Viljandlased ründavad publikut kultuurse dessandiga

Uudis

Sel suvel TÜ Viljandi kultuuriakadeemia lõpetavad loovisikud toovad oma diplomitööd vaatajate ette nii Rakveres, Tartus, Tallinnas kui ka kodulinnas.

Näha saab teatri- ja , tantsulavastusi ning kuulata kontserte.

Kultuuridessandi projektijuhi Kristiina Alliksaare sõnul on kultuuriakadeemia pilgeni loovust ja loomist täis sipelgapesa, kus kogu aeg sünnib midagi põnevat ja uut. «Suur osa sellest jääb meie kooli seinte vahele, kuid vähemalt diplomitööd on need, millest tasub ja peab teada andma ka koolist väljaspool,» lausus Alliksaar. Näitlejate ja lavastajate diplomilavastusi on laiema publiku ette toodud ka varasematel aastatel, kevadeti on saanud näha tantsukunsti lavastusi ning publikukogemuse eri paikades on saanud ka akadeemia muusikud.

Tänavu esimest korda toimuva kultuuridessandi aga muudab eriliseks asjaolu, et seekord siirduvad gastrollile kõik esinejad üheskoos.  «Oleme oma majast eriettevalmistuse saanud väe kokku kogunud ja ründame sellega mitte küll vaenlast, vaid kultuuri- ja kultuuriakadeemia sõpru ja huvilisi teistes linnades,» selgitas Alliksaar ettevõtmise nimevalikut. Akadeemia poolelt annavad ringreisi õnnestumiseks oma panuse etenduskunstide osakonna ja kultuurikorralduse tudengid ning kaasa aitavad ka koostööpartnerid, nagu Ugala teater, Tartu Uus teater, Rakvere teater, Tartu džässiklubi ja paljud teised.

Dessant saab alguse 6. mail Rakveres, kus peatutakse kaks päeva. Edasi liigutakse Tartusse ja Viljandisse ning 13. mail Tallinna. Akadeemia teatrikunsti 9. lennu tudengite esituses näeb nii draamalavastusi, laste- ja noortelavastusi, monolavastusi kui ka soololaulude kontserti. Kuulata saab ka kuuldemängu «Jänkutüdruk» ja vaadata tudengitöödena tehtud filme. 

Alliksaare sõnul võib esile tuua lavastajaeriala diplomilavastused, nagu näiteks Vallo Kirsi  Dostojevski ainetel loodud «Idioodi» ja trupitöö meetodil valminud Marika Palmi ning Evelyn Uisu «UNISTA!tud». Teiste tantsulavastuste seas toob tantsukunsti 21. lennu lõpetaja Raho Aadla publiku ette oma töö «Külvist lõikuseni». Muusikaosakonna diplomikontsert «Aitäh, Clifford Brown!» on džässitrompetist Allan Järve kummardus maailmakuulsale trompetimängijale Clifford Brownile.

Projektijuhi hinnangul pole mitmekümne inimese logistika ning graafikute kokkusobitamine  kultuuridessandi korraldamise juures sugugi mitte kõige keerukam tahk. Hoopis olulisemaks peab Alliksaar muu infomüra seest väljapaistmist: «Soovime väga, et jõuaksime publikuni kõigi oma hoolikalt valitud etteastetega, sest need on tõesti väärt vaatamist.» 

9. lennu näitlejatudeng Katrin Kalma rääkis, et dessandi kõige raskem osa on kohanemine uute mängupaikadega. «Eks igal lavastusel on oma ruum ja atmosfäär, millesse ta on sündinud, selle sobitamine uue kohaga on alati keeruline, ent samas ka põnev,» ütles Kalma, kes ootab turneele siirdumist ootusärevusega. Alliksaare sõnul on väga paljudel lõpetajatel juba tänaseks selge, kus nad sügisest tööle hakkavad. «Noort verd saavad kindlasti Ugala teater, Rakvere teater ja paljud muudki väärikad ettevõtmised Eesti kultuurielus,» ütles ta.

Ürituste ajakava on leitav www.kultuur.ut.ee/kultuuridessant.

Sven Paulus

UT toimetaja 2011–2013

Jaga artiklit

Märksõnad

kultuuridessant