TÜ kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma peab oma inauguratsiooniloengu «Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad aitavad maailma paremaks muuta» 28. märtsil kell 16.15 ülikooli muuseumi valges saalis.
FOTO: Andres Tennus

Kuidas Eesti teadus aitab maailma paremaks muuta

Inauguratsioon

Eesti teadusel on tähtis ülesanne aidata lahendada Eesti elanike ja inimkonna ees seisvaid keerdküsimusi. Kosmosetehnoloogia aitab jagu saada nii maapealsetest probleemidest kui ka luua inimkonna jaoks uusi võimalusi kosmoses.

Kuigi kosmilises mõttes võib öelda, et inimkond peaks sihiks seadma toimimise harmoonilise ühiskonnana, tuleb sellise aja saabumiseni arvestada ka reaalsete turvariskidega. Kaitsetehnoloogia arendamisel tuleb ühest küljest toetada turvalisust Eestis ja Euroopa Liidus, kuid samal ajal pidada silmas ka arendatavate uudsete tehnoloogiliste lahenduste võimalikku rahumeelset kasutust tsiviilvaldkonnas.

Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogia valdkonna teadustöö aitab leida vastuseid nii fundamentaalteaduslikele küsimustele kui ka toetab Eesti ettevõtteid Eesti majanduse kasvatamisel.

Professor Mart Noorma tutvustab inauguratsiooniloengus lähemalt TÜ Tartu observatooriumi kosmose- ja kaitsetehnoloogia valdkonna teadustööd nanosatelliitidest tehisintellektil põhineva lahinguväljarobootikani. Samuti käsitleb ta selle uurimisvaldkonna seoseid teiste TÜ teadusvaldkondadega: õigusteadusega, eetikaga, Aasia uuringutega jne.

Mart Noormaon lõpetanud 2000. aastal Tartu Ülikooli füüsika bakalaureuseõppe ning pärast seda läbinud magistri- ja doktoriõpingud Helsingi Tehnikaülikoolis. 2005. aastal sai ta tehnikadoktori kraadi optiliste täppismõõtmiste alal ning aastatel 2005–2006 töötas Ameerika Ühendriikide Riiklikus Standardite ja Tehnoloogia Instituudis (NIST). Seejärel pöördus Noorma tagasi kodumaale, et alustada tööd Tartu Ülikoolis ja Tartu Observatooriumis.

Noorma on juhtinud kosmosetehnoloogia uurimissuuna ülesehitamist Tartu Ülikoolis ning olnud samal ajal ka aktiivne õppejõudude õpetamisoskuste arendamise eestkõneleja. Aastatel 2009–2015 oli ta TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan ning 2015–2017 TÜ õppeprorektor.

Alates 2017. aastast on Mart Noorma ettevõtte Milrem Robotics teadus- ja arendusdirektor ning alates 1. septembrist 2018 TÜ kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor.

Aastal 2013 nimetas ajaleht Postimees Mart Noorma Eesti esimese kosmosemissiooni Estcube-1 juhendamise eest aasta inimeseks.

UUENDATUD! Vaata ka UT TV salvestust inauguratsiooniloengust:

Jaga artiklit

Märksõnad

teadus