5. juunil kogunesid sajad teadlased nii Tartus kui ka Tallinnas meelt avaldama valitsuse taganemise pärast teadusleppest.
FOTO: Art Leete

Teadus pildis

Teadus

Tartu Ülikooli teadlased on alates 2016. aasta aprillist jaganud Instagramis pilte enda ning oma üliõpilaste ja töörühmade tegemistest.

Viimane aasta on teadlaste jaoks kulgenud nagu Ameerika mäed.

Mullu 19. detsembril kirjutasid teadlased, poliitikud ja ettevõtjad Kadriorus alla teadusleppele, mille kohaselt pidanuks Eesti teaduse rahastamine järgneva kolme aasta jooksul jõudma ühe protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Kolme aastaga pidanuks teadus riigieelarvest saama kokku 282 miljonit eurot, kuid praeguste plaanide kohaselt on lisaraha peaaegu poole väiksem.

27. mail teatas valitsus riigi eelarvestrateegia läbirääkimiste käigus, et teadusraha jääb järgmise nelja aasta jooksul samale tasemele ehk 0,71% juurde SKP-st, mitte ei hakka järk-järgult kasvama, nagu oli teadusleppega kokku lepitud.

See teade pani teadlaskonna protestima. Korraldati leinaaktsioone «Lahkunud Eesti teaduse mälestuseks» ning 5. juunil toimus hoiatusstreik, kus sajad teadlased kogunesid nii Tartus kui ka Tallinnas meelt avaldama.

Pärast seda tõdes peaminister Jüri Ratas, et väga suure tõenäosusega ei ole riigi eelarvestrateegias võimekust suurendada teadusrahastust kolme aastaga 1%-ni SKT-st.

Oktoobri lõpus avaldatud pressiteates ütles Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsler Indrek Reimand, et järgmisel aastal teaduse rahastamine siiski suureneb. Muutuda võivad uurimistoetuste valdkondlikud proportsioonid, kuid toetuste jagamise aluseid ei muudeta.

Asekantsler toonitas, et ülikoolide mure hilinevate toetuste pärast on põhjusetu, sest taotluste menetlemise aluseid ei muudeta. Ta lisas, et lõplikud summad kinnitatakse pärast riigieelarve vastuvõtmist, nii nagu see ongi tavaks olnud.

Jälgi TÜ teadlaste tegemisi Instagramis: www.instagram.com/unitartuscience.

Jaga artiklit