Teated

Teated

DETSEMBRIS TÜ AULAS: 1. detsembril kell 12 rahvusülikooli 99. aastapäeva aktus, 3. detsembril kell 19 TÜSO advendikontsert, 4. detsembril kell 16.15 Alireza Fazeli inauguratsiooniloeng, 7. detsembril kell 12 Eesti neuroloogide ja neurokirurgide seltsi talve­seminar, 8. detsembril kell 19 kahe klaveri kontsert, 10. detsembril kell 19 Elleri muusikakooli 99. sünnipäeva kontsert, 14. detsembril kell 18 meditsiinivald­konna jõulukontsert, 15. detsembril kell 17 biomeedikumi segakoori ja mäluasutuste segakoori MaSK jõulukontsert.

PENSIONÄRIDE ÜHINGUS VITAE: 3. detsembril kell 15 naiste klubi, 6. detsembril kell 13 arstide klubi, 10. detsembril kell 14 kohtumine prof Tõnu Lehtsaarega TÜ senati saalis, 11. detsembril kell 13 laulmine, 13. detsembril kell 16 jõulupidu, 20. detsembril kell 11 kirjandusklubi, 3. jaanuaril kell 13 arstide klubi.

ÕPETATUD EESTI SELTSIS: 5. detsembril esineb Tiit Rosenberg ettekandega «Vastseliina kihelkonna «väikesed sakslased» 18.–19. sajandil». ÕES-i koosolek toimub kell 16.15 aadressil Jakobi 2–213.

4. detsembril avatakse TÜ raamatukogus hinnatud õppejõu professor Rein Vihalemma mälestusnäitus, mis on avatud kuni 28. veebruarini 2019.

6.–7. detsembril toimub ERM-is Tartu Ülikooli eetikakeskuse 11. väärtuskasvatuse konverents «Eesti 2035: väärtus­põhine vaade haridusele». Tunnustatakse koole ja laste­aedu, kes osalesid konkurssidel «Hea kool kui väärtus­põhine kool» ja «Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed» ning antakse üle karikad väärtus­kasvatuse lasteaiale ja koolile.

6.–7. detsembril toimub TÜ raamatukogus 2018/19. õppeaasta ajaloo-, kirjandus- ja kultuuriteaduste tudengikonverents.

7. detsembrini saab kandideerida Tartu Ülikooli Ametiühingu juhatuse esimehe kohale. Juhatuse esimehe ülesanne on suurendada ja noorendada liikmeskonda, panustada TÜ kaasavasse juhtimisse ning edendada ametiühingutegevust ülikoolide vahel. Kandidaadilt oodatakse kõrgharidust ning head suhtlemis- ja organiseerimisoskust. Kasuks tulevad ülikoolis töötamise kogemus, teadmised projekti­juhtimisest, lai silmaring, avatus uuele ja õigusteadmised. Tööle asumise aeg on jaanuar 2019. Kandideerijatel palutakse esitada CV hiljemalt 7. detsembriks e-posti aadressil union [at] ut.ee.

7. detsembril toimub Eesti Maaülikooli peahoone (F. R. Kreutzwaldi 1a) aulas metsanduse valdkonna aastakonverents «Metsateaduselt praktikale». Konverentsil kantakse ette viimase aja metsanduslike teadusuuringute tulemused.

8.–9. detsembril korraldab TÜ teaduskool Tartus bioloogia avatud õppesessiooni, millest võivad võtta osa õpilased, kes tahavad esineda edukalt üleriigilisel bioloogiaolümpiaadil või kandideerida rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi võistkonda. 8. detsembril toimuvad loengud on avatud kõigile huvilistele. 9. detsembril toimuvad praktikumid on mõeldud eelmise õppeaasta bioloogiaolümpiaadi lõppvooru tulemuste põhjal kutsutud õpilastele. Õppesessioonil osalemiseks on vajalik registreeruda hiljemalt 4. detsembril. Üritusel osalemine on tasuta, ent toitlustus ja majutus tagatakse ainult õpilastele, kes on saanud personaalse kutse. Kogunetakse 8. detsembril kell 10.45–11.15 Tartu Ülikooli Riia 23 õppehoone fuajees. Õppetöö algab kell 11.15.

9. detsembrini on teaduskeskuses AHHAA avatud põnev inimorganismist rääkiv mininäitus «Ahhaa, anatoomia!», mis jagab vastuseid inimese anatoomiaga seotud küsimustele. Millised toidud on meie kehale head ja millised mitte? Millest koosneb aju? Kuidas pesta hambaid ja kuidas teha kunstlikku hingamist? Näitus tuli AHHAA keskusesse Hewelianumi teaduskeskusest, mis asub Poolas Gdanskis. Mininäitus sobib ka kõige noorematele külastajatele: seal on eksponaate, mis sobivad juba lasteaialastele, ent osa näitusest pakub suuremat avastamisrõõmu pigem täiskasvanutele. 30. novembrist saab näha ka AHHAA enda valmistatud suurt näitust «Ahhaa, illusioonid!». Keskuse kolmas saal on täidetud illusioonidega, mis ühel või teisel viisil loovad pettekujutelmi ning tekitavad külastajates kahtlusi, kas oma silm on ikka kuningas.

10. detsembril kell 18 toimub TÜ muuseumi valges saalis Rein Ahase luulekogu «Ühepäevikute elu» avalik esitlus. Muusikaliste vahepaladega astuvad üles Heikki Kalle ja Jaan Sööt. Kohapeal on võimalik osta sularaha eest luuleraamat. Rein Ahase (1966–2018) looming on tuntud laulutekstidena muusikas ja muidugi teadusmaailmas, kus tema kuulsus oli jõudmas üle ilma. Ta juhatas ühinguid, korraldas Tartu Ülikooli inimgeograafia professorina teadus- ja õppetööd ning oli innukas uurija, laia silmaringiga kõneleja ja särav seltskonnahing. Selle kõige kõrval oli aga teinegi maailm, mis ei jõudnud sageli avalikkuse ette. Luulekogu «Ühepäevikute elu» koondab tema luuleread esimest korda kaante vahele.

13. detsembril toimub TÜ Chemicumis avalik seminar teemal «Loodusõnnetuste ja tõsiste ilmastikunähtuste mõju retrospektiivis aastatel 2009‒2010». Geoloog Marko Troon keskendub loengus loodusõnnetustele aastatest 2009 ja 2010. Nende toimumise ajal oli vaja koostada ohtude, õnnetuste ja katastroofide ülevaateid, sündmuste eeldatavate suuruse ja kriitilisuse kohta. Kaugseire tehnoloogiad ja nendega seotud geograafiliste infosüsteemide tehnoloogiad on olulised vahendid, mis aitavad kriitilisi infrastruktuure säilitada ja kaitsta looduslike katastroofide korral. Satelliitide abil teostatava maapinna vaatluse eesmärk on saada Maa kohta informatsiooni, mõõtes ja uurides maapinnalt (mõningatel juhtudel maapõuest) peegeldunud või väljuvat elektromagnetilist kiirgust ja andes kasutajatele arusaadava informatsiooni edasi. Seminar algab kell 14 Chemicumi auditooriumis 1019.

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on avatud näitus «Pompei fragmendid», mis on pühendatud Eesti esimesele spetsiaalselt muuseumi jaoks kujundatud interjöörile: 1868. aasta novembris valminud Pompei stiilis seinamaalingutele. Näitusel tutvustatakse laiemalt Pompei ja Herculaneumi taasavastamisega Euroopa ette laotunud antiigipärandit ning selle tähtsust hilisemale kultuuriloole. Visuaalselt inspireerivas keskkonnas saab vaadata Pompei fragmentide kooslust. Näituse kuraatorid on Jaanika Anderson ja Ingrid Sahk ning kujundajad Madis Liplap ja Maarja Roosi. Näitus on huvilistele avatud 29. märtsini 2019.

Jaga artiklit