Tõenäoliselt kõige rajum üritus sel aastal: sTARTUp Day
See oli sulaselge kadedus, mis mind valdas, kui istusin umbes kaks aastat tagasi Aalto ülikoolis ühel ettevõtlusõppe teemalisel konverentsil ja jälgisin üksteise järel üles astuvaid Aalto õppejõudusid, kes alustasid oma ettekandeid silmade särades.
Nad küsisid: «Meil oli eile Slush..., ega te juhuslikult ei osalenud sellel?». Ja siis järgnes umbes viie minuti pikkune kirjeldus, kui raju see üritus oli olnud.
Seda üritust korraldavad igal aastal Aalto ülikooli tudengid ja sellest võtab osa üle 10 000 osaleja, sealhulgas erinevate riikide presidendid ja peaministrid, maailma kõige mõjukamad investorid ja ettevõtjad. Loomulikult ei olnud ma osalenud. Ja olin enda peale tige – oleksin ma vaid üks päev varem Helsingisse tulnud...
Aasta hiljem ehk eelmise aasta oktoobris käisin ma Slush’il lõpuks ära (olen siiani selle mõju all) ja juba paar kuud hiljem oli mulle selge, et meil on vaja oma enda Slush’i.
Nimelt olin ma novembri lõpus ja detsembri alguses osalenud neljal sündmusel – TÜ Vega fondi võistlusel, Ideelabori «Kaleidoskoobil», loomemajanduskeskuse äriplaanide konkursil ja teaduspargi ärikiirendi Builditi esitluspäeval – ning saanud aru, et Tartus toimub väga palju väga olulisi ja toredaid üritusi, kuid mitte keegi ei tea neist mitte midagi.
«Me korraldame alakriitilisi üritusi,» oli Erik Puura juba mitu korda maininud, aga alles nüüd sain ma sellest aru. Nii juhtuski, et 2015. aasta detsembris, jõulude ja uue aasta vahel, said Tartu teaduspargi saalis kokku inimesed Tartu ülikoolist, teaduspargist, ärinõuandlast, loomemajanduskeskusest, biotehnoloogiapargist, Garage 48 Tartu Hubist ja Tartu linnavalitsusest.
sTARTUp Day sünd
Siis tutvustasingi neile esimest korda plaani korraldada ühiselt ühe suure ürituse raames korraga kõik oma väikesed üritused, et tekiks sünergia. Samuti selleks, et ka muu maailm saaks teada, et Tartus on olemas nii hästi toimiv ettevõtluse toetamise tugisüsteem. Kuna Tartu linnal on maailmas täiesti ainulaadne nimi, mis sisaldub sõnas start-up, siis sai maimuke sealsamas endale nimeks sTARTUp Day.
See on ainulaadne ärifestival, kuna seda korraldades on TÜ eestvedamisel seljad pannud kokku ülikool, omavalitsus, kohalik ettevõtlustugisüsteem, kohalik ettevõtluskogukond ja lõpuks ka riik Startup Estonia näol. Kõik osapooled panustavad suhteliselt võrdselt. Sellist ühtsust ja koostööd erinevate asutuste vahel pole varem nähtud.
Aktiivne koostöö
Umbes 15 inimest erinevatest organisatsioonidest on ligi aasta aega sTARTUp Day toimumise nimel ühiselt rassinud. Ma arvan, et võib-olla isegi üks suurim kasu, mille sTARTUp Day on juba enne toimumist kaasa toonud, on erinevate osapoolte aktiivne koostöö ja teabevahetus. Mitmed on öelnud, et nii häid aegu ühise tegutsemise mõttes pole siinmail varem olnud.
Festival on suunatud paljudele sihtrühmadele. 9. detsembril on ERM-i oodatud nii ettevõtlusega alustajad ja iduettevõtjad kui ka tudengid, õppejõud ja teadlased, kelles pakitseb ärev positiivne kahtlus: «Kas ehk minulgi on võimalik oma teadmisi kuidagi ettevõtluses teostada?».
Samuti ootame sinna investoreid ning esindajaid eri suurusega tavaettevõtetest, et saada innustust ja leida uusi ärivõimalusi muutunud ärikeskkonnas. Eraldi programmi pakume ka ettevõtlusõpetajatele, sest TÜ on Eestis ettevõtlusõppe arendamisel haridus- ja teadusministeeriumi juhtpartner.
Festivali rikkalik programm koondub lause «How to earn if there is nothing to burn» ümber. Kui idufirmadele on tekkinud külge rahapõletajate kuvand, siis sellele vastukaaluks räägitakse sTARTUp Day’l sellest, kuidas raha teenida ja kuidas jõuda esimese käibeni päris alguses, kui raha, mida põletada, ei olegi veel.
Kahel suurel laval toimuvad ettekanded, kus oma lugusid räägivad ja õpetussõnu jagavad üle 40 rahvusvahelise esineja eri valdkondadest, nagu biotehnoloogia, sport, loomemajandus, virtuaalreaalsus, kosmosetehnoloogiad, smart city jmt. Nii näiteks astub üles olümpiavõitja Gerd Kanter ja räägib, kuidas ta pani kokku Team 75 Plus’i ja leidis rahastuse oma eesmärkideni jõudmaks.
Samuti tuleb Kanadast kohale Christian LeBlanc, kes viskas oma palgatöö nurka ja teenib nüüd raha reisimisega ja oma reisivideote avaldamisega. Esinejaid on USA-st, Kanadast, Suurbritanniast, Saksamaalt, Poolast, Hollandist, Taanist, Rootsist, Soomest ja loomulikult Eestist.
Siinkohal tahan tänada USA, Hollandi ja Rootsi saatkondi ning Baltic American Freedom Foundationit, kes ulatasid oma abikäe esinejate siiatoomisel.
Põnevad seminarid
Peale ettekannete toimuvad Swedbanki seminari alal paralleelselt kolmes erinevas ruumis seminarid, kus jagatakse praktilisi näpunäiteid ettevõtlusega alustamisest, tootearenduse, sotsiaalmeedia ja palju muu kohta.
Pealaval toimuvad demo-show’d, kus näitavad end Tartu ülikooli spin-off-ettevõtted ja Buildit’i ärikiirendis osalejad. Samuti valitakse kõigi silme all välja Eesti parimad iduettevõtted. Iduettevõtetega on hea võimalus lähemalt tutvuda demoalal, kus näitavad end enam kui nelikümmend ettevõtet.
Ideelabori laval toimub Tartu tudengite äriideede võistlus «Kaleidoskoop» ning selgitatakse välja ka Eesti parim tudengite äriidee. Avatud on Virtual Reality Room, kus kõik huvilised saavad ise teha oma esimesed sammud virtuaalreaalsuses. Samuti toimuvad mitmed hackathon’id.
Kuna kohal on palju asjalikke noori inimesi, siis on igati loogiline, et üritusel osalevad ka ettevõtted, kes otsivad endale uusi töötajaid või praktikante. Sel õppeaastal otsustati igakevadine Tartu üliõpilaste karjääripäev korraldada juba detsembris ja nii toimub sTARTUp Day raames «Ole rohkem» töömess.
Usun, et sTARTUp Dayst kasvab lähiaastatel välja Baltimaade suurim ärifestival. Ja juba pärast esimest toimumist, 9. detsembril, alustavad terve järgmise aasta jooksul nii TÜ õppejõud kui ka eri inimesed Tartu linnavalitsusest ja ettevõtluse tugistruktuuridest oma ettekandeid silmade särades lausega: «Meil oli siin detsembris sTARTUp Day..., ega te juhuslikult ei osalenud sellel?». Siis järgneb sellele umbes viis minutit kirjeldust, kui raju see üritus oli olnud.
Andres Kuusik
TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja, sTARTUp Day üks korraldaja
Lisa kommentaar