Ärifestivalil on suureks toeks vabatahtlikud, kes panustavad ürituse toimumisse.
FOTO: Anette Tõugjas

Ärifestival Startup Day kasvab iga aastaga suuremaks

Aktuaalne

Eesti innovatiivseima festivali tiitli pälvinud Startup Day teeb tänavu võimsa kasvu: üritus toimub kahel päeval.

Esimesel aastal oli üritusel kohal 2500 osalejat, 100 idufirmat ja 70 investorit, sel aastal kasvab festival veelgi suuremaks ja võimsamaks. Värskendust saab ka ürituse formaat.

Startup Day turundusjuht Marelle Ellen rääkis, et Tartus on kümmekond ettevõtlust toetavat organisatsiooni, sealhulgas Tartu Teaduspark, Tartu Biotehnoloogia Park ja Tartu Loomemajanduskeskus. Startup Day algatamise mõte oli tuua Tartu ettevõtlus­organisatsioonid ja nende üritused kokku ning muuta nõnda Tartu idufirmadele ja uutele talentidele ligitõmbavaks kohaks.

«Peamine eesmärk oli toetada ja arendada Tartut, siinset ettevõtlusmaastikku ja organisatsioonide eesmärke,» lausus Ellen.

Korraldajad on festivali üles ehitanud nii, et iga sihtrühm leiaks endale midagi olulist: jagatakse inspiratsiooni ja uusi teadmisi ettevõtlusega alustamiseks, tuuakse kokku idufirmad ja investorid, antakse tudengitele võimalus sõlmida tööturul kontakte, aidatakse traditsioonilistel ettevõtetel innovatsiooniga kaasa minna jne.

Tänavu tuleb kaks põhipäeva

Värskendust saab ka festivali vorm. Kui varasemal kahel aastal on Startup Day olnud ühepäevane, siis sel korral tuleb jaanuaris põhipäevi tervelt kaks. Elleni sõnul said korraldajad eelmisel aastal kindlust, et suudavad pakkuda piisavalt palju huvitavat nii lavaprogrammi (üle 100 esineja ning 20 teemaplokki) kui ka muu tegevuse jaoks.

«Usume, et kahepäevasel üritusel jääb osalejatel rohkem aega esinejaid kuulata, demo­alal põnevate idufirmadega tutvuda, suhelda ja festivali­melu nautida.»

Kahepäevasele üritusele ootavad korraldajad muidugi ka rohkem inimesi. Kui eelmisel aastal külastas Startup Dayd 33 riigist üle 2600 osaleja, siis sel aastal oodatakse ligi 4000 külastajat, kellest viiendik võiksid olla väliskülalised.

Ürituse projektijuht Ermo Tikk ütles, et festival toimub tänavu Tartu Ülikooli spordihoones, mis saab selleks ajaks täiesti uue näo.

«Startup Day on alati otsinud uusi ja põnevaid kohti. Loodame sellega inspireerida ka teisi ja näidata, et pealtnäha ebatraditsioonilistes kohtades saab edukalt paarituhandelisele publikule üritusi korraldada,» sõnas Tikk.

Nagu ikka, on tulemas palju mitmekülgseid esinejaid. Näiteks astub festivalil üles 20-aastase turundus­kogemusega Andrus Purde, kes pärast aastatepikkust teekonda Skype’is, Pipedrive’is ja mujal otsustas asutada oma ettevõtte Outfunnel ning pakkuda uut vahendit turunduse korraldamiseks ja selle hõlpsaks sidumiseks müügitööga.

Kuigi Outfunnel on alles uus ettevõte – turul olnud alates selle aasta maikuust –, on sellel juba üle 50 maksva kliendi kõikjalt maailmast.

Purde rääkis, et on alati olnud pigem ettevõtliku vaistuga. Näiteks 14-aastasena asutas ta oma koolis ajalehe.

«Pärast 20-aastast koge­must turunduses oli ideaalne hetk, suur soov ja atraktiivne võimalus vahetada turundaja roll ettevõtja rolli vastu, ja siin ma nüüd olen,» ütles ta.

Elukutseid tasub vaadata laiemalt

Festivalil esineb ka näiteks tudengisatelliidi ESTCube projektijuht Kadri Bussov. Varem advokaadibüroos töötanud Bussov jõudis ESTCube’i meeskonda üsna juhuslikult, kui sattus ükskord satelliidi­projekti promoüritusele.

Bussov ütles, et kuigi õpitud eriala annab teatud eeldused ja soodustab töötamist osas valdkondades, tasub siiski vaadata maailma ja elukutseid laiemalt. «Enamik tänapäeva­seid vald­kondi nõuavad multi­­­distsi­pli­naarset lähenemis­viisi,» usub ta.

GoWorkaBiti kaasasutaja Kei Karlson jagas ka oma muljeid ärimaailma kohta. GoWorkaBit on rakendus, mille abil on võimalik leida endale ajutine töökoht näiteks lisaraha teenimiseks.

Ettevõte sai alguse Karlsoni arusaamisest, et töömaailm muutub pidevalt. Tõsiasi, et tööturg on juba viimased kümme aastat väga suures muutuses, tekitab tema hinnangul ettevõtete jaoks suuri raskusi. Tööandjatel on keeruline mõtlemist muuta ja uusi lahendusi pakkuda.

«Me töötame selle nimel, et inimesed saaksid tööd teha täiesti uuel viisil, mis vastab paremini nende ootustele ja elustiilile. Niimoodi võivad kõik oma graafikuid paremini planeerida ja kombineerida oma töid teiste tegemistega,» lausus Karlson.

Festivaliprogramm sünnib paljude Tartu organisatsioonide koostöös. Kahel päeval astuvad üles kohaliku ette­võtluse tipud ja korraldusmeeskond töötab ka selle nimel, et tuua kohale maailmatasemel esinejad.

Möödunud aastal andis Eesti konverentsibüroo Startup Dayle aasta innovatiivseima konverentsi tiitli.

Festivali korraldavad MTÜ sTARTUpDay, Tartu Ülikool, Tartu linn, Startup Estonia ja Tartu start-up-kogukond.

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit