Teated
Novembris TÜ aulas: 3. novembril kell 18 algab Tartu I muusikakooli sünnipäevakontsert, 4. novembril kell 18 toimub kontsert «Telemann ja tema inglise kolleegid», 6. novembril kell 18 toimub Gustav Adolfi päeva tähistamine, 9. novembril kell 8 algab Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumise kohtumine: Bologna jätkurühma kohtumine, 16. novembril kell 9 algab Academica konverents, 22. novembril kell 16.15 algab TÜ Aasia majanduse professori Peter Hwangi inauguratsiooniloeng, 23. novembril kell 19 toimub Tanel Joametsa klaveriõhtu, 29. novembril toimub Miina Härma gümnaasiumi kontsert.
Pensionäride ühingus Vitae: 6. novembril kell 15 käsitööring, 7. novembril kell 13 lauluring, 9. novembril kell 13 arstide klubi, 14. novembril kell 11 elulooring, 15. novembril kell 14 näituse «Külatänavalt punasele vaibale» külastus ERM-is, 16. novembril kell 11 kirjandusklubi, 21. novembril kell 13 lauluring, 23. novembril kell 15 keemikute klubi, 27. novembril kell 15 põltsamaalaste klubi.
Õpetatud seltsi ettekandekoosolekud: 1. novembril esines Reet Bender ettekandega «Mäng ja mälu: baltisaksa mälupaigad Otto Pirangi kaardimängus «Baltisches Heimatquartett»». 29. novembril esineb Sten-Erik Tammemäe ettekandega «Soome ja eesti teaduslike seltside koostööst aastatel 1918–1940». ÕES-i koosolekud toimuvad kell 16.15 Jakobi 2-224.
13. novembril kell 16 esitletakse Tartu ülikooli kunstimuuseumis raamatut «Rektor Hans Kruus».
18. novembril tähistatakse üleeuroopalist akadeemilise pärandi päeva, mille teema on sel aastal «Koloniseerijad ja koloniseeritud». Päeva eesmärk on väärtustada Euroopa teadus- ja mäluasutustes leiduvat akadeemilist pärandit ning sel puhul kutsub ka Tartu ülikooli muuseum 18. novembril ning sellele eelneval nädalal kõiki muuseumimajades toimuvatest eriüritustest osa saama. Tartu ülikooli kunstimuuseumis (Ülikooli 18) toimub 15. novembril kell 17.15–18.45 seminar «Kuidas me uurisime muumiaid?». Tartu ülikooli kunstimuuseumis on välja pandud ülikoolile 1819. aastal kingitud Vana-Egiptuse muumiad Vastse-Kuustes sündinud orientalisti ja rännumehe Otto Friedrich von Richteri kogust. Viimasel poolaastal on muumiate uurimisega tegelenud erialadevaheline töörühm, kuhu kuuluvad Tartu ülikooli arheoloogid ja keemikud, Eesti biokeskuse teadlased ja Eesti kohtuekspertiisi instituudi asjatundjad. Samuti liitus nendega projekti käigus muumiate uurimisele pühendunud antropoloog Dario Piombino-Mascali Vilniuse ülikoolist. Töörühma eesmärk oli koguda võimalikult palju teavet muumiate kohta ning saada ka kogemus multidistsiplinaarsete uuringute teostamises, kasutades TÜ laborite võimekust. Uut teavet saab edaspidi kasutada muumiakambri väljapanekus ja muuseumi haridustegevustes. Seminaril räägivad teadlased täpsemalt, kuidas nad muumiaid uurisid ning mida teada said. Enne ja pärast seminari on võimalik külastada muumiakambrit. Üritus on tasuta.
Tartu ülikooli muuseumis (Lossi 25) toimub 18. novembril kell 11–12 Hullu Teadlase eksperimendihommik «Vulkaanid». Hullu Teadlase kabinetis toimuv eksperimendihommik räägib vulkaanidest. Üritusel osalemine maksab 2 eurot.
Kell 12.00–12.45 toimub ekskursioon näitusel «Maailma mõõtmine». Vaadatakse kuue Eestist pärit maadeuurija 19. ja 20. sajandi retkede näitel, millises seoses on teaduslikud väljapanekud ja kolonisatsioonipoliitika (kuraator Karoliina Kalda, eesti keeles). NB! Üritus on tasuline (2 eurot) ja vajalik on eelnev registreerumine telefonil 737 5674 või muuseum [at] ut.ee (kohtade arv on piiratud). 18. novembril on Tartu ülikooli muuseumi peamaja (Lossi 25) ning Tartu tähetorn (Lossi 40) külastajatele kell 11.00–17.00 tasuta avatud.
Digihariduse konkursi artiklivõistlusega soovitakse täiendada Vikipeediat eestikeelsete majandusvaldkonna artiklitega. Konkurss kestab Vikipeedia keskkonnas 1. detsembrini. Konkursi raames soovitakse muuta majanduskeele mõistevara hõlpsamini kättesaadavaks ning konkurss on osa EV 100 ühiskingitusest «Miljon+ artiklit eestikeelsesse Vikipeediasse». Parimaid autasustab Swedbank, auhinnafond on 2000 eurot. Osalema on kutsutud kõik, kes püüavad koostada või tõlkida vikiartikleid, mis käsitlevad majandusteemasid ja -isikuid. Osalemiseks on vaja registreeruda Vikipeedia kasutajaks, leida sobiv teema või artikkel ning asuda kirjutama. Konkursi lehel on välja toodud soovituslik mõistepõhine artikliloend, kuid väga oodatud on ka artiklid isikute kohta. Konkursitööde esitamise tähtaeg on 1. detsember 2017. Konkurssi koordineerib Tartu ülikooli sihtasutus. Hindamiskomisjon selgitab välja parimad artiklikirjutajad, keda autasustatakse rahalise auhinnaga. Arvesse võetakse nii artiklite keelelist ja sisulist taset kui ka teema keerukust ja olulisust.
Konkursil osalemine on avatud kõigile. Projekti Miljon+ meeskond toetab kirjutajaid vajadusel koolituste ja nõuannetega. Lisateave: Triin Vakker, TÜ sihtasutuse tegevjuht, 737 5852, triin.vakker [at] ut.ee; ja Sirli Zupping, Miljon+ projektijuht, 5615 5993, sirli.zupping [at] ut.ee.
Rahvusülikooli 98. aastapäeva sündmused: 28. novembril rahvusülikooli 98. aastapäeva tähistamine Pärnu kolledžis: avalik loeng, tõrvikrongkäik, aktus. 29. novembril kell 14.15 toimub Jakobi 2-336 TÜ folkloristika ja semiootika audoktori (2017) Mihály Hoppáli loeng «Influence of the Tartu-Moscow semiotic school on Hungarian ethnosemiotics» («Tartu-Moskva semiootikakoolkonna mõju Ungari etnosemiootikale»). 30. novembril kell 10.15 toimub Liivi 4-214 Tampere ülikooli emeriitprofessori, TÜ majandusteaduse audoktori (2017) Salme Elise Näsi loeng «Diffusion of IT and digital innovations in the field of financial accounting and administration in 1970–2016 in Finland» («IT- ja digiinnovatsiooni levik finantsarvestuse ja -juhtimise valdkonnas Soomes aastatel 1970–2016»); kell 12 toimub rändnäituse «Pane vaim valmis! Tartu ülikooli 100 nägu» esitlus ülikooli aulas; kell 14.15 toimub Kopenhaageni ülikooli ja Cambridge’i ülikooli professori, TÜ loodusteaduste audoktori (2017) Eske Willerslevi loeng «aDNA is revolutionizing our view of the past» («Vana DNA toob murrangu meie minevikukäsitusse») ülikooli muuseumi valges saalis; kell 16 antakse Tartu ülikooli sihtasutuse stipendiumid üle ülikooli kunstimuuseumis. 1. detsembril kell 12 toimub ülikooli aulas rahvusülikooli 98. aastapäeva aktus, akadeemiline loeng, ülikooli audoktorite ja doktorite promoveerimine, auliikme nimetamine, TÜ rahvusmõtte auhinna üleandmine. Aktusel on sünkroontõlge inglise keelde. Aktus on kutsetega. Aktuse otseülekanne www.uttv.ee. Kell 17 toimub ülikooli tõrvikrongkäik, kogunetakse Vanemuise 46 õppehoone ees. Kell 19 toimub Vanemuise kontserdimajas aastapäevaball, mille kohta leiab rohkem teavet aadressil www.ball.ut.ee. 2. detsembril kell 17 toimub Tartu ülikooli sihtasutuse tänuüritus Eesti rahva muuseumis. 6. detsembril kell 10 toimub TÜ aastakonverents ülikooli valges saalis Toomemäel koostöös loodus- ja täppisteaduste valdkonnaga, konverentsi pealkiri on «Tartu loodus- ja täppisteadlaste Pühad Graalid enne ja nüüd».
Lisa kommentaar