja selle eesmärgid ja huvi kese.
Positiivsed mõjud: Eesmärk on CO2 emissioni pideva suurenemise peatamine
keskkonna mõjude ohjes hoidmine
Meetod üsna nutikas, kuna muu pole senini tulemusi andnud ega aidanud
Üleüldine tempo on aeglustunud, kuumenemisohus majandus saab aega maha jahtuda
HÄIRIB: maailma majanduse ringi mängimise katse juures läbipaistmatus, kasuahnus
meetod: sund netifitseerimine
vilets moraal ( arvatavasti on tegu teadlastega "valgustatud decrtistidest darvinistidega " , sest tugevad ja noored jäävad ellu)
Lisa kommentaar