Kas vaktsineerimine peaks olema seadusega kohustatud?
1998. aastal vapustas teadusmaailma Andrew Wakefieldi artikkel, mis viskas kinda mitmesaja aasta saavutustele inimeste kaitsmises paljude kõige laastavamate tõvede vastu. Wakefield väitis olevat tõendanud, et eksisteerib seos laste MMR-vaktsiini ehk leetrite, mumpsi ja punetiste vastu vaktsineerimise ning autismi ja seedeelundkonna haiguste kujunemise vahel. Pärast umbes kümme aastat kestnud uuringuid selgus, et tema töö oli teaduslikult vale, tulemusi võltsiv ja ebaeetiline – seost ei leitud.
Hoolimata sellest, et tegemist oli pettusega, on tänapäevani õhus paanikat ja arusaamatust. Vaktsineerimise põhjendatusest on kujunenud vaidlus, milles üks pool kahtleb vaktsineerimise ohutuses, teine pool seevastu tugineb teadustulemustele ja nõustub, et kaitsepookimistega võivad kaasneda väikesed hästi hallatavad riskid.
Mitmel pool on jõutud järeldusele ja selgitatakse, et teatud haiguste vastu vaktsineerimine võiks muutuda kohustuslikuks neile, kellel ei ole meditsiinilist vastunäidustust – seda põhjendusel, et vanemate suvaotsusel vaktsineerimata jätmine on põhjendamatu risk lastele ja kogu ühiskonnale. Selline reguleeritud kohustus näiteks on Euroopa Liidu kõige uuemas liikmesriigis Horvaatias. Kas ka Eestis võiks muuta kõige ohtlikumate haiguste vastu vaktsineerimise seadusega kohustuslikuks? Millised on teadusliku tõepõhjaga seonduvad argumendid ja millistel puudub tõenduspõhine alus?
Toonitame samas, et peame silmas vaid imikueas tehtavaid kaitsepookimisi väga raskete tagajärgedega haiguste vastu, nagu mumps, lastehalvatus, leetrid, difteeria, läkaköha jne, mis peaksid olema sellisel juhul riigi rahastatud. Seega keskendume ennekõike tõendatud efektiivsusega aastaid kasutusel olnud vaktsiinidele ning küsimusele, kas tõeliselt ohtlike haiguste vastu tuleks lapsi vaktsineerida kohustuslikus korras.
Mida võib vanem lapse eest otsustada?
Meditsiiniõiguses on üheks kõige tähtsamaks juhtmõtteks patsiendi tahtevabadus. On mõistetav, et täiskasvanud inimene võib otsustada, kas ta soovib end vaktsineerida või pigem riskida nakkushaigusega. Aga kuidas mõista lapsevanema tahtevabadust oma lapse elu üle otsustamisel? Õiguskord annab üldjuhul põhjendatult meditsiiniküsimustes otsustusvabaduse lapsevanemale – siin on lapsevanem kui lapse esindaja ja tema huvides otsustaja.
Ühe äärmuslikuma näite vanemate tahtevabaduse probleemist Eestis võib tuua nii-öelda jehoovatunnistajate kaasusest, kus vanemad keelasid arstidel teha reesuskonflikti all kannatanud vastsündinule vereülekannet. Vanemate otsuse aluseks oli see, et nende religioonis ei peeta vereülekandeid õigeks. Laps suri, sest teda ei aidatud. Kurb on tõsiasi, et selle juhtumi puhul ei võetud kedagi sisuliselt vastutusele. Ometi sai Eesti avalikkusele ja arstkonnale selgeks, et teatud juhtudel on arstidel õigus vanemate tõekspidamistest mööda vaadata.
Asetades sama loogika vaktsineerimise võtmesse, tuleb tõdeda, et vaktsineerimine meditsiinilise protseduurina ei ole alati ühesugune. Kui vereülekande tegemise kontekstis tuleb asjaolusid vaadelda just läbi elupäästmise prisma, siis vaktsineerimise puhul on tegemist pigem passiivse tegevusega, mis seisneb lapse immuunsüsteemi kaitsevõime loomises tuleviku tarbeks. Seega kaitsepookimise tegemisel lapse elu ja tervise huvides ei saa arstid vanemate soovidest mööda vaadata ning kui vanem otsustab lapse vaktsineerimisest keelduda, siis on see kehtiva õiguse järgi tema otsustusvabadus.
Reaalsed riskid, libateadus ja ökolapsed
Kaitsepookimisega, nagu mis tahes meditsiinilise protseduuriga, kaasnevad alati ohud. Reaalne ja kõigile ammuilma selge oht on anafülaktiline šokk, mis on harva esinev immuunsüsteemi maruline reaktsioon, kui verre satuvad võõrad ained (antigeenid). Ometi on see risk kaduvväike. Samasugune reaktsioon võib tekkida näiteks herilase nõelamise tagajärjel.
Kuna vaktsineerimisi tehakse meditsiiniasutustes, siis arstide ja õdede teadmised ja oskused maandavad anafülaktilise šoki ohu. Eraldi tuleb mõista seda, et inimesi teatud kindlate haiguste puhul ei vaktsineeritagi. Sellisel juhul ei saa ka sundida – neid inimesi peab kaitsma ühiskonnas see, et teised ümberringi on vaktsineeritud ega levita haigustekitajaid.
Hoolimata sellest, et tõenduspõhine meditsiin tõdeb ühe reaalse ohu eksisteerimist, põhinevad vaktsineerimise vastaste seisukohad hulgal muudel argumentidel. Sellistel, millele tunnustatud teaduskirjandusest või andmebaasidest tõenduspõhist tausta ei leia. Mitmelt poolt internetiportaalidest leiab palju intrigeerivat materjali, mis räägiks justkui teaduslikest faktidest, aga konkreetsetele uurimustele need ei viita ega too ka sisulisi selgitusi. Näiteks leiab kerge vaevaga portaalist Telegram.ee info, et gripivaktsiin põhjustab Alzheimeri tõbe. Sealtsamast leiab mõttekäigu, mis paneb isekeskis kahtlustavalt küsimärgi alla nende institutsioonide usaldamise, kes põhjendavad vaktsiinide kasutamist.
Üha enam kohtab seisukohti, et vaktsineerimata jätmine on justkui moodsam ja nii-öelda rohelisem valik. Vaadates aga elu praktilist külge, tekib kohe probleem: kui rohelist maalähedast elu vürtsitatakse modernse maailma võludega, näiteks lennureisidega Taisse ja muudesse eksootilistesse paikadesse, kus erinevalt Euroopast levivad veel näiteks ka leetrid, siis tuuakse roheliselt kasvatatud võsukestega haigused koju ja jagatakse neid ka teistele ökolastele.
Seega on probleemil liigse irooniata eluline külg, mis seisneb selles, et me näeme juba praegu, kuidas paarkümmend aastat tagasi unustatuks peetud rasked haigused, näiteks leetrid ja lastehalvatus, naasevad Euroopasse.
Kollasemaigulisemast uudisvoost ja ka foorumitest leiab mitmeid vastukõnelejaid, kes viitavad isiklikule ex post kogemusele ning kes sarjavad vaktsineerimist ja peavad seda suureks ohuks. Internetiavarustest leiab anonüümseid avaldusi, millest osad peavad vaktsineerimist laste hädade, nagu näiteks allergia või põdura tervise põhjuseks.
Tõsi, teaduskirjandus kinnitab seda, et pärast kaitsepookimist leiab inimorganismis aset immuniseerumise reaktsioon. Immuunsüsteemile nii-öelda haigustekitajate antigeenide tutvustamine tekitabki inimese loomuliku immuunsüsteemi aktiviseerumise ja sellega võib kaasneda palavik. Ent näiteks allergia ja vaktsineerimise vahel teadusajakirjandusest tõendatud seost ei leia.
Uus haiguspuhangute oht
Kui valdav osa inimestest on vaktsineeritud, siis tekib olukord, kus haigustekitajad ei levi, sest vaktsineeritud inimeste ümber ei ole võimalik haigustekitajatega kokku puutuda – tekib grupiimmuunsus. Seega, isegi kui kõik inimesed ei ole vaktsineeritud, siis neil vähestel, kes näiteks tervisehäda tõttu ei ole end vaktsineerida saanud, puudub oht haigustekitajaga kokku puutuda.
Tänapäeval on immuniseeritud inimeste osakaalu langus aga ühiskonnas reaalne probleem ning nakkuste levimise suurenemist täheldatakse mitmel pool Euroopas. Varem olid mõned inimesed tervislikel põhjustel vaktsineerimata, kuid see ei tekitanud silmapaistvaid probleeme, praegu on aga pilt teistsugune.
Väga lihtsustatult võib võrrelda seda igapäevase liiklusega: kui mõni juht vahetevahel suunatuld ei näita, siis tõenäoliselt ei ole sel ühiskonnale statistiliselt märgatavat mõju. Kui aga juba neljandik või kolmandik juhtidest üldse suunamärguandeid ei anna, siis on tulemused halvad ning mõjutavad suuresti ka neid, kes reegleid järgivad.
Kas lapsevanematele antud täielik otsustusvabadus on põhjendatud, kui haigused on jälle levimas? Et kaitsta lapsi ja ühiskonnas raskete haiguste levikule piir panna, tuleb foorumites leiduva suvalise informatsiooni põhjal tehtud otsustega midagi ette võtta. Seepärast fookustub tähelepanu lapsevanema laia otsustusõiguse põhjendatusele. Heaks näiteks sellest, kuidas ühiskonna arenedes on riigi tasandil vanema otsustusõigust piiratud, on koolikohustus. Praegu ei ole lapsevanematel enam sellist vabadust, mis oli eelindustriaalses ühiskonnas, kui lapsed tihti rakendati kooli saatmise asemel tööle. Ilmselt ei kahtle modernses maailmas enam keegi koolikohustuse põhjendatuses ja seadusega loodud ulatuslikes laste tööpiirangutes.
Ka Eesti näitel tuleb tõdeda, et ei vaba eneseteostus ega muud põhiseaduslikud hüved, millega lapsevanema otsustusõigust võiks põhjendada, ei kaalu üles laste õigust tervise kaitsele. Lapsevanema vabadus last mitte vaktsineerida ei saa olla suvaline valik, mis põhineb ebateaduslikul infol või uskumustel. Infoühiskonna negatiivne külg on paraku see, et leidub väga palju pseudoinformatsiooni, millel puudub teaduslik alus, kuid millele saab lihtsa vaevaga külge pookida kontrollimata tõendeid või emotsionaalseid hoiakuid, mis vähekriitilist lugejat oma lihtsa esituse ja elamusküllasusega veenavad.
Kontrollimata faktiväidetele ja ökoühiskonna ideedele tuleks jätta vähem ruumi, sest need on unustanud, millised haigused olid Euroopas veel sajand tagasi igapäevaprobleemid. Paraku peitub aga mitmete lapsevanemate kaalumisotsuse taga mitte lapse tervise kaitsmine, vaid tõusev trend on põhjendamatu vaktsineerimata jätmine. Seega on aeg hakata arutlema, kas ja kuidas riik saaks tagada, et laste vaktsineerimine raskete haiguste vastu muutuks kohustuslikuks.
Rainer Ratnik
TÜ õigusteaduskonna 2. aasta magistrant, advokaadibüroo LEXTAL jurist
Gilber Kask
Helsingi ülikooli arstiteaduskonna resident, TÜ majandusteaduskonna 2. aasta magistrant
Kommentaarid
Ka mulle meeldib teadus. Mõnus on tänapäeval arstina töötada, sest töömeetoditel hea ennustusväärtus. Kui inimesel on tervisemure, küsib arst endalt: "Millist muutust ma soovin esile kutsuda?" Ja teadus vastab. Me teame, milliseid muutusi meie ravimid ja protseduurid organismis esile kutsuvad. Me saame teha informeeritud valikuid. See on suur asi.
Kahjuks ei vasta teadus kõigile meie küsimustele. Kui küsida "Mis juhtub, kui me enam lapsi ei vaktsineeri?", saame üsna selge vastuse. Aga "Kellel peaks olema lõplik sõna otsuses last vaktsineerida või vaktineerimata jätta?" Sellele küsimusele pole võimalik teaduse abil vastata. Teadusele viidates pole ka võimalik keelata inimesel eksimist. On võimalik ainult anda talle hea ennustusväärtusega informatsiooni.
Seda nimetatakse informeerimiseks. Praegusega lasub informeerimiskohustus arsti õlul. Järelikult "tõusev trend on põhjendamatu vaktsineerimata jätmine" on viisakas viis öelda, et hetkel arst ei saa oma kohustustega hakkama. See on tõepoolest probleem. Aga miks me tahame selle eest "karistada" üldsust massilise otsustusõiguse piiramise ning invasiivse protseduuri kohustulikuks muutmisega?
Leidub ju leebemaid viise probleemi seadusandluse kaudu lahendada. Näiteks USA kohtupraktikas on juhtumeid, kus lapsevanemalt on välja mõistetud valuraha olukorras, kus tema vaktsineerimata laps põhjustas teiste haigestumise ennetatavasse haigusesse. N-ö lohakusest tingitud kahju kolmandale isikule. Omavastutus on ju ka oluline väärtus meil, mis?
Minu jaoks on teema ärevaks tegev, kuna minu laps on üks neist, kes tervislikel põhjustel pole saanud mumps-leetrid-punetised vaktsiini. Täpsemalt, kuna tal on väga tugev munavalgu allergia ning nimetatud vaktsiin võib seda sisaldada. Kaalutledes tugeva allergilise reaktsiooni riske jäeti vaktsiin tegemata. Lugedes uudiseid leetrite leviku kasvust seoses vaktsineerimisest loobumistega tekitab see minus mõistmatust nende lapsevanemate suhtes, kes selle otsuse teevad. Erinevaid kontrollimatuid vandenõuteooriaid paljudes valdkondades on nii külluslikult, et paha hakkab. Samas selle põhjal vastu võtta otsuseid, mis nii enda kui teiste laste heaolu ohtu seab, on aga lihtsalt vastutustundetu. Pooldan, et vaktsineerimine peaks olema kohustuslik, et igast moeröögatusest kallutatavad lapsevanemad ei saaks teha teistele ohtlikke otsuseid.
Ma mäletan justkui kuskilt, et karjaimmuunsus kaob vaktsineerimise puhul ära kui piisavalt suur % elanikkonnast ennast ei vaktsineeri. Äkki saaks teha mingi kompromissi, et oleks vabatahtlik/soovituslik ent kui riiklik andmebaas tuvastab, et piisavalt suur % lapsevanematest vaktsineerida ei otsusta, siis annab riik arstile ja meditsiinisüsteemile voli kohustuslikus korras vaktsineerida. Antud voli kaoks ära kui vaktsineeritute % jälle lävendit ületama hakkab.
Kui riigi meditsiinisüsteemis on piisavalt arenenud infosüsteemid, siis peaks selline asi olema teostatav.
Järgnevalt karjaimmuunsuse %-tide tabel.
http://www.upload.ee/?page=finished&upload_id=199b95b200f55e1635b24293f5...
Sellele lävendile võiks lisada 5% juurde, et haiguste massilist levikut riigi kodanike seas ei toimuks.
Nii oleks kodanikel vaba valik kuniks riik tuvastab, et kodanikud iseenda ja teiste vastu oma käitumisega ohtlikud on
Mis on see mehhanism mis kaitseb lihtinimest nö kallutatud jõudude eest struktuurides? Kuidas tagatakse et med. tööstuse lobigrupid ei suuna poliitikuid? Kuidas tagatakse et uuringud mingi ravimi kasu või kahju kohta on erapooletud? Kuidas on tagatud et antud artikkel on erapooletu? Vastus on paraku: mitte kuidagi. Garantiid ei ole ja ei tule. Võib olla ainult usk või usaldus. Seetõttu peaks jääma ka valik.
Kui valikut ei jäeta on tegemist sundraviga. Kuna antud sundravi liigil on ohtralt negatiivseid tagajärgi ravimi kõrvalnähtude näol kuni surmani välja siis tekib soodne pinnas kohtusse minekuks. Kohtus pole probleem üheselt ja matemaatiliselt tõestada et mitmete haiguste puhul pole riskid ja võimalik kasu korrelatsioonis. Piisab kui lugeda vaktsiini infolehe kõrvalnähtude lõiget ja natuke arvutada. Ehk siis sundravi on üks VÄGA tõsine teema ja vale otsuse langetamine võib tuua sama tõsiseid tagajärgi nii sellisele otsusele mahitajate kui otsuse tegija jaoks kuni vangistuseni välja juhul kui sundravi kohaldamine tekitas patsiendile tõsise terviserikke.
Nii et mõelge hoolega järele mida te õgupoolest soovitate.
Lisa kommentaar