Sügiseni saab orienteeruda tudengifolkloori täis ühikates
Tänavune ülikooli orienteerumisrada viib ühiselamutesse, kus saab tutvuda ajalooga, tuletada meelde oma tudengiaega või lahutada meelt endiste ja praeguste ühikaelanike muhedate lugudega.
Paljudel seostub ühiselamuga mõni isiklik mälestus või kogemus, mistõttu 20. oktoobrini avatud orienteerumisrada pakub kindlasti äratundmisrõõmu.
Aastatel 1969–1972 ehitati ülikoolile kaks uut üheksakorruselist ühiselamut: Narva mnt 25 ja 27, kummaski 540 kohta. Alumise korruse laiendusena rajati ka teenindusplokk söökla ja muude teenindavate asutuste jaoks.
Narva mnt 25 ühiselamusse paigutati nõukogude ajal suuremalt jaolt füüsika-keemia- ja kehakultuuriteaduskonna üliõpilasi, Narva mnt 27-sse aga enamasti bioloogia-geograafia- ning majandusteaduskonna tudengeid. 2004. aastaks renoveeriti mõlemad hooned.
Tartu Ülikooli endine arendusprorektor, geoloog ja keskkonnateadlane Erik Puura, kes õppis ülikoolis 1980. aastate teisel poolel, meenutab: „Ja et lihtsalt nädalavahetustel mitte tööd teha, lülitas komandant lifti välja ja kõik pidid raskete kottidega jalgsi üles ronima. Mida me siis tegime – vahetasime korruste numbrid ära. 4., 5., 7., 8,. 9., 6. Kõige suuremas segaduses olid need, kes elasid 6 korrusel, sest seda korrust lihtsalt enam polnud. Vaatasid – oeh, mööda läksin! – ja ronisid alla tagasi. No nemad tabasid ruttu ära, aga palju oli juhtumeid, kus mindi ülemistel korrustel enda arvates oma tuppa, löödi jalaga uks lahti ja leiti sealt hoopis teised inimesed [---] kogu seda tegevust seiras väga lõbus seltskond, kelle arv järjest suurenes – keegi passis trepil, piilus alla ning hõikas, et uus ohver tuleb.“
Orienteerujad näevad oma teel nii neid kui ka teisi praeguseid ja kunagisi Tartu ühiselamuid ning saavad lugeda põnevaid lugusid näiteks Hillar Palametsalt, Juhan Peeglilt, Rein Langilt ja Ardi Liiveselt. Osalejate vahel, kes endast veebivormi kaudu teada annavad, loositakse välja hulk toredaid meeneid.
Eri aegade ühiselamutubade miniversioone saab vaadata ka Toomemäel ülikooli muuseumi püsinäitusel „Minu elu ülikool“. Toad on sisse seatud ajastukohaselt ja päris kirjelduste järgi. Ajarännak algab juba 17. sajandi konvikti ehk ühiselamuruumiga.
Mine ülikooli orienteerumisrajale
- Prindi orienteerumiskaart välja või võta see TÜ peahoone, TÜ muusemi, Delta keskuse õppe- ja teadushoone, Biomeedikumi, Chemicumi, Physicumi, tehnoloogiainstituudi, TÜ raamatukogu, Lossi 36 või Vanemuise 46 õppehoone valvelauast. Soovi korral saad kaardi ka nutitelefoni laadida.
- Kontrollpunkti jõudes skaneeri seal olevat ruutkoodi. Kontrolli, kas telefonis on ruutkoodi lugemise rakendus olemas. Kui ei ole, siis laadi see oma telefoni.
- Tutvu enne rajaleminekut leppemärkide süsteemiga. Rada kulgeb majade vahel, tänavatel, rohealadel jm avalikus ruumis. Pane tähele, et rajal ette sattuvatest objektidest (nt kõrged aiad, müürid, lillepeenrad või hekid) ei tohi otse üle minna. Samuti on keelatud siseneda eramajade või asutuste hoovidesse, kui need on tähistatud vastava leppemärgiga. Keeldu tähistavad märgid tunned kaardil ära jämeda musta joone (aed, müür) ja samblarohelise värvuse järgi.
Lisa kommentaar