Tööd alustavad Eesti suurima teadusrahastuse saanud teaduskeskused
11. septembril toimub ülikooli aulas digitaalse bioinseneeria keskuse ning personaalmeditsiini teadus- ja arenduskeskuse avaüritus, kus räägitakse Eesti suurima teadusrahastuse pälvinud keskuste järgneva kuue aasta plaanidest.
Projekti DigiBio raames asutatav digitaalse bioinseneeria keskus ühendab bioinseneeria, IT, suurandmete analüüsi ja masinõppemeetodid. Keskuse partnerid on Tallinna Tehnikaülikool ja Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskus.
Projekti juhi, Tartu Ülikooli molekulaarse süsteemibioloogia professori Mart Loogi sõnul on taanlased bioinseneeria digitaliseerimise alal maailma tipus. Just nende kogemuse toel on plaan arendada Tartus välja Baltimaades ainulaadne rakkude automaatse digitaliseeritud disainimise ja konstrueerimise üksus ning suure võimsusega labor disainerrakkude konstrueerimiseks, et luua uusi arenguvõimalusi nii siinsele teadusringkonnale kui ka biotehnoloogilisele tööstusele.
Keskus paneb järgmisest aastast aluse bioinseneeria instituudile, kus juhitakse lisaks mainitud DigiBio üksustele ka rahvusvahelist õppekava ning hakkavad tööle mitu biotehnoloogia arendusüksust ja laborit. Instituut kolib mõne aasta pärast Maarjaväljale plaanitavasse uude hoonesse.
Projekti TeamPerMed raames personaalmeditsiini teaduskeskust arendava konsortsiumi tööd juhib Tartu Ülikooli genoomika instituudi direktor professor Mait Metspalu. Tema sõnul võimaldab keskus tihedamat koostööd eri teadusalade vahel alates kliinilisest meditsiinist ja rahvatervishoiust kuni sotsiaal- ning andmeteadusteni, et uurida personaalmeditsiini rakendamise kõiki etappe.
Konsortsiumi teadustöö hõlmab nii uute teaduslike meetodite ja tööriistade väljatöötamist kui ka kliinilisi uuringuid, et loodut analüüsida ja valideerida. Seejuures hinnatakse ka personaalmeditsiini teenuste mõju ühiskonnale, majandusele ja rahvatervisele. Projekti partnerid on Tartu Ülikooli Kliinikum ja Euroopa juhtivate personaalmeditsiini keskuste eksperdid Helsingi Ülikoolist, Erasmuse Rotterdami Ülikoolist ning selle meditsiinikeskusest.
Kuus aastat kestvaid projekte rahastavad Euroopa Komisjon ja Eesti riik kokku 60 miljoni euroga. Komisjon toetab projekte teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa horisont“ rahastusmeetmest „Teaming for Excellence“.
Lisa kommentaar