Teated
Detsembris TÜ aulas: 1. detsembril kell 12 rahvusülikooli 95. aastapäeva aktus; 2. detsembril kell 19 Kadri-Ann Sumera kontsert; 3. detsembril kell 19 esinevad Helen Lepalaan ja klaveril Martti Raide; 4. detsembril kell 18 Miina Härma gümnaasiumi kooride ja vilistlaste advendikontsert; 5. detsembril kell 12 närvikliiniku seminar ja kell 18 Soome Vabariigi iseseisvuspäevale pühendatud aktus; 6. detsembril kell 17 advendikontsert «Taas talv on tulnud», esinevad Tartu segakoor Hansa ja Võru segakoor Tervis, dirigendid Karin Herne, Eva Kams ja Tiit Raud; 7. detsembril kell 17 jõulujazz 2014 sarjas kontsert «Ole hea – Estonian Voices»; 12. detsembril kell 12 presidendi aulaloeng, kell 18 kontsert «Ellerikool 95»; 13. detsembril kell 19 ansambli Jäääär kontsert; 14. detsembril kell 17 Saint Gobain Class Estonia laste jõulupidu; 15. detsembril kell 14 maailma keelte ja kultuuride kolledži nõukogu töötajate esindajate valimiskoosolek, kell 19 TÜSO advendikontsert, solist Tanel Joamets; 20. detsembril kell 17 TÜ kammerkoori jõulukontsert.
TÜ pensionäride ühingus Vitae: 1. detsembril kell 15 käsitööring; 2. detsembril kell 13 lauluring; 4. detsembril kell 13 arstide klubi; 10. detsembril kell 12 T. Lehtsaare loeng, aadressil Raeplats 12 saalis; 11. detsembril kell 11 humanitaaria klubi; 15. detsembril kell 15 põltsamaalaste klubi; 16. detsembril kell 11 elulooring ja kell 13 lauluring; 18. detsembril kell 17 jõulupidu.
Õpetatud Eesti Seltsi aasta viimane ettekandekoosolek toimub 10. detsembril, esineb Ründo Mülts ettekandega «Isamaa teenistuses – August Jürmani (Jürima) tegevus agronoomi, poliitiku ja riigimehena aastatel 1887–1942». ÕES-i koosolek toimub Lossi 3-427 algusega kell 16.15. Täpsem info: www.ut.ee/OES.
5. detsembril kell 9 toimub Tallinna ülikoolis III Eesti teaduskeele konverents. Põhiettekande «Teadustõlge – tõlgendus ja sisutäpsus» peab Tallinna ülikooli rakenduslingvistika professor Krista Kerge. Külalisettekande «Kreeka terminoloogiakehamid ja tänapäeva kreeka oskuskeele eripära» peab dr Panagiotis G. Krimpas, kes on Traakia Demokritose ülikooli dotsent ja Kreeka terminoloogiaühingu juhatuse liige. Konverentsi korraldab TLÜ teaduskeelekeskus. Lisainfo peep.nemvalts [at] tlu.ee.
5. detsembril kell 10 toimub TÜ muuseumis konverents «Ühiskonda muutvad teadused rahvusülikoolis». Konverents on korraldatud Tartu ülikooli muuseumi ja sotsiaal- ja haridusteaduskonna koostöös ning on pühendatud sotsiaalvaldkonnale. Konverentsi eesmärk on uurida sotsiaalsete ja ühiskonda muutvate teaduste rolli nii rahvusülikooli 95-aastases ajaloos kui Eesti ühiskonnas laiemalt. Ettekandjad heidavad pilgu majanduse, juura, sotsioloogia, inimgeograafia, riigikaitse ja eripedagoogika arengutele ja õpetamisele Tartu ülikoolis ning sellele, kuidas need on mõjutanud Eesti riiki ja ühiskonda. Konverentsi kava: www.muuseum.ut.ee/et/node/251.
5. detsembril kell 10.15 toimub TÜ raamatukogu konverentsisaalis seminar «Eesti ülikoolid teelahkmel – vajadus muutuda ja võimalus uueneda». Eesti ülikoolide reformidest räägivad Tartu ülikooli rektor Volli Kalm, Tallinna ülikooli rektor Tiit Land ja Eesti maaülikooli rektor Mait Klaassen. Ettekandele järgneb arutelu, kus osalevad lisaks eeskõnelejatele ka Tallinna tehnikaülikooli prorektor Erkki Truve ja üliõpilaskonna esindaja Martin Noorkõiv. Arutelu juhib rector emeritus Jaak Aaviksoo.
5.– 6. detsembril, vastavalt kell 10 ja kell 10.15, toimub usuteaduskonna ja orientalistikakeskuse koostöös rahvusvaheline konverents «Inimese ja inimlikkuse kontseptsioonid religioonides». Esimesel päeva vanaaja sessioonil kõneldakse sumeri inimeseloomise müüdist; Asüüria kuningate sõjateoloogiast; preestriametist Peruu inkade riigist; inimese, linnriigi ja jumalate vahekorrast vanakreeka mõtlemises ja Mithra kultusest Rooma keisririigis. Kell 15.15 algab India ja Hiina session, mille ettekannetes käsitletakse sanskriti mantraid kui inimese ja jumaluse vahendajaid; inimesekontseptsiooni jumalate ja kangelaste juures Lõuna-India eepostes ja India inimeseloomise müütides, samuti vanahiina mõtlemises ja hiina varakeskaegses taoismis. 6. detsembril vaadeldakse inimesekontseptsioonide, religioossuse ja religioonide vahekordi. Ettekanded on inglise või saksa keeles ning konverents toimub Jakobi 2-114.
6. detsembril toimub TÜ Narva kolledžis Ilmar Raagi filmi «Ma ei tule tagasi» linastus. Filmi juhatab sisse filmi autor Ilmar Raag. «Ma ei tule tagasi» on Eesti, Venemaa, Valgevene, Kasahstani ja Soome koostööna valminud film, mis on üles võetud vene keeles ja vene näitlejatega. Peaosades mängivad Polina Pushkaruk ja Viktoria Lobacheva. «Ma ei tule tagasi» on lugu ellujäämisest, südantsoojendavast sõprusest ja perekonna tähendusest. Film on venekeelne, eesti subtiitritega ning linastusele on oodatud kõik soovijad. Üritust korraldab TÜ Narva kolledži filmiklubi.
7. detsembril kell 17 algab Tartu ülikooli aulas vokaalansambli Estonian Voices debüütalbumi «Ole hea» esitluskontsert Jõulujazz 2014 sarjas. Ansambli liikmete põneva origniaalmuusika kõrval saab kuulata ka rahvamuusika seadeid ning arranžeeringuid tuntud hittidest. Kuuikus laulavad Mikk Dede, Arno Tamm, Maria Väli, Mirjam Dede, Aarne Külama ja grupi loominguline liider Kadri Voorand. Lisainfo: www.jazzkaar.ee/et.
8.– 20. detsembrini etendub Ugalas muusikaline jõululavastus «Hiired on hiired», mis jõuab lavale teatri ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ühisjõududega. Liis Aedmaa ja Oleg Titovi kirjutatud lugu «Hiired on hiired» räägib aastaid külg külje kõrval elanud hiireperekondadest, kes paraku üksteisega läbi ei saa, sest ühed neist on valged ja teised hallid. Ühel talvehommikul sajab aga maha esimene lumi ning värske lumega kaetud hoovis kohtuvad Oskar ja Liine. Hall hiirepoiss ja valge hiiretüdruk. Tärganud sõprus viib neid aga ootamatutesse sekeldustesse, kus lisaks vanemate ja sõprade halvakspanule tuleb noortel rinda pista ka näljase kassikambaga.
Kuni 10. detsembrini on võimalik TÜ raamatukogu 2. korruse suures saalis külastada näitust «Tartu ülikoolis 01.12.2013-01.12.2014 kaitstud doktoritööd». Näitusega soovib TÜ raamatukogu õnnitleda ja tervitada 120 uut doktorit, kelle promoveerimine toimus 1. detsembril. Näitusel esitletakse raamatukogus säilitatavaid paberil doktoritöid. Näitusel on väljas 11 eesti- ja 102 ingliskeelset väitekirja, lisaks viis vene-, üks saksa- ja üks soomekeelne doktoritöö.
Teatriteaduse üliõpilaste looži vestlussari «Teatrimosaiik III» jätkub detsembris muusikateatri ja teatrimuusika teemadel, millest tulevad kahel vestlusõhtul rääkima muusika ja teatri kokkupuutepunktide asjatundjad.
Esmaspäeval, 8. detsembril kell 18.00 kohtuvad kaks lavastajat – Ingomar Vihmar ja Peeter Jalakas. Nii Vihmari kui ka Jalaka lavastustes on väga oluline roll muusikal. Vestlusõhtul räägitakse heli ja muusika funktsioonidest ning võimalustest (sõna)teatris, samuti sellest, kuivõrd on musikaalsus teatris õpitav, kuivõrd loomupärane omadus.
Reedel, 12. detsembril kell 18.00 lõpetab vestlussarja Ugala teatri lavastaja Taago Tubin. Räägime kuidas ühte isikusse põimunud lavastaja ja muusikaline kujundaja lavastuse loomisel koos töötavad. Uuritakse, kui suurt osa täidab muusika Tubina lavastajakonseptsioonis ning kuidas seostuvad tema loomingus muusika ja teater. Kõik vestlusõhtud toimuvad von Bocki majas Ülikooli 16-104 ja kestavad poolteist tundi.
12. detsembril kell 16.30 annab prof Eric Lander avaliku loengu teemal «Genetic Basis of Human Disease: the Past and Future of Genomic Medicine». Loeng toimub Omicumi auditooriumis, Riia 23B.
12. detsembril kell 18 toimub Tartu loomemajanduskeskuses (Kalevi 17) Euroopa kolledži vilistlasõhtu. Toimub koosviibimine, kus luuakse vilistlaste võrgustik ning kuhu oodatakse praeguseid ja endiseid tudengeid liituma vilistlasorganisatsioonidega. Osalemisest tuleb märku anda vilistlasorganisatsiooni presidendile Leonardo Ortegale aadressil Leonardo.ortega [at] outlook.com hiljemalt 8. detsembriks.
Eesti raamatukoguhoidjate ühing ja TÜ raamatukogu ootavad kuni 15. detsembrini ettepanekuid raamatuloo, raamatukogunduse või bibliograafia-alase töö auhindamiseks Friedrich Puksoo auhinnaga. Ettepanekuid võivad esitada asutused, organisatsioonid ja üksikisikud. Auhindamisele tulevad trükis või elektrooniliselt 2013. ja 2014. ilmunud tööd. Esildised tuleb esitada märksõnaga «F. Puksoo auhind» kas Tartu ülikooli raamatukogule (W. Struve 1, 50091 Tartu, e-posti aadress malle.ermel [at] ut.ee) või Eesti raamatukoguhoidjate ühing (Tõnismägi 2, 10122 Tallinn, e-posti aadress ela [at] nlib.ee). Auhinna saaja(d) tehakse teatavaks 23. jaanuaril Friedrich Puksoo 125. sünniaastapäevale pühendatud ettekandepäeval TÜ raamatukogus. Koos rahalise auhinnaga saab autasustatav faksiimile Friedrich Puksoo trükis avaldatud tööst.
Lisa kommentaar