Kui kevadel päevad pikemaks muutuvad, kolib Tartu tudengielu kaunitesse parkidesse.
FOTO: erakogu

«See on üks neist Balti riikidest, jah?»

Tudengid

«KUHU sa minna tahad?! See on üks neist Balti riikidest, jah?» Kui rääkisin oma sõpradele eelseisvast Erasmuse üliõpilasvahetusest Eestis, reageeris enamik neist just nii.

Pärast neid küsimusi püüti tavaliselt mälu järgi paika panna Eesti, Läti ja Leedu pealinnad. Enamik sõpru läks sellega rappa. Ei, Eesti pealinn ei ole Riia.

Nüüd, üle poole aasta hiljem, võin öelda, et minu magistriõpingute ühe semestri jooksul Eestis saadud kogemus oli rikastav ja vaimustav. Et põhjendada, miks see nii oli, alustagem mõnest tüüpküsimusest.

Mis sulle tudengielu juures kõige rohkem meeldib? Kas kolmapäevaõhtused peod? Raamatukogus veedetud lugematud pärastlõunad? Igal pool kehtivad hinnasoodustused? Ühikaelu? Kergendustunne, mis valdab sind pärast eksami tegemist? Või pigem inspireerivad loengud, mis jäävad meelde mõlkuma kauemaks, kui oleksid arvanud? Ükskõik, mida sa neist asjust eelistad, võid olla kindel, et Tartust leiad need kõik, ja veel palju rohkemat.

Kuidas valida õige ülikool?

Erasmuse üliõpilasvahetuseks õiget riiki valida ei ole kindlasti lihtne ning igaühe jaoks on tähtsad erisugused võimalused ja asjaolud. Ühed otsivad kohta, kus oleks talvel kõige mõnusamad soojakraadid, teised otsustavad õllehindade põhjal. Mõni valib ainult kõige mainekamate ülikoolide seast, mõni aga jahib lihtsasti läbitavaid aineid.

Mind huvitasid kõik need nüansid, aga lisaks tahtsin saada ka erilist kogemust, mis oleks igas mõttes meeldejääv. Ja just sellepärast otsustasin ma kandideerida Tartu Ülikooli.

Eesti suudab pakkuda kõike, mis eespool mainitud. Õllehind on väga mõistlik ja kuigi talvine temperatuur võib kohati olla väga karm, on soe suvi oma pikkade päevade ja valgete öödega vägagi ahvatlev.

Siinne e-valitsus ja muud digisüsteemid on üle maailma tuntud. Seda kõike oli väga põnev nii lähedalt näha.

Tartu Ülikool on Eesti edumeelsuse keskmes ja kuulub maailma parimate ülikoolide 1% hulka. Seepärast oli mul au kuulata siin erakordselt häid loenguid. Ingliskeelseid kursusi pakuti kümnete kaupa, valik oli suur ja minu valitud aineid andsid tõelised tipud.

Kus veel oleks mul olnud võimalus kuulata loengus diplomaati, kes on olnud nii suursaadik Ameerika Ühendriikides ja Venemaal kui ka välisminister? Kus oleksin saanud arutleda äriprotsesside juhtimise üle õppejõududega, kes kuuluvad maailma kõige viidatumate arvutiteadlaste hulka ja on tehisintellekti arendamisel maailmas esirinnas?

Millises kõrgkoolis oleks võimalik rääkida Läänemere piirkonna majandusarengust inimestega, kes on sel alal Euroopa Liidus arvamusliidrid ja kõrgetasemelised nõuandjad?

Tartu Ülikoolis on see kõik võimalik.

Mitmekesised võimalused

Peale muljetavaldavate akadeemiliste enesetäiendamisvõimaluste on Tartu ideaalne koht terve Läänemere-äärse kultuuri avastamiseks ja tundmaõppimiseks. Talvel võid sõita Soome, et kogeda külma põhjamaad. Pilku ida poole pöörates näed lähedalt Venemaa pingelist päevapoliitikat ja ajalooliselt keerulisi suhteid.

Suvel meelitab Eestimaa ise oma lõputute suviste päevadega rannas või metsas. Neid võib nautida enam kui tuhandel saarel, millest igaühel on kaunis loodus ja mõnus rahu. Igal pool on avastada midagi uut!

Nüüd olen juba mitu kuud taas kodus, Oderi-äärses Frankfurdis, aga ikka ja jälle mõtlen Tartu Ülikoolist saadud meeldejäävale kogemusele. Võin kindlalt öelda, et suurepäraste õppejõudude vaimustavad loengud, linnas pulbitsev vaheldusrikas ja põnev tudengielu ning looduskaunites maakohtades valitsev rahu on põhjused, mis võiks meelitada vahetussemestriks Tartusse ükskõik kelle.

Kui mõni tuttav hakkab jälle pihta oma asjatundmatu jutuga ühest neist Balti riikidest, on mul nüüd varuks nii mõnigi lugu oma elust Eestis. Olen juba näinud, kuidas kuulajal läheb silm särama ning selle asemel, et hakata Balti riike ja pealinnu omavahel kokku sobitama, avab ta nutiseadmes Skyscanneri rakenduse ja asub valima lennupileteid omaenda seikluse jaoks.

Yanis Hamdali

Erasmuse vahetusüliõpilane Tartus 2018/2019. õppeaasta kevadsemestril

Jaga artiklit