Uus vabade kunstide professor on Ilmar Raag
31. mail andis Peeter Laurits Tartu Ülikooli vabade kunstide professori ametikoha üle filmimees Ilmar Raagile.
Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop ütles, et Raagi eriala on suurepärane täiendus vabade kunstide professuuri viimaste aastate teemaderingi.
«Tema filmiloome ja esseistika käsitlevad sotsiaalseid probleeme ning põletavaid ühiskondlikke teemasid. Nende analüüsimine annab kursusel osalejatele võimaluse avastada oma eriala erinevaid tahke,» rääkis Sutrop.
Raagi suur rahvusvaheline kogemustepagas toetab hästi Tartu Ülikooli pikaajalist plaani saavutada avardunud maailmas rahvusülikoolina edu.
Raag alustab sügisel loengusarja «Mis meid ühendab killustunud maailmas? Fiktiivse maailma loomise võtted ja eetika». Õppeaasta jooksul on kavas kümme loengut.
Kursusel tuleb üliõpilastel koguda teiste kultuuride pärimust ja kirjutada sellest kas novell, mõni lihtne pärimuslugu või – miks mitte? – filmistsenaarium.
Raagi sõnul käsitleb kursus eelkõige empaatiat ja lugude sotsiaalset jutustamist. See hõlmab ka sotsioloogilist analüüsi, et leida inimestes üles arusaamise piirid. Aasta teisel poolel on plaan arendada õpitoas lugusid, millega püüame mõista teistsugust maailma.
«Kirjutasin kord ühte filmistsenaariumit, kus olid hea ja halb tegelane. Seejärel sain aga kokku targa inimesega, kes arvas, et nii ei ole põnev. Lev Tolstoi olevat öelnud, et kõige pingelisemad on need lood, kus on kaks head kangelast, kes aga võitlevad omavahel,» ütles Raag.
Eesti kultuurile on omane mõista eelkõige eestlasi, mitte-eestlased muutuvad meie lugudes üheplaaniliseks: sõbraks või vaenlaseks. See on Raagi sõnul pikapeale aga igav ja ebausutav. Teistsugune lähenemine paneb lugeja või vaataja tõesti kaasa mõtlema, et leida üles isiklikud eetilised tõekspidamised.
Ilmar Raag on filmikriitik, stsenarist ja režissöör. Ta on olnud Rahva Hääle ja Eesti Päevalehe Pariisi korrespondent ning ETV kinouudiste saate «Ffriik» ja Kuku Raadio saate «Raadio Ffriik» juht. Aastatel 2002–2005 oli ta ETV peadirektor. Ta on töötanud Eesti valitsuse kommunikatsioonibüroos strateegilise kommunikatsiooni nõunikuna.
Ta lõpetas Tartu Ülikooli 1997. aastal ajaloo erialal, täiendas end Pariisi ülikoolides ja sai magistrikraadi Ohio Ülikoolis USA-s. Enne vabade kunstide professoriks saamist on Raag õpetanud Tartu Ülikoolis Eesti avalik-õiguslike institutsioonide kursust.
Vabade kunstide professori ametikoht loodi 1993. aastal Tartu Ülikooli liikmeskonna vaimsuse ja loovuse mitmekülgseks arendamiseks. Igal aastal valitava professori loengud on avalikud, neile on oodatud kõik huvilised. Kogu õppeaasta jooksul loengutel osaleja kogub kuus ainepunkti. Ülikoolivälised osalejad, kes soovivad saada ainepunkte ja tunnistust, saavad kursusel käia täiendusõppijana.
Vaata ka UT TV salvestust vabade kunstide professuuri üleandmisest:
Lisa kommentaar