Chemicumis loodi keemiline Goldbergi masin. Nüüd saab limonaadi pudelist kätte ka ultraheli abil.
FOTO: Tavo Romann

Töötuks jäänud tigu aitab pudelist limonaadi kätte saada

Teadus

Tartu Ülikooli teadlased on alates 2016. aasta aprillist jaganud Instagramis pilte enda ning oma üliõpilaste ja töörühmade põnevatest tegemistest.

Möödunud kuul toimunud õpilaste teadustööde riiklikul konkursil edukas olnud Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Paul Erik Olli ja TÜ füüsikalise keemia teadur Tavo Romann ehitasid keemiakatsetel põhineva Goldbergi masina. Selle toimimist võib näha videost „Olli – patarei katse edeneb teosammul“.

Ahelseadme käivitas koroonakriisi tõttu Regios töö kaotanud tigu Diego, kes kulutas esmalt ligikaudu 45 minutit otsustamisele, kuhu poole roomata. Lõpuks oma kursis veendunud, pani limukas plahvatama pliidil olnud nitrotselluloosi, mille järel ilmus kaaliumnitraadiga immutatud paberile kiri „Chemicum“. 

Videost on näha, et Goldbergi masinale annavad hoogu veel teistsugusedki liikumisviisid, plahvatused, süttimine ja muu taoline, kuni viimaks jõuab ahel ultrahelivannis oleva Coca-Colani, mis purskub pudelist välja.

Tsüklile kulus umbes poolteist tundi, millele tuleb lisada veel teo mõtlemisaeg. Videot on eri kohtades aeglustatud ja kiirendatud.

Video võitis Novaatori Goldbergi masinate konkursil eriauhinna parimate efektide eest.

Vaata videot töötavast masinast siit või aadressil chemicum.com

Jälgi TÜ teadlaste tegemisi Instagramis: www.instagram.com/unitartuscience.

 

Jaga artiklit