Tudeng küsib

Aktuaalne

Kuidas valmistuda eksamiteks?

Semestri lõppu jääb harilikult umbes kuuajane eksamisessioon, mis, eriti esimest korda sellega silmitsi seistes, võib hirmu naha vahele ajada. Aga egas muud kui tuleb pihta hakata, ikka ühe sammu (eksami) kaupa! Pakume välja mõned soovitused, mis eksamiaja rahulikumalt ja tulemuslikumalt aitavad üle elada.

Varu aega õppimiseks juba pikemalt enne eksamite algust. Kuna eksam koosneb terve aasta või semestri  jooksul õpitud materjalist, on selle kogumaht suur. Lihtne nõuanne, mille järgimine mõnikord tõesti üliinimlikku pingutust nõuab: ära jäta asju viimasele minutile. On tõesti inimesi, kes tunnevad, et just viimasel tunnil, eriti suure ajasurve all olles on nad kõige tulemuslikumad ning loomingulisemad, kuid harilikult ei anna viimasel hetkel rabistamine head tulemust.

Tee õppimise jaoks ajakava. Märgi ajakavas ära ka need päevad, mis õppimiseks kuluvad (väikese varuga!). Kui seda nähtaval kohal hoiad, on lihtsam õigel päeval õppima asuda. Jäta ruumi ootamatusteks ja kõige ülekordamiseks õppimise lõppjärgus. Ära jäta midagi viimasele ööle ning leia päevaplaanis aega ka vabale ajale ja spordile.

Leia endale koht, kus keegi sinu õppimist  ei sega. Õppimiseks peab olema ruum, kus ei ole liigset kära ega liikumist. Mõnele inimesele sobib täielik vaikus, mõnele aga rahustav taustamuusika, osad meist vajavad täiuslikult korras tuba, teised aga naudivad loomingulist kaost – katseta, milline keskkond toetab just sind õppimises kõige paremini.

Pausid on vajalikud. Kui tunned, et pea on liigsest õppimisest ja tuupimisest paks, siis võta hetkeks aeg maha. Tee iga teatud aja tagant väike paus, näiteks söömiseks või väikeseks jalutuskäiguks. Võid katsetada ka Pomodoro meetodit: jaga õppimiseks mõeldud aeg 25-minutisteks õppimise ja viieminutisteks puhkamisjärkudeks, pärast nelja tsüklit võta aega veidi pikemaks puhkepausiks. Lühikesed õppimisajavahemikud aitavad võidelda viivitamatute tegevuste teadliku edasilükkamisega (ükskõik kui hull see asi ka ei tundu, 25 minutit suudan seda ikka teha!) ja hoida tähelepanu tööl.

Kui tunned, et ei suuda iseseisvalt õppida, võta appi kursusekaaslane, koosõppimine ei ole mitte ainult lõbusam, vaid ka tõhusam – näiteks teineteise kuuldes mõisteid selgitades või kordamisküsimustele vastates kinnistub materjal hästi ning kohe saab selgeks ka see, kui midagi on jäänud ebaselgeks või on teadmistes lüngad.

Õpi eksami materjali mitu korda läbi. Esimene kord vaata materjal põgusalt ja kiirelt üle.  Tee endale materjalist ülevaade. Teine kord loe süvenenult ning tee endale märkmeid. Kolmandal korral vaata üle enda väljakirjutused, vasta tekkinud küsimustele või korda üle mõisted, mida peaksid teadma.

Lea Nagirnaja, üliõpilaspsühholoog

Jaga artiklit