Novembri lõpus algaval Robotexil jagub mitme päeva jooksul tegevust tervele perele.
FOTO: Robotex

Suurim robootika­festival tuleb taas

Tudengid

Novembri lõpul tulevad Tallinna kokku tuhanded õpilased, üliõpilased, ettevõtjad ja muud huvilised, et kuulata robootikaspetsialistide ettekandeid ja tehnoloogiauudiseid, ehitada roboteid ja osaleda nendega võistlustel.

Iga-aastane robootikafestival Robotex tuleb ka tänavu. Festivali koordinaator Karl-Tanel Paes ütles, et kui mullu osales 1332 võistkonda, siis sel aastal on piletihinna kehtestamise tõttu oodata veidi vähem võistlejaid, kuid suurusjärk peaks jääma samaks.

Küll aga ennustab ta välisvõistlejate arvu kasvu. Eelmisel aastal oli välisvõistlejaid osalejate seas 26 protsenti, kuid sel aastal tulevad arvatavasti vähemalt pooled võistlejad välismaalt. Korraldajad eeldavad, et selle tulemusel tõuseb võistluste tase.

Suurim erinevus eelmise aastaga võrreldes ongi võistlustele kehtestatud registreerimistasu, mistõttu peaksid Robotexile tulema paremini valmistunud võistkonnad.

Suur auhinnafond

Kesktaseme võistlustel on nüüd vanuserühmad ja kohapealne ülesehitus on muutunud, nii et see oleks võistlejatele ja külastajatele mugavam. Märkimisväärne on ka auhinnafond, mis on suurem kui kunagi varem: 100 000 eurot.

Eelmisel aastal olid TÜ võistkonnad Robotexil väga edukad: koju toodi nelikvõit. Ka sel aastal on nad juba septembrist saati usinalt valmistunud.

Kui varem võeti mõõtu robotite jalgpallivõistlusel, siis eelmisel aastal asendati see korvpalli­võistlusega. Seda peetakse kogu üritusel üheks raskeimaks katsumuseks. Robotid võtavad üksteiselt mõõtu viskevõistlusel, mille eesmärk on sarnane klassikalise korvpallimänguga: võimalikult paljude visetega tuleb tabada vastase korvi.

TÜ tehnoloogiainstituudi professor Alvo Aabloo selgitas, et jalgpallivõistlus oli põhimõtteliselt kahemõõtmeline mäng, korvpallis on aga lisandunud hulk kolmanda mõõtme elemente. Võistkonnad peavad leidma uusi tehnilisi lahendusi palli haaramiseks ja täpseks viskamiseks.

Mullu oli TÜ meeskondadel korvpalli viskemehhanism veel korralikult välja töötamata ja robotid ei tabanud korvi piisavalt täpselt. Nüüd on robootikud teinud põhjalikku tööd, et täpsus oleks suurem ning nii vaatajatel kui ka osalejatel oleks põnevust viimase sekundini.

Juba üheksandat hooaega Robotexil juhendajana osalev Martin Maidla tunnistab, et robootika on hobi, millest on raske loobuda.

Samuti TÜ võistkonda juhendav Martin Appo märkis, et üha rohkem tuleb TÜ magistri­astmesse robootikat õppima välis­üliõpilasi. Sel võib olla otsene seos Robotexiga.

Võistluse populaarsusest annab aimu näiteks Hiinast pärit magistrant Junyi Gu, kes just Eestist alguse saanud suurvõistluse tõttu asus otsima robootika õppekava ning leidis selle Tartu Ülikoolist.

Meeskonnatöö

Kolmas juhendaja Talis Pähn rõhutas, et robootika ei ole ainult programmeerimine, vaid ka mehaanika, elektroonika, disainimine ja palju muud. Muu hulgas arendavad roboti ehitajad oma sotsiaalseid oskusi ja õpivad tegema meeskonnatööd. «Tiimi­töös on ju suhtlemine oluline, muidu robot lõpuks lihtsalt ei tööta,» tõdes ta.

Professor Alvo Aabloo sõnas ka, et sedalaadi võistlusel osalemine annab tudengitele meeskonnatöö kogemuse projektis, mille tulemus on tehniliselt mõõdetav ja mis on ajaliselt piiratud.

Juhendajad ennustavad, et droonivõistlus tuleb tänavusel Robotexil huvitav. TÜ võistkondade endi hinnangul on aga siiski põnevam korvpallirobotite ehitamine. Need tuleb kokku panna algusest peale ja see on kaasa toonud ka omajagu üllatusi. Talis Pähn meenutas juhtumit, kui robot läks platsil põlema.

Võistluse koordinaator Karl-Tanel Paes soovitas Robotexil osaleda peamiselt kolmel põhjusel. Esiteks on Robotex maailma suurim robootika­festival. See pakub harukordset võimalust võtta siinsamas Eestis osa nii laiahaardelisest üritusest, kus peale võistluste on ka tehno­loogianäitus ja töötoad. Teiseks on tehniline kirjaoskus, sh programmeerimis­oskus, üha tähtsam ning Robotex on ideaalne koht selle oskuse proovile­panemiseks.

Kolmas põhjus on see, et Robotexil võib näha teiste võistlejate taset ja õppida midagi uut. Samal ajal on võimalik näidata enda häid oskusi kümnetele või isegi sadadele tehnoloogia­ettevõtete juhtidele ning neile silma jääda.

Robotex on 2001. aastal loodud rahvusvaheline robootika­alase hariduse edendamisele keskenduv võrgustik. Selle tähele­panu keskmes on robootika­­haridus (sh droonid ja tehisintellekt) ning idufirmade asutajate ja juhtide koolitused.

Robotexi võistlus toimub sel aastal 30. novembrist 2. detsemb­rini Tallinnas Eesti Näituste messi­keskuses ja Kultuurikatlas.

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit