SHEE projekti käigus loodava kapsli esialgne kavand.
Allikas: www.ims.ut.ee

Ülikooli teadlased ehitavad ekstreemkapslit

Uudis

Tartu ülikooli teadlased osalevad rahvusvahelises projektis, mille eesmärk on luua infrastruktuur, mis sobib eluks ekstreemsetes tingimustes nii Maal kui ka mõnel teisel planeedil.

Projekti raames luuakse kapsel, mis saadetakse iseseisvalt ekstreemsetesse tingimustesse. «Ekstreemsetesse oludesse jõudes ehitab kapsel end automaatselt üles eluhooneks, luues inimestele eluks vajalikud sisekeskkonnatingimused,» rääkis projekti TÜ-poolne eestvedaja, polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo.

Kahemeetrise küljepikkusega kuubikukujuline kapsel peaks olema võimeline pakkima end lahti umbes 6,5 meetri laiuseks ja 5 meetri kõrguseks ruumiks. Aabloo sõnul ei ole end ise lahti pakkivate majade idee maavälises elus uus. Esimesed vihjed selle kohta on pärit juba 1960. aastatest. Nüüd on seoses Marsile lendamise ja tehnoloogia arenguga tekkinud võimalus kunagised unistused ellu viia.

Projektis osalevad ka Austria, Belgia, Prantsusmaa ja Tšehhi teadlased. Eestlaste ülesanne on disainida ning realiseerida prototüübi termolahendus, mis läheb edasi prantslastest inseneridele testimiseks.

Esimene prototüüp peaks valmima 2015. aastaks ja ilmselt hakatakse seda katsetama Vahemere piirkonnas. «Isegi kui Marsile kolimine pole inimkonnale vajalik, tekivad sellistest projektidest lahendused, mida saab palju maisemates oludes kasutada,» seletas Aabloo.

Kapsli ehitamisel kasutatakse peamiselt alumiiniumsulameid ning süsinikfiibrit. Üksnes materjali maksumuseks on kavandatud 200 000 eurot.

Jaga artiklit