Taasleiti haruldane kimalane
TÜ loodusmuuseumi zooloogia teadur Villu Soon leidis välitööde käigus Tartumaalt, Lääne-Virumaalt ja Viljandimaalt väljasuremisohus olevad ristikukimalased. Viimane tõestatud leid Eestis pärines 2011. aastast.
Ristikukimalane on Eesti kõige haruldasem kimalaseliik, mis kuulub III kaitsekategooriasse ja on märgitud Eesti punases nimestikus väljasuremisohus olevaks. See putukas on ohustatud terves Euroopas, kus talle on määratud kategooria „ohualdis“.
Eestis on sel aastal ristikukimalasi silmatud neljal korral. Neist kolm leiti projekti raames, mille eesmärk on uurida ristikupõldude ruumilist kasutust kimalaste seas. Projekti viiakse ellu koostöös Tartu Ülikooli entomoloogia õppetooliga.
Putukahuvilised on oodatud loodusmuuseumi näitusele „Tolmeldamise võlu ja valu“, kus keskendutakse putuktolmeldajate tähtsusele.
Näitusel tutvustatakse taimi tolmeldavate putukate mitmekesisust, põnevaid kohastumusi ja ka inimtegevusest tekkinud ohte, mis varitsevad nii putukaid kui ka neist sõltuvaid taimi.
Lisaks avati TÜ botaanikaaia avamaal eelmisel suvel infotahvlid, millel tutvustatakse taimede ja putuktolmeldajate vastastikust kohanemist. Taimede juures asuvate infotahvlite asukohad on märgitud kaardile, mida saab botaanikaaia külastuskeskusest.
Lisa kommentaar