Hea õpetamise grandi saajad

Uudis

Tartu ülikooli õppekomisjon otsustas, keda arengufondi rahade eest 2016. aastal hea õpetamise grandiga premeerida.

Grandi toel alustavad oma õpetamise teaduslikku uurimist humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnast Andrus Org, Riina Oruaas ja Natalja Zagura, sotsiaalteaduste valdkonnast Stefano Braghiroli, Aet Kiisla ja Tiiu Taur, meditsiiniteaduste valdkonnast Marje Oona, Oivi Uibo ja Daisy Volmer, loodus- ja täppisteaduste valdkonnast Svetlana Ganina, Natalja Lepik ja Raivo Raid.

Organisatsioonikommunikatsiooni assistent Tiiu Taur ütles, et otsustas granti taotleda eelkõige seetõttu, et talle meeldib oma töö. «Kui üks asi meeldib, siis tahaks seda ikka paremini ja paremini teha. Seetõttu oli grandi taotlemine minu jaoks hea võimalus võtta enda jaoks aega, et oma õpetamisfilosoofia üle mõtiskleda ja analüüsida seda, mida ma teen ning seada ka eesmärgid, mille poole edasi püüelda,» ütles Taur.

Tauri arvates on oluline oma õpetamist uurida, sest nagu paljud muud asjad elus, vajab ka õpetamine õppimist – heaks õppejõuks sünnivad vaid vähesed. «Oma õpetamise uurimine aitab kindlasti kaasa sellele, et õppejõud oskab näha oma tegemisi suuremas plaanis ja keskenduda sellele, et tudengid saaksid oma õpingutest võtta edasisse ellu nii palju kui võimalik.»

Taur võttis uurimise keskpunkti tänaste praktikute töökogemuste ja ülikoolis õpetatava sidumise. «Lähtusin oma eesmärke seades hea õpetamise tavas toodud põhimõttest, et hea õpetamine seob õpitava tegeliku eluga. Usun, et teooriat ja praktikat on oluline siduda ning tänu grandile saan selles vallas pakkuda oma tudengitele senisest enam,» ütles Taur.

Õppeprorektor Mart Noorma sõnul laekus tähtajaks 22 hea õpetamise grandi taotlust. Kõik granditaotlejad esitasid oma õpetamisportfoolio ehk õpetamisalase arengu analüüsi ja tegevusuuringu projekti. Otsustamisel võeti arvesse kandidaatide senist tegevust õppijate ja kolleegide toetamisel, oma õpetamise arendamisel ning uurimuse oodatavat mõju õppekvaliteedile struktuuriüksuses, valdkonnas ja ülikoolis laiemalt.

Grandi saajad otsustas taotluste, tagasiside ja arutelu põhjal TÜ õppekomisjon. «Õpetamisalased eneseanalüüsid olid põhjalikud ja sisukad, tegevusuuringute projektides õpetamises tehtava muudatuse eesmärgid välja toodud ning uurimine ja eeldatavad tulemused läbi mõeldud,» sõnas Noorma.

Esimest korda jagati Tartu ülikoolis hea õpetamise grante 2015. aastal, mil õppekomisjoni otsusega anti õppetegevuse toetamise fondist igas valdkonnas kolm granti, kokku 12 hea õpetamise granti. Hea õpetamise grant on toetusraha õppejõule oma õpetamispraktika tulemuslikkuse sihipärasemaks uurimiseks ning oma kogemuste laiemaks tutvustamiseks.

Oma õpetamise arendamise tegevustest ja uurimise tulemustest saab rohkem kuulda 19. jaanuaril 2017 toimuval konverentsil «Õppejõult õppejõule 2017: oma õpetamise uurimine».

Jaga artiklit