Edu võti on koostöö

Juhtkiri

Veebruari lõpus tähistas oma 90. sünnipäeva kosmoloog Jaan Einasto. Suur juubel oli hea põhjus väikeseks jutuajamiseks, et arutleda veidike elu üle.

Noores inimeses äratavad sellised suurkujud ikka au­kartust. Seetõttu kuulasin enne akadeemik Einastoga kokku lepitud kohtumist maad, et saada ettekujutus, missugune meie suurim kosmoloog õigupoolest on.

Vahel on inimesed, kellega olen loo tarbeks kokku saanud, öelnud pärast intervjuud, et nad pabistasid natuke. See on üsna tavaline, sest muretsetakse, kas ajakirjanik saab ikka õigesti aru ja kas räägitakse piisavalt selgesti. Tegelikult muretsevad tihti ka ajakirjanikud enne kohtumist, sest iial ei tea, milliseks osutub see inimene, kellega vestlema hakkad. Seetõttu on alati kasulik koguda taustteavet, et ennast paremini kurssi viia ja ette valmistada.

Jaan Einasto kohta kuulsin vaid kiidusõnu. Töökaaslased tõid esile tema muheda oleku ja lugupidava suhtumise kõigisse. Kui mainisin Einastole, et neid omadusi hinnatakse tema puhul väga, vastas ta, et niimoodi ju ongi ainu­õige viis suhelda. Ei tasu end kellestki paremaks pidada, sest kõigil meil on oma head ja vead. Head omadused tuleb üles leida ja meeskonnas rakendada. Ikka selleks, et töö sujuks kiiremini ja paremini.

Mulle tundub, et meeskonnas töötamine on oskus, millest jääb järjest rohkem vajaka. Tihti­peale peetakse end nii suureks isiksuseks, et ei kõlbagi teistega koostööd teha. Eriti olen seda täheldanud nooremate inimeste puhul. Eks see ole ilmselt ka alguse asi: suurde töömaailma astudes ollakse veidike sinisilmsed. Tõenäoliselt saavad ka noored mõne aja möödudes aru, et edu võti peitub koostöös. Mina isegi pean meeskonnas mängimist veel õppima. Vahel mulle lihtsalt tundub, et üksi tehes jõuan kiiremini lõpptulemuseni. Mõnikord võib see nii olla, suurema osa ajast aga ilmselt mitte. Kui endal on ettekujutus asjade õigest käigust olemas, siis on tihti raske saavutada seda, et ka teised saaksid täpselt samamoodi aru või ka lihtsalt nõustuksid, et just nii on õige viis midagi teha.

Lugupidavat suhtumist peaks meie ümber aga küll rohkem olema. Liiga palju on halvustamist ja ärapanemist. Võtkem eeskuju astronoomia suurkujust ning olgem muhedad ja heatahtlikud inimesed!

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit