Juuni 2017, nr 6
FOTO: Virgo Siil
Praegu on käsil erinevate poorbetooni proovide läbivaatamine.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlased püüavad koostöös aktsiaseltsiga Bauroc arendada uudset poorbetooni, mille kaalu ja tugevuse suhe soovitakse viia uuele tasandile.

Läbimurret loodetakse uute sidusmaterjalide kasutuselevõtust, kuid sobivat materjali on keeruline leida, kuna poorbetooni valmistamisel on seadmes kõrge rõhk ja temperatuur, samuti leeliseline keskkond ja küllastunud veeaur, mis seavad materjalile kõrged nõudmised.

Juuli 2016, nr 7
FOTO: Maido Parv
TÜ noorte materjaliteadlaste, Spaceprot Technologies, töörühm.
Märksõnad: 

Tartu ülikooli noored materjaliteadlased võitsid Garage48 SpaceTech 2016 arendusnädalavahetuse ideega, mis seisneb satelliitide kaitsmises hävitava toime eest kosmoses.

Esimest korda toimunud kosmosealasel tarkvara- ja riistvaraliste arendusnädalavahetuse võitjaks tunnistati TÜ noorte materjaliteadlaste loodud Spaceprot Technologies töörühm, kes pakub uudseid võimalusi seadmete ning materjalide kaitseks oksüdeerumise ja erosiooni eest.

Oktoober 2014, nr 9

Tartu ülikooli teaduri Sergei Vlassovi juhtimisel leidsid füüsikud, et hõbenanojuhtmeid saab teha peaaegu purunematuks ja väga painduvaks. Nanotraatidele võib prognoosida praktilist rakendust näiteks järgmise generatsiooni optiliste kaablitena.

Nanotraadid on imepisikesed, juuksekarvast sada korda peenemad traadid, millel on palju eriomadusi. Nanotraatidega eksperimente tehes avastasid TÜ füüsikud koostöös Läti kolleegiga, et hõbenanotraatide mehaanilised omadused muutuvad märkimisväärselt ja ettearvamatul viisil, kui nad katta õhukese ränioksiidikihiga.

Veebruar 2014, nr 2
FOTO: ESS
Euroopa Neutronkiirguse Allika ehitamine algab plaanide järgi sel kevadel.

Sel kevadel alustatakse Lõuna-Rootsis Lundis ühe maailma võimsaima materjaliteaduste keskuse, Euroopa Neutronkiirguse Allika (ESS) ehitamist, millesse panustavad ka Eesti riik ja teadlaskond.

Telli voog RSS - materjaliteadus
Telli voog RSS - materjaliteadus