Tudengivari saab end huvitavast õppekavast ja üliõpilaselust selgema pildi ning tekkivatele küsimustele vastused.
FOTO: Johan-Paul Hion

Ülikool ootab tudengivarje ja varjutatavaid

Uudis

Tartu Ülikool on alates 2009. aastast pakkunud kooliõpilastele võimalust tudengivarjuna huvipakkuva bakalaureuseõppe erialaga tutvuda. Sellest semestrist oodatakse varje ka magistriõppe üliõpilastele.

Tudengivarju ootab ees:

  • üliõpilane, kes hoolitseb sinu päeva eest
  • kohtumine teiste tudengite ja õppejõududega
  • osalemine loengutes, seminarides, praktikumides või laboritöös
  • tutvumine Tartu Ülikooli hoonete ja võimaluse korral ühiselamutega
  • asjatundlik nõu ja vastus igale üliõpilaselu kohta tekkinud küsimusele

Turunduse peaspetsialisti Karin Kustavuse sõnul on tudengivarjude toomine magistriõppesse oluline samm, mis aitab kaasa Tartu Ülikooli vilistlaste edukale tulevikule.

«Magistrikraad annab tööturul teiste ees väga suure eelise. Seetõttu tahame nii enda kui ka teiste ülikoolide bakalaureuseüliõpilastele pakkuda võimalust oma kitsam erialavalik hoolega läbi mõelda. Tudengivarju projekt sobib selleks väga hästi, sest annab noortele parema arusaama valitava eriala iseloomust ja magistriõppe eripäradest,» rääkis Kustavus.

Tudengivari on nagu töövari, erinevus seisneb ainult selles, et varjuna ei saadeta mitte töötajat, vaid üliõpilast. Koos valitakse välja sobiv päev, mille jooksul saab tulevane sisseastuja ettekujutuse, kuidas näeb välja õppetöö valitud erialal ja tudengielu Tartu Ülikoolis. Varjuks võib tulla mitme eriala üliõpilaste juurde ja teha seda mitu korda, et olla oma valikus kindel.

Tudengivarjuks soovijate arv on aastatega kasvanud. Sel semestril on avalduse teinud juba 400 tudengivarju. Eelmisel õppeaastall külastas Tartu Ülikooli 687 tudengivarju. Tutvuda soovitakse kõige rohkem arstiteaduse, psühholoogia ja õigusteaduse õppekavaga.

Tudengivarjuna tahetakse kogeda eelkõige igapäevast üliõpilaselu: kuidas on loengud korraldatud, kas need on keerulised või lihtsad, mida tehakse seminarides ja praktikumides.

Kõige enam on tudengivarjudele meeldinud see, kui üliõpilased on neid kaasanud teistessegi tegevustesse peale loengus käimise: näidanud õppehooneid ja ühiselamuid, viinud neid tudengiüritustele. Möödunud sügissemestri tagasisides tõid tudengivarjuks käinud positiivsena välja selle, et õppejõud suhtusid neisse nagu päris üliõpilastesse.

Lisaks tudengivarjudele eri õppeastmetes oodatakse endast teada andma praegusi bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilasi, kes tahavad aidata noortel erialavalikus selgust saada. Aktiivsemaid tudengeid premeeritakse semestri lõpus Tartu Ülikooli pusaga.

Tudengivarju koordinaator, ajaloo magistrant Katrin Iisma ütles, et tihti võtavad endale tudengivarju just need tudengid, kes käisid ise keskkooli ajal tudengivarjuks ja kellel see kogemus aitas eriala välja valida.

«Minu meelest ongi üliõpilasele varju võtmine tagasi andmise ja aitamise rõõm. Tal on kõik võimalused aidata valikut teha kellelgi, kes on praegu samas olukorras kui tema mõned aastad tagasi. Ja ülikool võidab sellest – siia tulevad teadlikumad ja motiveeritumad tudengid,» rääkis Iisma.

Lisateavet leiab kodulehelt ut.ee/tudengivari, kus palutakse endast märku anda nii tudengivarjuks kui ka varjutatavaks saada soovijatel. Tudengivarjude registreerimine kevadsemestriks lõppeb 11. mail, endale varju soovivad üliõpilased saavad endast märku anda aastaringselt. Kes sel kevadel enam projektis osaleda ei jõua, on oodatud osalema uuel õppeaastal.

Jaga artiklit

Märksõnad

sisseastumine, tudengid