Mari-Liis Soomets.
FOTO: erakogu

Ülikooli maskoti valimine

Kolumn

Tartu ülikooli üliõpilasesinduse (TÜÜE) eelmise koosseisu juhatus jõudis tõdemuseni, et praegusel ajal on puudu tudengielust sellisel kujul, nagu see oli meie vanemate ajal.

Aitamaks leida ühtset identiteeti, otsustas TÜÜE kultuuri- ja teabetoimkond hakata Tartu ülikoolile maskotti otsima. Selgus, et tegelikult on juba varem proovitud ülikoolile maskotti leida, kuid tulutult. Meile tundus siiski kummaline, et kõige suurema tudengkonnaga ülikoolil ei ole oma ühtset suurt sõpra.

Tartu ülikooli maskoti otsimise juures on paslik mainida teada ja tuntud kollast koera Villemit, keda paljud tudengid ja üliõpilaseluga seotud inimesed teavad peamiselt Tartu tudengipäevade ajast. Kui alustasin esinduses maskotiprojekti eestvedamisega ja teemat ka oma sõpruskonnas tutvustasin, vaadati mind küsiva pilguga, sest väga paljud arvasid, et Villem ongi Tartu ülikooli maskott. Tegelikult kuulub Villem aga ülikooli kultuuriklubile ning on sealsete aktiivsete tudengite sõnul omandanud pärast kümneaastast sisseelamist justkui kõikide Tartu tudengite ühise maskoti staatuse. Kõikidel Villemi sõpradel ei tasu muretseda, sest kollane koer jääb endiselt oma rolli täitma, erinevus seisneb ainult selles, et nüüd teatakse tema päritolu kohta rohkem.

Selleks, et alustada uue maskoti otsinguga, tuli meil välja selgitada varasemate konkursside kitsaskohad. Kuna TÜÜE koosseis igal aastal peaaegu täiesti muutub, ei selgunud põhjused, miks pole varasemad konkursid vilja kandnud. Olid ainult spekulatsioonid ja jutud, millest me ei osanud midagi arvata. Kui ma maskoti projektijuhina esimest korda TÜ turundus- ja kommunikatsiooniosakonnaga kohtusin, et saada nõu ja toetust, küsiti minult, kuidas TÜÜE tagab järjepidevuse ja mis on seekord teisiti.  

Maskoti järjepideva kasutamise üle hakkab vastutust kandma konkreetne inimene esindusest ja lisaks ka turundus- ja kommunikatsiooniosakonna spetsialistid, kes on samuti huvitatud maskoti valmimisest ja edaspidisest nähtavusest.

Maskoti peamine roll on suurendada ühtsustunnet üliõpilaste ja töötajate seas, olla ühendav lüli, keda kõik ülikooli liikmeskonnas teavad ja tunnistavad. Seega saab töötajatel ja tudengitel olema ühine käegakatsutav ülikooli sümbol. Juba praegu on teada, et maskotil tuleb tihe sügis. Kohe esimesel nädalal astub ta üles rebasenädalal, mis on üle pika aja TÜÜE korraldada. Samuti külastab maskott suuremaid loenguid ning loomulikult on ta linnapildis nähtav ka sügispäevade ajal. Kindlasti on ülesastumisi rohkem, sest teda võivad kasutada ka teised ülikooli struktuuriüksused.

Maskoti konkursile laekus üheksa kavandit, millest žürii (esindajad nii TÜÜE-st kui ka turundus- ja kommunikatsiooniosakonnast) valis välja neli. Need lähevad avalikule hääletusele, kus osaleda saavad kõik, kes tunnevad sidet Tartu ülikooliga. Ajakirja UT trükist ilmumise päevaks on eeldatavasti selgunud, milline neljast osutub valituks ja juba rebasenädalal saavad kõik temaga tutvust teha.

Mari-Liis Soomets

TÜ maskoti konkursi projektijuht

Jaga artiklit