Negavati konkursi võitis kraanivee projekt
27. mail kuulutati välja energia- ja ressursisäästukonkursi Negavatt kolm parimat meeskonda. Konkursi esimese koha sai TÜ tudengite projekt «Võta kraanist!».
Teise koha pälvis TTÜ meeskond «Köögisoojus» ainulaadse soojusvaheti väljatöötamise eest ning kolmanda TÜ üliõpilaste projekt «Keskkonnasõbralik jõusaal», mis toob ülikooli spordihalli elektrit tootvad trenažöörid. Kõik kolm said auhinnaks ligi 10 000 eurot, et alustatud projekte edasi arendada.
Keskkonnainvesteeringute keskuse juhatuse ning konkursi žürii liige Lauri Tammiste jäi tulemustega väga rahule. «Võitjate puhul nägime, et nad olid hästi läbi mõelnud nii idee teostuse kui ka vajaminevate vahendite hulga. Samuti olid neil projekti rakendamiseks juba eelnevad kokkulepped tehtud,» kiitis Tammiste.
«Võta kraanist!» idee autorid Kristjan-Julius Laak ja Artur Pata pidasid oma edu põhjuseks idee lihtsust ja projekti teostatavust. Samuti mängis tudengite hinnangul olulist rolli tohutu energiasääst, mis võimaldab igalt eurolt säästa 2,4 megavatt-tundi.
Materjaliteaduse bakalaureusetudengi Artur Pata sõnul on võrreldes teiste konkursil osalenud projektidega nende projekti energiasääst sadades, kui mitte tuhandetes kordades suurem.
«Septembri alguseks on projekt teostatud, kraanid õppehoonetes olemas ja pudelid tudengite kotis,» lubas Pata. Juba on joogivee võtmiseks sobivad neli kraani paigaldatud TÜ raamatukokku. Nüüd saavad noormehed panna veel 20 õppehoonesse 40 kraani ning tellida kõikidele esmakursuslastele korduvkasutatavad tasuta joogipudelid.
Võitja valinud žürii liige, keskkonnaminister Marko Pomerants ütles, et ehkki konkursil osalenud projekte ei saa üheselt võrrelda, on oluline, et inimesed mõtlevad ja kasutavad koolist saadud alusteadmisi oma ideede elluviimiseks.
«Käib ju tohutu arutelu selle üle, et miks peaks koolis õppima matemaatikat ja füüsikat. Tehnilised lahendused põhinevad ju neil teadmistel ja siin on ehe näide, miks koolitarkusega võiks ka rikkaks saada,» lausus Pomerants.
Esikoha pälvinud «Võta kraanist!» projekti võlu on ministri sõnul idee massidesse viimises ja võimaluses muuta mõtteviisi. Tudengidki tuletavad oma tegevusega meelde, et poes on pudelivesi keskmiselt tuhat korda kraaniveest kallim ehk ühe liitri pudelivee eest saab kuupmeetri kraanivett.
«Võta kraanist!» võitis ka publiku lemmiku auhinna. Konkursi ajal sai Instagrami keskkonda laadida pilte keskkonnasõbralikest tegevustest, märkides foto juures ära nii Negavati kui ka enda lemmikvõistkonna tunnussõna. Kõige menukam võistkondi puudutav märksõna oli #kraanivesi.
Tänavune Negavati konkurss alustas aasta alguses 29 tudengiprojektiga. Veebruari lõpus valiti välja meeskonnad, kes said oma ideid väikeses mahus testida ja koostöös mentoritega edasi arendada. Seitsmest lõppvooru pääsenud meeskonnast oli Tartu ülikoolist lausa neli.
Lisa kommentaar