Millisena näete TÜ muuseumi täna ja üheksa aasta pärast, ülikooli 400. sünnipäeval?
Ülikooli muuseum on oma senises tegevuses olnud silmapaistev. Selle tunnistuseks on muuseum tänavu esitatud Euroopa aasta muuseumi tiitli kandidaadiks. Auhinnale kandideerivad muuseumid, mis on viimase nelja aasta jooksul teinud läbi suurema uuenduskuuri, ning viimastel aastatel ongi ülikooli muuseumi arendatud palju külastajasõbralikumaks. Uuteväljapanekutega tuuakse esile nii ülikooli kui ka toomkiriku tähtsust Eesti ja Euroopa kultuuriruumis.
Tunnustust on saadud ka Eestis. Ülikooli muuseumi püsinäitus „Toomkiriku saladuste kamber“ pälvis tänavu Eesti muuseumide aastaauhinna. Samuti pälvis muuseum kogukonna sõbra tiitli festivali „Toome müks“ korraldamise eest: selle festivaliga sai avalöögi Tartu 2024 projekt „Toomemäe taasavamine“, mille eesmärk on taasavastada Toomemägi kui Tartu linna süda.
Eriliselt tõstan esile koostöös Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemiaga korraldatud uurimisprojekti ja näitust „Kunst või teadus“, kus võib näha viimase paarisaja aasta teadlaste suurepäraseid illustratsioone, mis lisaks teaduslikule täpsusele on omaette kunstiteosed. Näitus on praegu üleval Tallinnas Kumus ja novembris tuuakse see Tartusse. Ilmunud on ka selleteemaline informatiivne kogumik.
Muuseum on käivitanud roherühma, et jõuda rohelise muuseumi märgiseni, samuti on muuseum üks ülikooli kestliku arengu keskuse asutajaid.
Kõik eelkirjeldatu on hea lähtekoht, et seada sihte tulevikuks. Milline võiks olla muuseum aastal 2032, mil ülikool tähistab oma 400. sünnipäeva?
Esiteks on ootus, et muuseum jätkaks oma senist kõrgetasemelist tööd akadeemilise pärandi säilitamisel ja ühiskonnale tutvustamisel.
Teiseks on pikaajaline siht arendada toomkiriku ajaloolise hoone ja varemete ala avatud linnaruumiks, kus oleks võimalik korraldada kontserte, etendusi, näitusi ja muid kultuuriüritusi. Eesmärk on tuua Toomele rohkem elu ning suurendada nõnda ka muuseumi külastatavust. Toomkiriku valguslahendus valmib Tartu kultuuripealinna-aastaks. Samuti on pikas plaanis eesmärgiks tähetorni ekspositsiooni ja püsinäituse uuendamine, et see oleks jätkuvalt põnev külastuskeskkond ja teaduse populariseerimise paik. Nõnda anname uut väärtust ka ajaloolisele hoonestule ja hoiame kultuuripärandit.
Nende ideede teokssaamiseks on vaja koostööd ja toetust riigilt ja Tartu linnalt. Olen lootusrikas, et väärikaks tähtpäevaks õnnestub need head mõtted ellu viia.
Taivo Raud
TÜ arendusjuht
Lisa kommentaar