Korea traditsiooniline ja moodne ehitus on kokku saanud Lõuna-Korea pealinnas Soeulis.
FOTO: Virve-Anneli Vihman

Festival tutvustab kirevat Korea kultuuri

Aktuaalne

15.–21. oktoobrini saab Tartus aset leidva festivali jooksul tutvuda Korea kultuuriga, osaleda teaduslikul konverentsil, vaadata Korea filme, fotonäitust jpm.

Stipendiumid Korea ülikoolides õppimiseks

  • Alates käesolevast õppeaastast on kõigil TÜ üliõpilastel võimalik õppida vahetusüliõpilasena Pusani ülikoolis Lõuna-Koreas. Vahetusüliõpilasele on tagatud tasuta õpe ning stipendium (2 500 000 Lõuna Korea vonni ehk veidi üle 1700 euro). Kandideerimistähtaeg on 17. oktoober. Lisainfo: www.ut.ee/konkurss-pusani-ulikooli.
  • Eesti riik on kaasatud stipendiumiprogrammi «Duo-Korea», mille eesmärk on toetada bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste vahetust Eesti ja Korea ülikoolide vahel. Lisainfo: www.asemduo.org.

Korea nädala ühe Eesti korraldaja Virve-Anneli Vihmani kinnitusel toimub festival paljuski Tartu ülikooli hea partneri, Pusani ülikooli ajalooprofessori Sang Gum Li eestvedamisel. Professor Li uurib Balti ajalugu ja kirjandust ning töötas terve eelmise õppeaasta Tartu ülikoolis. «Enne seda oli ta korraldanud esimese Balti-teemalise konverentsi oma koduülikoolis. Seekord tehti ettepanek korraldada Korea ja Balti koostööle pühendatud seminar siin ning see langes kokku Tartu ülikooli laiendatud Aasia huvidega,» selgitas Vihman. Ta lisas, et rektor Alar Karise kevadine visiit Lõuna-Koreasse kinnitas arvamust, et sealne kultuur ja mõtteviis sobivad eestlastele hästi. Külaskäigu tulemusel on Tartu ülikoolil sõlmitud leping kolme Korea ülikooliga ning kahega, sh Korea tippülikooli, Seouli rahvusülikooliga, kestavad veel läbirääkimised.

Esialgu planeeritud Korea ja Balti riikide koostööle pühendatud seminarist kujunes aga pikem Korea partnerite sponsorluse toel kultuuri tutvustav festivalinädal, kuhu on oodatud ka huvilised väljastpoolt ülikooli. «Tartu linnarahvale on see väga hea võimalus tutvuda ühtaegu nii eksootilise kui ka sarnase riigi kultuuri, ajaloo ja nüüdisajaga,» märkis Vihman.

Fotonäitus on avatud TÜ ajaloo muuseumi trepikoja liftišahtil lausa kaks nädalat, alates 15. oktoobrist. Värskeid Korea filme näidatakse Laial tänaval asuvas Tartu Elektriteatris 17.–20. oktoobrini. Lisaks toimuvad traditsioonilise muusika kontsertetendused, mis on liidetud Tartu vanamuusika festivali «Orient et Occident» kavasse (17. ja 19. oktoobril Tartus ning 18. oktoobril Viljandis). 20. oktoobril toimuv akadeemiline seminar on samuti avatud kõigile huvilistele, sest sealt leiab TÜ kultuuriteaduse ja kunstide instituudi vanemteaduri Märt Läänemetsa hinnangul mõtteainet igaüks, kes on huvitatud Aasia kultuurist, majandusest, poliitikast, akadeemilisest maailmast ja koostööst Eestiga.

Vihman möönis, et Korea on Eesti teadlastele ja üliõpilastele veel suhteliselt avastamata riik, kuid mõningaid koostöökontakte siiski on. Näiteks tegi TÜ füüsika instituut aastail 2005–2008 koostööd Lõuna-Korea suurfirma Samsungiga plasmadispleide materjalide täiustamise ja uute materjalide loomise vallas. Sealt sündis koostööleping Jeonju ülikooliga. Lõuna-Korea ettevõte Maeil Dairies Company on aga ühes oma tootesarjas võtnud kasutusele TÜ piimhappebakteri Lactobacillus fermentum ME-3.

Korea festivali korraldavad TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituut ning Pusani rahvusülikooli Euroopa Liidu keskus, toetavad Korea saatkond Soomes, Korea fond, Pusani rahvusülikool, Tartu ülikool ja Tartu linn.

Lisainfo: www.ut.ee/en/korean-festival.


Koread ja Eestit ühendab sarnane ajalugu

Nii Koread kui ka Eestit on ajalooliselt mõjutanud nende naabruses asuv suurriik, Eesti puhul Venemaa, Korea puhul Hiina. Hiina kultuur ja keel on Korea ühiskonnas mänginud tähtsat rolli, Korea oli osa Hiina suurest kogukonnast.

20. sajandi alguses kaotas Korea iseseisvuse Jaapanile ning järgnes 35-aastane okupatsioon. Eesti aga langes taas Nõukogude Liidu okupatsiooni alla. Okupatsiooni ajal kannatasid tõsiselt mõlema väikeriigi kultuur ja keel, inimesed pidid kõnelema vastavalt vene või jaapani keelt, paljud omakeelsed tegevused (k.a kirjandus) olid keelatud. Neile raskustele vaatamata püüdsid aktiivsemad kultuuritegelased säilitada oma riigi kultuurivaramut. Tänu sellisele vastutegevusele suutsid mõlemad väikeriigid iseseisvuse taastudes oma kultuuri edasi kanda. Veelgi enam: nii Korea kui ka Eesti on väga kiirelt arenenud.

Nii Eesti kui ka Korea on jõudsalt arendanud infotehnoloogia valdkonda. Eestil on maailma suurim internetitelefoni tarkvara firma Skype, Koreal on elektroonikatootjad Samsung, LG jt. Riigid võidaksid palju, kui suudaksid IT-valdkonnas koostööd teha.

Mõlemad riigi ajaloos on sarnasusi, mõlemad riigid on olnud okupeeritud. Mõlema riigi puhul saab tuua vastavaid sotsioloogilisi, kultuurilisi või majanduslikke näiteid, millega saab anda ka hea kontrastse ülevaate Euroopa ja Aasia kolonialismi kohta.

Eesti ja Korea saavad koostööd teha ka Euroopa Liidu ja Venemaa teemadel. Eesti on Venemaaga tihedates sidemetes nii ajalooliselt kui ka geograafiliselt, teisalt on Eesti Euroopa Liidu liige. Venemaa roll on Kaug-Idas Põhja-Korea tuumarelvastuse tõttu suurenemas. Seetõttu peab ka Korea Venemaaga sidemed säilitama.

Sang Gum Li
Lõuna-Korea Pusani rahvusülikooli ajalooprofessor

Jaga artiklit