Silvia-Kristiin Kask
FOTO: erakogu

Miks hakata üliõpilasesindajaks?

Kolumn

Ülikoolielu on täis võimalusi. Üliõpilaste esindamine on üks neist paljudest võimalustest. Kas sind huvitab ülikooli toimimine? Kas tahad kohtuda innustavate inimestega ning soovid muuta ülikooli ja seeläbi ka maailma paremaks paigaks, kus oma unistusi ellu viia? Kui jah, siis on esindamistöö just sinu jaoks. Üliõpilaste huvide eest seismine pakub eneseteostust, annab kasulikke kogemusi ja on ülikoolis vältimatult vajalik.

Tudengite esindamine on tähtis mitmel moel. Kõigepealt võimaldab see meil luua üliõpilaste ja ülikooli vahel dialoogi, mida loengutes sageli ei toimu ning mis kipub seminarideski olema harv nähtus. Selle kaudu saame aga ülikooli juhtimis­kogudes tekkinud ideedele tagasisidet anda ja põrgatada sinna meie endi mõtteid. Näiteks üks selline mõte oli luua tagasiside vorm, mille tulemusena muutus hindamine õpet soodustavaks kahepoolseks aruteluks. 

Samuti on see tegevus, mis aitab kaasa kogu ülikooli arengule. Lühiajaliste volituste tõttu toimub üliõpilaste esindajate seas verevahetus sagedamini kui ülikooli töötajate hulgas. Seetõttu on nõu­kogudes välja tulnud mõtted alati värsked ja kõik­võimalikest kuidas-me-saame-ülikooli-paremaks-teha ideedest tulvil. 

Tõsi, aeg-ajalt on meie mõtted ehk liiga idealistlikud ja kiiret tulemust ootavad. Kuid olgem ausad – meil on õigus tahta parimat ülikooli. Seepärast peaks täiuse poole pürgimine olema lausa kohustus! Kui me suurelt ei mõtle, kuidas me siis üldse suuri asju saavutame? Kuidas ülikool muutub, kui me ei muuda seda nüüd ja kohe?

Siinkohal astub mängu igapäevane elu, mis juhendab meid olema kannatlikud ja sihikindlad ning tähistama iga kordaminekut. Ülikooli otsustuskogudes osalemine on mulle õpetanud, et tark ei torma – ülikooli tegevuses on see kõige paslikum ja otsesem tarkusetera. On ju ülikooli kokku tulnud vaid kõige helgemad pead.

Kaks aastat üliõpilaste esindustööd on andnud mulle asendamatuid teadmisi ühe suure asutuse toimimisest, võimaldanud osaleda õppetööd parandavates aruteludes ja viia ellu ülikooli keskkonda täiustavaid projekte. Olen saanud rohkem üle­kantavaid teadmisi ja oskusi ning erialade­vahelisi kogemusi, kui mistahes loengus või seminaris. Samuti on mul olnud võimalus rakendada mitmeid tundides omandatud õpetusi praktikas. 

Mind on innustanud inimesed, kellega olen tänu tudengite esindamistööle kohtunud: üliõpilased, õppejõud ja ülikooli töötajad, kelle ühine eesmärk on muuta Tartu ülikool edukamaks. Inimesed, kes ei väsi mõtlemast, kuidas saaks veel paremini, veel rohkem ja kõigile võimalusi andvalt tegutseda. Kinnitan, et mida põhjalikumalt ülikooli ellu süüvida, seda põnevam ja elutarkusi andvam ta on. 

Silvia-Kristiin Kask

3. aasta ajalootudeng

Jaga artiklit

Märksõnad

üliõpilaselu