Parima kolme minuti teadusettekande tegi usuteaduskonna doktorant
26. märtsil valiti doktorantide vahel korraldatud võistlusel välja parim ettekanne, mis esindab Tartu Ülikooli Coimbra grupi rahvusvahelisel konkursil «Teadus kolme minutiga».
Doktorandid võtsid mõõtu selles, kuidas tutvustada oma poolelioleva doktoritöö teemat inglise keeles nii haaravalt ja arusaadavalt kui võimalik. Žürii valis võitjaks usuteaduskonna doktorandi Ahenkora Siaw Kwakye, kes rääkis transhumanismiga seotud võimalustest ja ohtudest.
«Evolutsiooniteooria kohaselt arenes inimene välja ainuraksest organismist. Kõne- ja mõtlemisvõimeliseks olendiks saamine võttis aega miljoneid aastaid. Paljud teadlased usuvad, et inimareng kestab veel edasi ja et järgmine arengufaas on tõenäoliselt tehnoloogiline: meist saab techno sapiens,» rääkis Kwakye.
Arvatakse, et techno sapiens arendab välja tehnoloogia, mis aitab paremini vastu astuda meie arengut ja olemasolu ohustavatele nähtustele nagu Maale langevad asteroidid või Päikese kroonis toimuvad võimsad plahvatused.
Uuem ja targem liik suudaks kahjutuks muuta igasugused inimtekkelised ohud, välja arvatud kliimamuutused. Tehnoloogiline evolutsioon on võimalus olla üle inimkonna bioloogilistest piirangutest ja inimlikust haprusest. Samal ajal peitub selles ka arvestatav oht inimlikkusele.
Transhumanism on nii võimalus kui ka oht ja vajab seega erilist analüüsimetoodikat. Kwakye pakkus selleks välja nn klaveriklahvi analüüsi, mis põhineb Donna Haraway ja Adele Clerki teadmisi ja olukorra eripärasid arvestavatel meetoditel.
Selle analüüsi korral saaks teadlane uurida transhumanismi kahel moel: spetsiaalselt selleks mõeldud olemasolevate meetoditega ja ka teiste olukorda arvestavate teadusmeetoditega. See võimaldab teha nii induktiivseid kui ka deduktiivseid järeldusi.
Kwakye hinnangul on transhumanism samm õiges suunas. Siiski tuleb seda mõista praegusest laiemalt ja kasutada selle uurimiseks rohkem erisuguseid teaduslikke käsitlusviise, et tehnoloogiale keskendudes inimlikkust ära ei unustataks.
«Nii nagu nõuab ümberkehastumist klaverimäng, peab ka transhumanismiga seotud teema uurija seda mõistma transhumanistide endi vaatenurgast, et oleks võimalik seda tasakaalustatult analüüsida ja objektiivseid järeldusi teha,» seletas Kwakye.
TÜ teaduskommunikatsiooni peaspetsialistil Randel Kreitsbergil on hea meel, et Tartu Ülikool saadab kolmandat aastat toimuvale Coimbra grupi konkursile oma võistleja juba teist aastat järjest.
«Mullu, mil osalesime esimest korda, valiti meid finaali, kus saime lausa teise koha – on näha, et TÜ doktorandid on oma tööde populariseerimisel väga head!» kiitis Kreitsberg.
Ahenkora Siaw Kwakye uurimisteemad on transhumanism, küborgid, tehnoloogia, sotsiaalsed robotid, seksimänguasjad ja nendega seotud teoloogilised aspektid. Märtsi lõpus saadeti tema ettekande salvestis Coimbra grupi liikmesülikoolide rahvusvahelisele konkursile. Kõigi osalejate seast valitakse aprilli keskel välja kolm finalisti, kes kutsutakse 5.–7. juunil omavahel jõudu katsuma Poola Krakówi Ülikooli.
Lisa kommentaar