Robotitega Hiinas jalgpalli mängimas
RoboCup on iga-aastane rahvusvaheline suursündmus, mis toob kokku programmeerijad ja tarkvarainsenerid. Võistkondade robotid võistlevad omavahel jalgpallis, keerukate ülesannete lahendamises ja koduabilise rollis.
RoboCup SPL (Standard Platform League) on selle võistluse üks osa. Võistkonnad võtavad üksteiselt mõõtu tarkvara arendamise oskustes, sest kõigi tiimide jaoks on etteantud platvorm ja nõuded samad.
RoboCup SPL koosneb kolmest osast.
Esimeses osas tuleb viiest robotist kokku panna jalgpallimeeskond, kes võistleb teise sarnase võistkonna vastu. See annab võimaluse näidata, millisel tasemel on rühma programmeerijad ja insenerid ning kui hästi nad suudavad robotid mängu ajal omavahel suhtlema panna.
Teises osas pannakse jalgpallimeeskond kokku viie eri tiimi robotitest, kes peavad end üksteisele võimalikult arusaadavaks tegema ja koos ühise eesmärgi nimel töötama õppima.
Robotid tuleb «välja treenida»
Robotijalgpalli suurim väljakutse on see, et võistluse ajaks peavad robotid olema täielikult välja arendatud. Mänguplatsil ei tohi võistkonna inimliikmed enam roboteid juhendada. Masinad peavad sensorite abil ise ümbritsevat mõistma ja mängus otsuseid langetama.
See tähendab, et arendustiim peab enne mängu algust robotile võimalikult palju erinevaid käitumisjooniseid ja võimalikke lahendusi sisse programmeerima.
RoboCupi raames toimub palju eri võistlusi ning palju on võistkondi, kes neid etteantud keerulisi ülesandeid lahendada püüavad. See konkurents annab hea võimaluse oma robootikaga seotud oskusi kiiresti ja põnevalt edasi arendada.
Sel aastal toimus RoboCupi võistlus Hiinas Hefei linnas, kus Eestit esindas Tartu ülikooli võistkond Philosopher. 2013. aastal kokku tulnud tiim osales mullu ka Brasiilias toimunud RoboCupil.
Viimase kahe aasta jooksul on võistkond kiirelt edasi arenenud. Peale oskuste paranemise on ka võistkonda rohkem inimesi juurde tulnud.
Eelmise akadeemilise aasta alguses oli meie meeskonnas kolm vanemat ja neli uut liiget: peale minu Andres Traumann, Ingrid Puusepp, Morteza Daneshmand, Rainer Keerdo, Siim Schults ja Viljar Puusepp. Meid juhendas robootika dotsent Gholamreza Anbarjafari.
Võistlused arendavad robootikat
Philosopheri tiimi eesmärk on aidata Eesti robootika arengule võimalikult palju kaasa. Näiteks on meie võistkonda kuuluv kooliõpilane Ingrid Puusepp käinud kõigis viimase aasta robootikalaagrites, et RoboCupiks võimalikult hästi valmistuda ja palju juurde õppida. Noored liikmed on meile väga olulised, sest annavad eesmärgi saavutamisele palju hoogu juurde.
Tegime võistluseks valmistudes terve tiimiga palju eeltööd. Kuna RoboCup SPL-i reeglid muutusid, pidime jalgpalli mängimiseks vajaliku tarkvara ümber kirjutama. Näiteks pidime robotitele «õpetama», kuidas valgeid väravaposte ära tunda.
Samuti tuli välja arendada uued käitumisalgoritmid, et hääletuvastusest saadavad andmed robotile võimalikult palju ja täpset teavet annaks. See ettevalmistustöö andis palju põnevat materjali ja vormus ka kahe tiimiliikme bakalaureusetööks.
Sel aastal mängisime võistluse esimeses osas kaks mängu viiki ja kaotasime kaks. Arvestades, et selleks aastaks tuli tarkvaras teha nii palju muudatusi, oli see meie jaoks suur arengusamm. Kindlasti läks meil palju paremini kui eelmisel aastal Brasiilas, mil osalesime sellisel võistlusel esimest korda.
Teise osa uued nõuded tehti teatavaks alles päev enne võistlust, nii et veetsime öö roboteid ümber programmeerides. 27 osaleva meeskonna seas saavutasime seal väga hea 11. koha. Tulemus oleks olnud veelgi parem, aga kahjuks ei saanud me tehnilise rikke tõttu kõigist ülesannetest osa võtta.
Ootavad vinged lõputööd ja reisid
Järgmiseks aastaks plaanime Philosopheri võistkonda veelgi suurendada ja uusi liikmeid juurde võtta. Kuna robootika on väga põnev ala, tahavad paljud bakalaureuse- ja magistritudengid sellest oma lõputööd kirjutada. Nii et ootame innukaid uurimishimulisi üliõpilasi, kes tahaksid meie tiimiga liituda!
2016. aasta RoboCup toimub Saksamaal ja sellest järgmine taas Aasias – nimelt Jaapanis. Seega annab Philosopher peale põneva programmeerimis- ja arendustöö robootikafännidele võimaluse ka toredateks ja arendavateks reisideks.
Anastasia Bolotnikova
TÜ robotimeeskonna Philosopher juht
Lisa kommentaar