FOTO: Gerd Altmann / Pixabay

Kuidas leida teadustööks raha? Viis infoallikat teadlasele

Üks küsimus

Võrreldes viie aasta taguse ajaga sõlmiti 2023. aastal Tartu Ülikoolis teadus- ja arendustegevuse välislepinguid rohkem kui kaks korda suuremas summas: üle 40 miljoni euro eest. See oleks olnud keeruline, kui meie teadlastel ei oleks muu hulgas käepärast järjest paremaid võimalusi ja tuge teadusrahastuse leidmiseks ja taotlemiseks.

Millised on viis kõige asjakohasemat allikat, kust ülikooli töötajad saavad infot teadustöö rahastamise võimaluste kohta?

  1. Grandikeskuse töötajad annavad hea meelega nõu ja uurivad järele, kas mõni meie koordineeritav rahastusvõimalus vastab soovitud tingimustele. Soovitame panna kirja sisulised plaanid ja rahastusvajaduse ning saata need meie rahastusmeetme koordinaatorile või mulle, et võiksime leida sobiva kontaktisiku. Ühendust tasub võtta ka juhul, kui on üldisi küsimusi rahastusvõimaluste kohta või soov tellida teadusrahastuse teemaline, sh üksuse vajadustest lähtuv koolitus või infotund.
  2. Pivot-RP on üks suurimaid tasulisi rahastusvõimaluste andmebaase ning ülikooli töötaja pääseb sellele ligi oma ülikooli kasutajatunnuse ja parooliga. Andmebaas soovitab teadlasele rahastusvõimalusi automaatselt, tuginedes tema avalikele andmetele ORCID-i veebilehel. Seepärast tasub hoida oma andmed ajakohasena ja luua Pivot-RP-s oma märksõnadele sobivad salvestatud otsingud (avalehel jaotis „Advisor“, lisatud kuvatõmmisel jaotis „Funding Matches“). Grandikeskusest saab tellida ka Pivot-RP koolitusi. 
  3. Uurimissuundade töölaualt saab avalikkus esmase ülevaate Tartu Ülikoolis tehtavast teadustööst (uurimissuundadest, töörühmadest, laboritest, õppetoolidest jm). Ülikooli teadlasele kuvatakse talle sobivate rahastusvõimaluste lühinimekiri, mis on koostatud uurimissuuna juhi esitatud märksõnade alusel (neid saab uuendada) ja pärineb Pivot-RP-st. Täielikuma teabe saamiseks suunduge töölaualt Pivot-RP-sse. Boonusena hõlbustab uurimissuuna töölaud ülikoolist koostööpartnerite leidmist, sest kuvada saab kõik teatud teemaga tegelevad teadlased.
  1. Rahastusvõimaluste infokiri on ülikooli töötajale üks kõige operatiivsemaid teadusrahastuse info allikaid, sest see saabub tellija e-postkasti igal esmaspäeval (v.a suvel jm üksikjuhtudel). Grandikeskuses valitakse infokirja tähtsaim teave algavate taotlusvoorude, aga ka näiteks ürituste kohta, mis seostuvad teadusrahastuse ja selle haldamisega. Infokiri ilmub eesti ja inglise keeles.
  1. Grandilisti kaudu saadavad grandikeskuses töötavad rahastusmeetmete koordinaatorid tellijate postkasti taotlusvoorude, koolituste ja seminaride kohta pakilist teavet, mis võib rahastusvõimaluste infokirja ajaks olla juba aegunud.

Need viis vältimatut teerada aitavad akadeemilisel töötajal jõuda rahastamisvõimaluste infoni. Ehkki kirjeldatud abivahendid on mõeldud ennekõike teadusrahastuse leidmiseks, võib grandikeskusse pöörduda ka juhul, kui päevakorral on õppekavaarenduse rahastamine.

Kõik küsimused on grandikeskuses teretulnud, sest ainult teadlaste ja tugitöötajate koostöös saame kõige edukamalt tuua ülikooli vajalikke investeeringuid ja teadusraha.

Kalmer Lauk

TÜ teadus- ja arendustegevuse analüütik

Jaga artiklit